Mi történne a Földdel ózonréteg nélkül?

2023. június 24.

Hírek

Nem mindegy, hogy az ózon a légkör melyik részében található. Például nagyjából 50 km-es magasságban jótékony, ugyanis kiszűri a Nap káros sugarait. De mi történne, ha eltűnne? Ennek járt utána két kutató.

Az eddig gondoltnál veszélyesebb az ózon

2022. április 9.

Hírek

Az ózon a szmog egyik fő alkotóeleme, már most is veszélyes szennyezőanyag, de egy friss kutatás szerint sokkal súlyosabb problémákat okozhat a jövőben, mint azt eddig sejtették.

Ózonlyukas törékeny siker

2022. március 31.

Hírek

A nyolcvanas évek közepére vált nyilvánvalóvá, hogy az Antarktisz feletti ózonréteg elvékonyodása ellen cselekedni kell. Sok minden történt, de tavasszal még mindig rendszeresen ott a lyuk.

Felforraljuk bolygónkat

2020. március 15.

Hírek

Az elmúlt öt év volt a Föld legmelegebb fél évtizede az időjárási feljegyzések kezdete óta – derült ki a Meteorológiai Világszervezet (WMO) minap kiadott klímajelentéséből, amely pontokba szedve mutatja be, mi minden változott rossz irányba.

Sokkal gyilkosabb a légszennyezés az eddig gondoltnál

2020. március 14.

Hírek

Azt már eddig is tudtuk, hogy a szennyezett levegő szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vezethet, egy friss kutatás szerint azonban ennél sokkal több egészségügyi problémát okozhat a dolog. Világszerte 8,8 millió embert öl meg évente a szennyezett levegő, többet, mint a dohányzás vagy a háborúk.

1982 óta a legkisebb volt az ózonlyuk

2019. október 24.

Hírek

Az Antarktisz fölötti sztratoszférában kialakult abnormálisan meleg hőmérséklet drámai mértékben korlátozta az ózonveszteséget szeptemberben és októberben, ami a legkisebb méretű ózonlyukat eredményezte idén 1982 óta – közölték az amerikai Nemzeti Légkör-és Óceánkutató Hivatal (NOAA) és az amerikai űrkutatásai hivatal, a NASA kutatói.

Súlyos ózonszennyezést okozott a légszennyezés elleni harc Kínában

2019. január 2.

Hírek

Mintegy 40 %-kal csökkent a levegőben lévő szálló por (PM2,5) koncentrációja a kelet-kínai városokban azóta, hogy a kínai kormány 2013-ban szigorú intézkedéseket rendelt el a légszennyezés elleni harcban, ám a drámai mértékű csökkenés megváltoztatta a légkör összetételét és súlyos ózonszennyezést idézett elő.