Hírek
A Sarkad környéki (nyékpusztai) palagáz-kitermelés és gázüzem bővítését tervezi a beruházó. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) az engedélyezési eljáráshoz benyújtott véleményében sürgeti a Békés Vármegyei Kormányhivatalt, hogy ne adjon bővítési engedélyt e vízigényes, éghajlatromboló nem-hagyományos gázinfrastruktúra-beruházásnak. Ne áldozzák fel a békési gazdák megélhetését a projekt oltárán, az egyre aszályosabb és sérülékeny alföldi területen!
Hírek
A palagáz kitermeléséért küzdő Chris Wrightet, egy denveri energiaipari cég vezérigazgatóját jelöli energiaügyi minisztériuma élére Donald Trump.
Hírek
Jogi szempontból kettős mérföldkőnél jár a fosszilis Corvinus-projekt, derítette ki a Magyar Természetvédők Szövetsége. Egyfelől a békési Sarkad környéki (nyékpusztai) palagáz-kitermelés kapcsán átfogó környezeti hatásvizsgálatot írt elő az engedélyező hatóság, a gázüzem napi kapacitásának 500 ezer köbméter fölé tervezett bővítése miatt. A vizsgálatban a természetvédők által szorgalmazott szempontokat is figyelembe kellene venni.
Hírek
A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Közép- és kelet-európai Bankfigyelő Hálózat (CEE Bankwatch) új tanulmányában sürgeti a magyar kormányt, hogy hagyjon fel az alföldi vízkészleteket és lakosságot veszélyeztető békési palagáz-projekttel (Corvinus-projekt).
Hírek
Újra engedélyezték Nagy-Britanniában a palagáz és palaolaj kitermeléséhez szükséges rétegrepesztést. Az Egyesült Államok energiaexportőr szerepét megalapozó technológiát a földrengések miatti aggodalom nyomán tiltották be korábban az Egyesült Királyságban. A brit energiaügyi miniszter szerint aki tilalmat akar, azt a Kreml fizeti.
Hírek
Állami projekt lett a Békési-medence kutatása, de annyira, hogy jövő januárban már meg is indítanák a gázkitermelést. Gáz van Nyékpusztán! – Avagy nem tudja az egyik balkéz, mit csinál a másik.
Hírek
A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) emlékezteti a hazai döntéshozókat: a nem-hagyományos földgáz, palagáz feltárása és kitermelése végzetes hatással lehet az Alföld vízellátására. Az energiafüggetlenség növeléséhez a teljes hazai fosszilisenergia függőség csökkentése szükséges, ehhez az uniós vagy hazai közpénzeket energiatakarékossági – és hatékonysági, továbbá megújuló energiás fejlesztésekre kellene költeni.
Hírek
A klímaváltozás drámája a 2020-as Covid válság után új fázisába érkezett. Évtizedeken át az a kép volt a fejünkben, hogy a folyamat vége – leegyszerűsítve persze – de valami olyasmi lesz, hogy megsülünk. És mi van a már minket is érintő indirekt hatásokkal? Pogátsa Zoltán véleménycikke.
Hírek
Hosszas politikai viták után megkezdődhet a hidraulikus repesztés (fracking) alkalmazása Angliában a palagáz kiaknázására, miután a brit kormány megadta az ehhez szükséges végső engedélyt Lancashire grófságban.
Hírek
Komoly geopolitikai konfliktusokat is okozhat a következő évtizedekben a megújuló energia terjedése. Bár a zöldforradalom esetében legtöbbször épp azt szokták kiemelni, hogy az energiafüggőség enyhítése révén csökkentheti az országok közötti ellentéteket, ez csak részben igaz. A G7 szerint ráadásul a függőség mellett teljesen új frontokat nyithat, korábban nem létező konfliktusforrások jelenhetnek meg.