A hazai települések ötödén találtak a csapvízben gyomirtókat, rovarölőket és más mezőgazdasági vegyszereket. A glifozát is számos település ivóvizében jelen van, derül ki az Átlátszó által kikért adatokból.
peszticid
Aggasztó mennyiségű “örök vegyi anyagot”, TFA-t találtak európai borokban
Üzenet a palackból: – megdöbbentő növekedés 2010 óta. Míg a régebbi borokban nyoma sem volt, a mostani vegyszer szintek kiugróan magasak.
Érvénybe lép a természet-helyreállítási rendelet – újabb orbáni nem
A felmérések szerint az európai élőhelyek több mint 80%-a rossz állapotban van. Az Európai Bizottság 2022. június 22-én természet-helyreállítási rendeletre (Nature restoration law, NRL) tett javaslatot az európai zöld megállapodás (a hazánkban az agrárminiszter által hevesen kritizált European Green Deal, EGD) részét képező, 2030-ig tartó időszakra szóló uniós biodiverzitási stratégia keretében.
Veszélyes PFAS-peszticidek a gyümölcsökben és zöldségeinkben
Keserű igazságot tárt fel a Pesticide Action Network Europe által készített tanulmány: az európai polgárok egyre inkább ki vannak téve az ún. PFAS-vegyületeket tartalmazó „növényvédőszerek” koktéljainak. Ezeket a vegyi anyagokat szándékosan permetezik az élelmiszernövényekre, így a friss gyümölcsök és zöldségek közvetlen és rendszeres kitettséget jelentenek a fogyasztók számára.
Győztek a mérgek – az EU behódolt a vegyipari multiknak és a gazdáknak
Szomorú nap ez a mai egészségünk és a biológiai sokféleség számára: az Európai Bizottság visszavonja a növényvédőszer-felhasználás csökkentését célzó rendelet tervezetet.
Növekszik a parti szűrésű kutak mikroszennyezettsége
A gyógyszermaradványok többségénél hatékony a parti szűrés, de egyes antibiotikumok, hormonszármazékok vagy a fájdalomcsillapító diklofenák esetében már több az egymásnak ellentmondó eredmény, a növényvédő szerek és az ipari szennyezők esetében pedig a felszíni vízben kevesebb szermaradvány mutatható ki, mint a parti szűrésű vízben – állítják magyar és portugál kutatók.
Magyar fejlesztésű eszköz segít az ázsiai lódarázs hazai terjedésének lassításában
2023 nyarán első ízben figyelték meg Magyarországon az Európa felől érkező invazív darázsfaj egyedeit. Magyar fejlesztésű eszköz segíti az ázsiai lódarázs hazai terjedésének lassítását.
Aggasztó az európai zöldségek-gyümölcsök vegyszerszennyezettsége. Simán lehet 12 féle vegyszer is a határérték közelében.
Az EU-n kívülről származó minták jellemzően sokkal szennyezettebbek. MRL túllépés 5X gyakrabban tapasztalható, mint az EU-s termékeknél. Minden 20. termék esetén volt határérték túllépés feldolgozott élelmiszerekben. A termények 26,4%-a többféle szermaradékot tartalmaz. A bio élelmiszerekben még mindig csak elhanyagolható a kimutatott tiltott vegyszertartalom.
10 év alatt megduplázódott a növényvédőszer-szennyezés az európai gyümölcsökben
A növényvédőszer-szennyezés kiterjedtebb, mint valaha, a probléma pedig egyre súlyosbodik, ami visszavezethető az EU növényvédőszer-politikájának kudarcára is. A legkárosabb növényvédő szerek betiltására vonatkozó uniós törvény teljes egészében kudarcot vallott, mivel a törvények az ipari lobbi szabályait követik.
A peszticidadó felére csökkenthetné a növényvédőszer-használatot
Az uniós Zöld Megállapodás (Green Deal) értelmében 2030-ig felére kell csökkenteni Európában a kémiai növényvédő szerek (peszticidek) használatát ahhoz, hogy megóvjuk a természetet és a saját egészségünket. Vajon hatékony lenne, ha ún. peszticidadót vezetnének be?