Veszélyes PFAS-peszticidek a gyümölcsökben és zöldségeinkben

2024. február 27.

Hírek

Keserű igazságot tárt fel a Pesticide Action Network Europe által készített tanulmány: az európai polgárok egyre inkább ki vannak téve az ún. PFAS-vegyületeket tartalmazó „növényvédőszerek” koktéljainak. Ezeket a vegyi anyagokat szándékosan permetezik az élelmiszernövényekre, így a friss gyümölcsök és zöldségek közvetlen és rendszeres kitettséget jelentenek a fogyasztók számára.

Növekszik a parti szűrésű kutak mikroszennyezettsége

2023. december 21.

Hírek

A gyógyszermaradványok többségénél hatékony a parti szűrés, de egyes antibiotikumok, hormonszármazékok vagy a fájdalomcsillapító diklofenák esetében már több az egymásnak ellentmondó eredmény, a növényvédő szerek és az ipari szennyezők esetében pedig a felszíni vízben kevesebb szermaradvány mutatható ki, mint a parti szűrésű vízben – állítják magyar és portugál kutatók.

Aggasztó az európai zöldségek-gyümölcsök vegyszerszennyezettsége. Simán lehet 12 féle vegyszer is a határérték közelében.

2023. július 7.

Hírek

Az EU-n kívülről származó minták jellemzően sokkal szennyezettebbek. MRL túllépés 5X gyakrabban tapasztalható, mint az EU-s termékeknél. Minden 20. termék esetén volt határérték túllépés feldolgozott élelmiszerekben. A termények 26,4%-a többféle szermaradékot tartalmaz. A bio élelmiszerekben még mindig csak elhanyagolható a kimutatott tiltott vegyszertartalom.

10 év alatt megduplázódott a növényvédőszer-szennyezés az európai gyümölcsökben

2022. szeptember 28.

Hírek

A növényvédőszer-szennyezés kiterjedtebb, mint valaha, a probléma pedig egyre súlyosbodik, ami visszavezethető az EU növényvédőszer-politikájának kudarcára is. A legkárosabb növényvédő szerek betiltására vonatkozó uniós törvény teljes egészében kudarcot vallott, mivel a törvények az ipari lobbi szabályait követik.

A peszticidadó felére csökkenthetné a növényvédőszer-használatot

2021. november 3.

Hírek

Az uniós Zöld Megállapodás (Green Deal) értelmében 2030-ig felére kell csökkenteni Európában a kémiai növényvédő szerek (peszticidek) használatát ahhoz, hogy megóvjuk a természetet és a saját egészségünket. Vajon hatékony lenne, ha ún. peszticidadót vezetnének be?

Brexit után szabad a méhgyilkolás

2021. január 24.

Hírek

2018-ban az Európai Unió betiltotta a neonikotinoidos rovarirtó-szereket, amik a kihalás szélére sodorták a méheket. Nagy-Britanniában most engedélyt kaptak azok a rovarirtó-szerek, amik a méhek pusztulását okozzák. Egy teáskanál neonikotinoid 1250 millió (!) méh megöléséhez elég.

A gyomirtó szerek jolly jokere, a glifozát tényleg mindent visz?

2020. szeptember 12.

Hírek

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban 26,5 ezer tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt. Ökotoxikológiai bepillantás a növényvédő szerek kártyapaklijába.

Itt az újabb európai vegyszerbotrány

2019. május 15.

Hírek

2 éves jogi csatával több mint 600 belső dokumentumot szerzett meg az európai környezetvédő szervezeteket tömörítő Pesticide Action Network (PAN) az uniós vegyszer-engedélyezés gyakorlatáról. A bírósági iratokból kiderült, hogy az Európai Bizottság tisztségviselői is segédkeztek veszélyes növényvédő szerek forgalomban tartásában.