Hírek
Hetven éve nem volt ilyen alacsony az észak-olaszországi Garda-tó vízszintje – derült ki a frissen közzétett műholdas adatokból. Médiajelentések szerint már februárban is olyan alacsony volt a vízállás, hogy száraz lábbal lehetett átkelni a tóban fekvő San Biagio-szigetre.
Hírek
Térítésmentesen lehet keresni a Magyarországról készült Sentinel-űrfelvételek között a Földmegfigyelési Információs Rendszer (FIR) projekt keretében kialakított eFöld portálon.
Hírek
Új módszert dolgoztak ki a kutatók a fák magasságának mérésére, az eredmények az éghajlat- és természetvédelem szempontjából is fontosak lehetnek.
Hírek
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) harmadik éve folyó kutatásai szerint növekszik a mikroműanyagok mennyisége a Tiszában, a szennyezés elsősorban kommunális eredetű –a szennyvízzel kerül a folyóba – közölte a felsőoktatási intézmény.
Hírek
A korábbi elemzéssel ellentétben nem a Szuezi-csatornán kialakult hatnapos dugó, hanem az Etna vulkán kitörése okozott kiugró kén-dioxid-szennyezést a Földközi-tenger térségében. Az Európai Unió Sentinel-5P műholdja észlelte a vulkánból több ezer kilométerre is eljutó gázfelhőket.
Hírek
A megszokottnál ötször nagyobbra nőtt a levegő kén-dioxid-tartalma a csatorna földközi-tengeri oldalán, miután az Ever Given konténerszállító keresztbefordult és napokig eltorlaszolta a szállítási útvonalat. A levegőbe jutó anyagokat még az űrből is lehetett érzékelni.
Hírek
Egyelőre Kínában, de a járványhelyzet enyhülésével várhatóan Európában is újra emelkedni fog a légkör nitrogén-dioxid-koncentrációja, még akkor is, ha az nem csak az emberi tevékenységtől függ.
Hírek
A klímaváltozás hatásainak felmérésében és megértésében egyre nagyobb szerepet játszanak a műholdak. A Space stábja decemberben az Európai Űrügynökség Róma melletti megfigyelőközpontjába, valamint Dél-Franciaországba utazott, hogy bemutassa a klímaváltozás hatásait, és a témával foglalkozó kutatókat.
Hírek
A Sentinel műhold az egyik legnagyobb sarki jégsapka gyorsuló olvadását mutatta ki. A norvégiai Svalbard szigetcsoport Austfonna nevű 8 ezer Km2-es jégsapkája az utóbbi években viszonylag stabil volt. A Brüsszelben most bemutatott műholdfelvételeken viszont látszik, hogy felgyorsult az olvadás a jégsapka Barents-tengeri fő gleccserén.