A klímaharcos gombák köztünk élnek

2024. június 2.

Hírek

Gombákat szinte mindenki evett már, azt azonban kevesen tudják, hogy a klímaváltozás visszafordításában és az ökoszisztémák védelmében is nagy szerepet játszanak. Manapság egyre több kutatás zajlik a természet eredeti „biotechnológiájával” kapcsolatban, hiszen egyes fajok rendkívüli hulladékfogyasztási és szennyezőanyag-eltávolítási képességgel rendelkeznek.

Az amazonasi esőerdő egy része 2050-re elérheti átbillenési pontját

2024. február 20.

Hírek

A Nature-ben megjelent új tanulmány szerint az amazonasi esőerdő 10-47%-a több olyan tényezőnek lesz kitéve, amelyek együttesen ökoszisztéma-átmenetet indíthatnak el: ennek következtében a dús erdő egy része száraz szavannává válhat. Ugyanakkor a rendszer összetettsége miatt bizonytalansággal terhelt a becslés, és még mindig van lehetőség a cselekvésre.

Szép új erdeink

2023. január 31.

Hírek

A dél-európai fák bizonyára jobban tűrik a meleget, mint a hazaiak, de bőven lenne feladat, mielőtt idehozzuk őket. Kevesebb tarvágás jobban használna az erdőknek, mint a kamionnal ideszállított balkáni tölgymakk. Aki pedig az idős, védett erdőkre láncfűrészt emel, kétszer is meggondolhatná… Néhány szempont, amit Áder János volt köztársasági elnök figyelmébe is ajánlanánk.

Az elefántok az esőerdők fontos kertészei

2023. január 28.

Hírek

Az elefántok, ezek a csendes óriások menthetik meg a Földet a klímaváltozás hatásaitól. Legalábbis igen fontos szerepet játszhatnak benne, védelmüket ezért kellene jobban támogatni – mutat rá a Saint Louis Egyetem tanulmánya.

Klímavédelem a Pilisi Parkerdő területén

2022. október 24.

Hírek

Október 24. az éghajlatvédelmi világnap. Nagy jelentőségű dátum ez, mely ráirányítja a figyelmet többek között az erdők szerepére a klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak mérséklésében. A Pilisi Parkerdő több mint 50 éve kezeli és gondozza Budapest és agglomerációjának állami erdőit és fenntartható, természetközeli gazdálkodásában egyre hangsúlyosabb szerepet kap az éghajlatvédelem.

A faültetés nem mindig segíti a klímavédelmet – figyeljünk inkább oda az őshonos növényzetre!

2021. december 22.

Hírek

Az erdőtelepítés mára a klíma megóvásának központi kérdésévé vált, azonban az ökológusok figyelmeztetnek: hiába a jó szándék, a nem kellő körültekintéssel végzett beavatkozás több kárral járhat, mint haszonnal. Török Péter, a Lendület Funkcionális és Restaurációs Ökológiai Kutatócsoport vezetője szerzőtásaival a restaurációs ökológia vezető folyóiratában hívta fel a figyelmet arra, hogy a meggondolatlan fásítás helyett van,… Tovább »

Íme az Európai Bizottság új stratégiája az európai erdők védelmére és helyreállítására

2021. július 17.

Hírek

Az Európai Bizottság elfogadta az európai zöld megállapodás részét képező, 2030-ig tartó időszakra szóló új uniós erdőstratégiát, mely a természetes és őshonos erdők szigorú védelmét, a leromlott állapotú erdők helyreállítását, valamint a fenntartható erdőgazdálkodás biztosítását tűzte ki célul – tájékoztatott az uniós bizottság.

Tényleg csodafa a császárfa, vagy egy nagy blöff?

2020. augusztus 22.

Hírek

A császárfa és fajhibridjei gyorsan nőnek, aktívan kötik meg a szén-dioxidot, telepítésük előnyösnek tűnik. Ám a szakértők óvatosságra intenek: nem tudjuk, ezek a növények hogyan teljesítenek a hazai körülmények között, óriási a vízigényük, és veszélyes özönnövényekké válhatnak. Sok a nyitott kérdés, komoly kutatásokra lenne még szükség, viszont az üzletben érdekeltek erőteljesen reklámozzák a klímaváltozás elleni… Tovább »

Nem csodafegyver a biomassza, sőt!

2017. március 1.

Hírek

A széles körben elfogadott hivatalos állásponttal szemben a legtöbb faalapú energiaellátási séma katasztrofális hatással van a föld éghajlatára és erőteljesen hozzájárul a klímaváltozáshoz, ezért azonnal újra kellene gondolni a biomassza támogatási politikáját – írja a Portfolio a brit Királyi Külügyi Intézet, a Chatham House új tanulmányára hivatkozva.