Brutálisan sok mikroműanyag van szennyvízeinkben

2024. április 15.

Hírek

A szennyvíztisztító telepek annak ellenére távolítják el nagy hatékonysággal a mikroműanyagokat, hogy nem tervezték azokat ilyen problémák megoldására – derült ki több hazai szennyvíztisztító telep felméréséből. Kiemelten fontos a lakosság hozzájárulása a mikroműanyag szennyezés megelőzéséhez.

A szennyvízből is távhő lesz Bécsben

2023. február 7.

Hírek

Újabb mérföldkőhöz érkezett a bécsi távhő a klímasemlegessé válás útján: megérkeztek Franciaországból azok az óriási hőszivattyúk, amelyek segítségével a szennyvízből is távhőt tudnak előállítani. Az új eljárással kezdetben 56 ezer, 2027-re pedig már több mint százezer bécsi háztartást látnak majd el klímasemleges távhővel.

Egyre több az évszázadokig megmaradó mikroműanyag a Tiszában

2021. november 26.

Hírek

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) harmadik éve folyó kutatásai szerint növekszik a mikroműanyagok mennyisége a Tiszában, a szennyezés elsősorban kommunális eredetű –a szennyvízzel kerül a folyóba – közölte a felsőoktatási intézmény.

Új irányok a szennyvizek és szennyvíziszapok hasznosításában

2021. április 4.

Hírek

Szennyvizek és szennyvíziszapok hasznosítására dolgoztak ki új megoldásokat a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói egy uniós támogatással megvalósult program keretében – tájékoztatott a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.

Növekszik a tisztított szennyvíz aránya, de ez is kevés

2021. február 25.

Hírek

Edward Jones, az Utrechti Egyetem PhD hallgatója nemrég új módszerekkel próbálta felmérni, hogy globálisan mennyi szennyvizet kezelnek, és arra jutott, hogy a korábbi 20 százalékos becslésekkel szemben az arány már 50 százalék felett járhat.

A szennyvízkezelés szerepe a fenntartható fejlődésben

2020. augusztus 12.

Hírek

A tiszta vízhez való jog ősidők óta okoz konfliktusokat. Még a Bibliából is ismerünk olyan történetet, amikor komoly viszály keletkezett abból, ki itathatja meg az állatait a folyónál. A vizek védelme, a szennyvíz elvezetése és az ivóvízkészletek okos használata kulcsfontosságú az emberiség számára.

Drámaian csökken a vizes területek nagysága világszerte

2018. október 2.

Hírek

Világszerte riasztó mértékben csökken a fajokban különösen gazdag vizes területek kiterjedése. 1970 és 2015 között a vizes területek 35 százaléka tűnt el a klímaváltozás, a környezetszennyezés, valamint a tengerparti és folyótorkolati régiókban folyó városépítkezések miatt – áll a ramsari egyezmény titkári hivatalának új jelentésében. A vizes területek állat- és növényvilágának 25 százalékát a kihalás fenyegeti.