Barion Pixel

A természeti tőke értékelése az Alaptörvény tükrében

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Környezetgazdaságtan Tanszéke 2021. 03. 12-én közös szakmai rendezvényt tartott a természeti tőke elemei értékelésének alaptörvényi követelményeiről. A műhelytalálkozóról a napokban összegző cikk jelent meg dr. Sulyok Katalin tollából „A természeti tőke értékelése az Alaptörvény tükrében” címmel a Magyar Tudomány folyóirat legfrissebb számában.

Az összeomlás elkerülhetetlennek tűnik

Az emberi népesség a mezőgazdaságra való áttéréssel növekedésnek indult, majd az elmúlt 200 évben elképesztő mértékben megugrott. A világgazdaság méretének alakulása is hasonló mintát mutat. Ám figyelembe véve, hogy a gazdaság elszennyezi a környezetet, valamint hogy jórészt nem megújuló erőforrásokra támaszkodik, ez a kiugrás valószínűleg egyszeri alkalom volt.Fenntarthatatlansági Helyzetjelentés és Civilizációs Túlélési Stratégiák. Összefoglalás.

Mit csináljunk a lángoló brazil esőerdőkkel?

Lángoló esőerdők képeivel és a brazil elnök bizarrnak ható nyilatkozataival vannak tele az újságok címlapjai. Zömében értetlenség és felháborodás a reakció a brazilok látszólagos közönye miatt, és a megszólalók nemzetközi beavatkozást sürgetnek. De mit kezdjünk a lángoló Amazóniával? A támogatás megvonásától, a nemzetközi kooperációban végrehajtott gerilla-tűzoltásig sok minden felmerült, egy lehetőségről viszont kevés szó esik:…

Természet vs. Természeti Tőke

A „Természeti Tőke” mint világlátás, elhíresült az elmúlt időkben. Az angliai Természeti Tőke Koalíció, a Természeti Tőke Protokoll valamint a kormányzati Természeti Tőke Bizottság létezése mind erre utal. De miféle feltételezés bújik meg a Természeti Tőke kifejezése mögött?

A természet a gazdaság angyali befektetője

Mi lenne akkor, hogyha tudnánk, hogy egy hektár mangrove erdő kiirtásával 1000 dollárt kaphatunk, ha viszont megőrizzük, akkor értéke 21000 dollárra rúg? Nem valószínű, hogy a munkások megkezdenék a tarvágást. A Világban és az IUCN más szervezetekkel együtt épp azon dolgozik, hogy a természeti értékek valahogyan jelenjenek meg a pénzügyi tervezésekben, mert akkor talán felelősebb…

Rettegnek a pénzügyi szakemberek a természeti katasztrófáktól

A természeti tőke rohamos csökkenése egyre komolyabb figyelmet kap az eddig csak a pénztőke iránt érdeklődő pénzügyi szakemberek körében. A vállalatok számára elsősorban a goodwill sérülékenysége, valamint a nyersanyagok drágulása és a működésben keletkező nem várt költségek jelentik a legfőbb rizikót – mutat rá legfrissebb tanulmányában az ACCA.

Adatvédelmi áttekintés

Az üzemeltető adatvédelmi irányelveivel kapcsolatosan ezen az oldalon további tájékoztatást kaphat.