Egyáltalán nem meglepő, hogy Sebastian Kurz örömmel látná Magyarország akkumulátorgyarmatosítását, hiszen egy globális befektetőalap alkalmazottjaként pont az a dolga, hogy minden akadályt elhárítson a profitérdek útjából. Ezt a feladatát egyébként Esztergomban, az MCC közpénzből szervezett fesztiválján is kiválóan ellátta.
természeti tőke
Mégiscsak kellene a kínai akkumulátorgyárnak Debrecen vízkészlete
Egy olyan mélyfúrású kút engedélyeztetési folyamata indult el a Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon, amelyet a CATL akkumulátorgyár mellett létesítenének Debrecenben. Időközben az engedélyztetési eljárást megszüntették.
Nem lehet cél, hogy az erőltetett kitermelés révén csökkenjen és minőségében romoljon a hazai erdőállomány!
Erdők Magyarországon: az állam kezében van a jövő nemzedékeinek öröksége – Az MTA Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottságának állásfoglalása a hazai erdők helyzetéről.
A természeti tőke értékelése az Alaptörvény tükrében
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Környezetgazdaságtan Tanszéke 2021. 03. 12-én közös szakmai rendezvényt tartott a természeti tőke elemei értékelésének alaptörvényi követelményeiről. A műhelytalálkozóról a napokban összegző cikk jelent meg dr. Sulyok Katalin tollából „A természeti tőke értékelése az Alaptörvény tükrében” címmel a Magyar Tudomány folyóirat legfrissebb számában.
Az összeomlás elkerülhetetlennek tűnik
Az emberi népesség a mezőgazdaságra való áttéréssel növekedésnek indult, majd az elmúlt 200 évben elképesztő mértékben megugrott. A világgazdaság méretének alakulása is hasonló mintát mutat. Ám figyelembe véve, hogy a gazdaság elszennyezi a környezetet, valamint hogy jórészt nem megújuló erőforrásokra támaszkodik, ez a kiugrás valószínűleg egyszeri alkalom volt.Fenntarthatatlansági Helyzetjelentés és Civilizációs Túlélési Stratégiák. Összefoglalás.
Mit csináljunk a lángoló brazil esőerdőkkel?
Lángoló esőerdők képeivel és a brazil elnök bizarrnak ható nyilatkozataival vannak tele az újságok címlapjai. Zömében értetlenség és felháborodás a reakció a brazilok látszólagos közönye miatt, és a megszólalók nemzetközi beavatkozást sürgetnek. De mit kezdjünk a lángoló Amazóniával? A támogatás megvonásától, a nemzetközi kooperációban végrehajtott gerilla-tűzoltásig sok minden felmerült, egy lehetőségről viszont kevés szó esik:…
Természet vs. Természeti Tőke
A „Természeti Tőke” mint világlátás, elhíresült az elmúlt időkben. Az angliai Természeti Tőke Koalíció, a Természeti Tőke Protokoll valamint a kormányzati Természeti Tőke Bizottság létezése mind erre utal. De miféle feltételezés bújik meg a Természeti Tőke kifejezése mögött?
A természet a gazdaság angyali befektetője
Mi lenne akkor, hogyha tudnánk, hogy egy hektár mangrove erdő kiirtásával 1000 dollárt kaphatunk, ha viszont megőrizzük, akkor értéke 21000 dollárra rúg? Nem valószínű, hogy a munkások megkezdenék a tarvágást. A Világban és az IUCN más szervezetekkel együtt épp azon dolgozik, hogy a természeti értékek valahogyan jelenjenek meg a pénzügyi tervezésekben, mert akkor talán felelősebb…
Mire jó, és mennyit ér az erdő?
Nincs erdész, aki ne tudná, akár álmából felriadva is, azonnal felsorolni az erdő hármas rendeltetését. Ugyanakkor sokkal nehezebb a helyzet, ha e rendeltetések pontos tartalmát, különösen pedig, ha azok mértékét vagy gazdasági súlyát kell egyértelműen bemutatni.
Rettegnek a pénzügyi szakemberek a természeti katasztrófáktól
A természeti tőke rohamos csökkenése egyre komolyabb figyelmet kap az eddig csak a pénztőke iránt érdeklődő pénzügyi szakemberek körében. A vállalatok számára elsősorban a goodwill sérülékenysége, valamint a nyersanyagok drágulása és a működésben keletkező nem várt költségek jelentik a legfőbb rizikót – mutat rá legfrissebb tanulmányában az ACCA.