A vörös mocsárrák meghódítja a Balaton környékét

2024. október 24.

Hírek

Újabb idegenhonos tízlábú rákfaj jelent meg a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén. A vörös mocsárrák világszerte az egyik leggyakoribb tízlábú rákfajjá vált a véletlen és direkt telepítések hatására.

Az invazív cifrarák új észlelései Baranya és Tolna vármegyében

2024. szeptember 2.

Hírek

Mind Baranya, mind Tolna vármegye területe vizes élőhelyekben igen gazdag, de sajnálatos módon mindkét vármegye álló és áramló vizeiben számos idegenhonos faj jelenlétét bizonyították az elmúlt évtizedekben  Az észak-amerikai eredetű, inváziós cifrarák (Faxonius [Orconectes] limosus) első hazai példányainak észlelése után napjainkra hazánk leggyakoribb tízlábú rákfajává vált.

Meglepő részletek derültek ki a védett kecskerákról

2023. augusztus 4.

Hírek

A kecskerák hatékonyabb védelme érdekében egy nemzetközi kutatócsoport a MATE közreműködésével 14 országban 65 populáció átfogó genetikai vizsgálatát végezte el. A magyar minták elemzésekor nem várt eredmények születtek, egyes természetes vizekben  ismeretlen genetikai eredetű állományokat is találtak.

Idegenhonos tízlábú rákok Magyarországon – sajnos a világ élvonalában

2020. augusztus 19.

Hírek

A 3 őshonos, mára természetvédelmi oltalom alatt álló tízlábú rákfaj mellett hazánk területéről ezidáig 8 idegenhonos faj került elő. Dr. Weiperth András, a Szent István Egyetem kutatója szerint azonban rövid időn belül további új fajok előfordulásával kell számolnunk, ami további ökológiai és környezeti hatásokkal járhat.

A rákok is éreznek fájdalmat

2013. január 18.

Hírek

Egy új vizsgálat szerint a parti tarisznyarák reagál az áramütésre és igyekszik azt elkerülni. A korábbi kutatások kimutatták, hogy a garnélarákok és a remeterákok is reagálnak a fájdalmas szituációkra. A kutatók szerint eredményeik azt sugallják, hogy az élelmiszer- és akvakultúraiparnak át kell gondolnia, hogyan kezeli ezeket az állatokat.