Hírek
Hatalmas csapást mért a tudományra Magyarországon az Orbán-kormány miatt elrendelt uniós pénzstop. Kemenesi Gábor virológus szerint az elmúlt évtized egyik legnagyobb tudományos krízisét éljük. A magyar tudományos közösség kitiltása az uniós finanszírozású pályázatokból olyan, mintha lekapcsolnák Magyarországot az európai mobilhálózatról.
Hírek
A Magyar Természttudományi Múzeumot Európa legjelentősebbjei között tartják számon – még. Hosszú évek hányattatásai után úgy nézett ki, hogy korszerű helyet kap végre a budapesti Ludovika épületkomplexumban. A hely azonban az orbáni megalomán ámokfutás útjába állt, ezért 2017-ben felvetődött, majd titokban elkezdődött a Debrecenbe költözés tervének kidolgozása, bár a dolgozók közül senki sem támogatta. Most… Tovább »
Hírek
Két hónapig be se tehetik a lábukat az ország egyik legrégebbi kutatóintézetébe az ott dolgozó kutatók a VG értesülései szerint. Az ok ezúttal is a megemelkedett rezsiköltségek. A zsákutcás orbáni energiapolitika és Putyin háborúja a tudománynak is betesz.
Hírek
A madárinfluenza vírus (AIV) és Nyugat-nílusi láz vírus (WNV) vadon élő madarakban való jelenlétét és az általuk okozott megbetegedések előfordulását monitorozó új rendszert hoztak létre szakemberek a „BirdPROTECT” projekt keretében. Célzott tudományos kutatás során Szerbia Vajdaság tartományában és Bács-Kiskun megye délnyugati részén, a Gemenc Zrt. működési területén történtek a mintavételek.
Hírek
A Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) kálváriája nem ma kezdődött. Frissítsük az ismereteinket csöppet: ásványtani, kőzettani, földtani, őslénytani, növénytani, állattani, embertani gyűjteményekről van szó, valamint ökológiai/paleontológiai kutatócsoportról, molekuláris taxonómiai laboratóriumról és könyvtárról (1802-ben Széchényi Ferenc könyvtára és feleségének, Festetics Julianna ásványgyűjteménye sikeres kezdőrúgásnak bizonyult).
Hírek
A tudomány eszközeivel elősegíteni a helyi és a globális emberi környezet megóvását, a biológiai sokszínűség védelmét, a környezetbarát technológiák kifejlesztését és alkalmazását – ezt a célt támogatja az MTA a Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíjjal. Az elismerést idén3, eredményeivel a fajgazdagság megőrzéséhez, a globális klímaváltozás hatásainak csökkentéséhez, valamint a legelésnek a gyepek biológiai sokféleségére gyakorolt hatásai… Tovább »