Az Átlátszó nemrég megírta, hogy a környezethasználati engedélye alapján a szegedi BYD-gyár vízfelhasználása annyi lesz, mint egy 50 ezres városé, az áramfogyasztása pedig nagyjából egy 120 ezer lakosú településnek felel majd meg. Vajon ez soknak vagy kevésnek számít? Ehhez a győri Audi és a kecskeméti Mercedes autógyár adatait hívták segítségül.
vízlábnyom
A környezetgyilkos ultra fast fashion
A fast fashion fogalma az új divattrendek gyors átfordulására és a tömegesen gyártott, olcsó ruházati cikkek keresletére utal. A blogon többször írtam már ennek káros környezetvédelmi, gazdasági és etikai vonatkozásairól, az ultra fast fashion berobbanásával azonban újra érdemes figyelmet szentelni a témának. Ez utóbbi ugyanis nemcsak a termékek élettartamának rövidebb ciklusait hozta magával, hanem drasztikusan…
Öntsünk tiszta kávét a bögrébe!
Szeptember 29-én ünnepeljük itthon és még számos országban a kávé napját. A nap eredete nem ismert, de évről-évre egyre több kávé fogyasztó és kávézó csatlakozik a kezdeményezéshez. A nap célja a kávé létezésének ünneplése mellett, a kávé társadalmi és környezeti hatásaira való figyelemfelhívás is.
Kevesebb lehet a tej, a tojás és a hús is, mert a haszonállatok sem bírják a hőséget
A jelenlegi globális állattenyésztés egyszerre hajtja és szenvedi el a klímaváltozást: a hőstressz hatására csökken a gazdasági haszonállatok termelékenysége és termékenysége, és növekszik a betegségekkel szembeni fogékonysága és mortalitása. A kukorica lehet a klímaváltozás egyik legnagyobb vesztese, ami a sertés- és baromfiágazatnak sem jó hír.
A Google 15 milliárd literes vízlábnyoma
Óriási, a felhasználó számára gyakorlatilag láthatatlan adatközpontok állnak a zökkenőmentes netezés mögött. Ezeknek óriási villamosenergia és hűtővíz igényeik vannak. A Google titkolta, de most kiderült, mennyibe kerül az ön kényelmesen netezése: 15 milliárd liter édesvízbe évente.
A gyapottermesztés igen környezetszennyező, mivel sok vizet, trágyát és növényvédő szert igényel.
Ismerjük a mályvaféléket? Nagy rá az esély, hogy ebben a pillanatban legalább egy olyan ruhadarab van rajtunk, amely az e családból származó rostokat tartalmazza. Ez a rostfajta végigkísérte a történelmünket: a legrégibb lelet egy csaknem 8000 éves, pakisztáni sírból került elő, az ipari forradalom idején aztán nagyon elterjedt, és a mai környezetterhelő textilipar is használja.…
A Google zöld dobása: 2030-ig a felhasznált vízmennyiség 120 %-át pótolja
Ahogy sok más technológiai vállalat, az elmúlt években a Google is komoly lépést tett afelé, hogy minél kisebbre húzza össze az ökológiai lábnyomát. A Google az ivóvíz helyett másfajta megoldással hűtené a szervereit, de segíti és támogatja a jobb vízgazdálkodást is.
Mekkora a vízlábnyomunk?
A Föld felszínének mintegy 70%-a vízzel borított, de ennek mindössze 1%-a édesvíz. Így az édesvíz az egyik legértékesebb természeti kincsünk, amit óvnunk kell. Ez létünk alapja, sok esetben azonban mértéktelenül pazaroljuk. Kevesen tudjuk például, hogy mennyi vizet használunk egy nap. A WWF Magyarország egy vízlábnyom-kalkulátorral szeretné tudatosítani és mérni az emberek vízhasználatát.
Most akkor mennyire is környezetkárosító a húsgyártás?
15.000 és 200.000 liter közé teszik az egy kg. marhahús előállításához szükséges víz mennyiségét. Hogy jönnek ki ezek a számok, és egyáltalán mennyire megbízhatóak a kalkulációk?
Az egészségesebb étrend segít csökkenteni a vízfelhasználást
Ha az emberek egészségesebb, több gyümölcsöt és zöldséget tartalmazó étrendre térnek át, akár 55 százalékkal is csökkenhet a „vízlábnyom” egy új tanulmány szerint.