Május 6-8 között német szakértők a Levegő Munkacsoport szakembereivel együttműködve több helyszínen mérték Magyarországon két éghajlatkárosító és levegőszennyező anyag, a metán és a korom koncentrációját a levegőben. A mérések több helyszínen is ezeknek a káros anyagoknak magas koncentrációját mutatták ki.
A német Deutsche Umwelthilfe (DUH) szervezet szakértői a Levegő Munkacsoport szakembereinek segítségével metánkoncentráció-méréseket végeztek Magyarország különböző helyszínein, többek között lakóházaknál, gázvezetékek, biogázállomások, hulladéklerakók és erőművek közelében. Az eredményekről Axel Friedrich, a Német Környezetvédelmi Ügynökség Közlekedési Főosztályának volt vezetője, a világ egyik legelismertebb levegőminőségi szakértője mesélt a május 8-i sajtótájékoztatón: „Sok mérést végeztem életemben, de még soha nem mértem olyan magas metánkoncentrációt, mint egy Budapest környéki családi ház gázvezetékénél. Más épületeknél végzett méréseim is metánszivárgást mutattak. Ez nyilvánvalóan a karbantartás hiányának eredménye. Ez megdöbbentett, mivel Németországban az épületek gázvezetékeit és gázberendezéseit ötévente kötelezően ellenőrzik. Mivel más helyszíneken is szivárgást mértünk, ezért minden olyan helyen, ahol ez előfordulhat, hatékony intézkedéseket kell hozni a metánkibocsátás csökkentése érdekében. Ez nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági okokból is szükséges: minden metánmolekula, amely nem jut a légkörbe, többletbevételt jelent a gázszolgáltatók számára.”
Egy másik fontos éghajlatkárosító anyag a korom, amely nem gáz, hanem szilárd részecske, de a metánhoz hasonló mértékben melegíti a légkört. A korom az egészségre legkárosabb légszennyező anyag, mivel gyakran tartalmaz rendkívül mérgező összetevőket. Mivel a korom legfeljebb csak hat hétig marad a légkörben, a kibocsátásának csökkentése azonnal kedvező hatással járna az éghajlatra és a levegőminőségre egyaránt. Bár a korom túlnyomó része szilárd anyagok, például szén és fa égetéséből származik, a közlekedésből származó mennyiség sem elhanyagolható. Ezt bizonyítják a forgalmas budapesti utcákon végzett mérések is. A Blaha Lujza téren délután végzett méréseink szerint a korom koncentrációja 8000 nanogramm/köbméter volt, ami 8-10-szerese volt egy gyalogos utcán mért koncentrációnak.
A mérések a „Methane Matters” nemzetközi projekt részeként történtek, amelynek célja, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg a kormányok számára a metánkibocsátás gyors és költséghatékony csökkentésére. A Goethe Intézetben tartott sajtótájékoztatón Dr. Bendik Gábor, a Levegő Munkacsoport projektvezetője mutatta be a Methane Matters projektet.
Fotók: Sarkadi Péter greenfo