Toxikus EU-Mercosur kereskedelmi egyezmény: a természetvédők azt kérik, ne támogassa a kormány!

A tegnap kezdődött Mercosur csúcstalálkozón tervezik bejelenteni, hogy megszületett a megállapodás az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur tömb államai közötti “szabadkereskedelmi” egyezményről. A “toxikus egyezmény” ellen több, mint 400 gazdaszervezet, civil szervezet és szakszervezet tiltakozik. A Magyar Természetvédők Szövetsége arra kéri a kormányt, hogy Magyarország határozottan lépjen fel az EU-Mercosur egyezmény ellen.

Most akkor autót gyártunk, vagy szép új világot ígérünk?

Amikor 4-6 éve elkezdett meghülyülni a gyártók egy jelentős része, és a villanyosítás korszakát valami érthetetlen okból összekötötték magukban azzal a törekvéssel, hogy a lehető leginkább távolodjanak a saját márkaértékeik legfontosabb elemeitől, az óvatosabb megközelítésű kommentátorok -ide sorolnám magamat is- figyelmeztettek arra, hogy ennek nem lesz jó vége.

A zöld összeomlás költségvetése – borús jövőkép

A jövő évi költségvetést Orbán Viktor érthetetlen okból békeköltségvetésnek nevezi, pedig mióta nyilvánosságra hozták, egyre csak eszkalálódik az ukrajnai háború. Zöldnek szerencsére még nem nevezte, pedig az pont ugyanannyira lenne igaz: ami az ország jövője szempontjából igazán fontos, az kevesebbet kap – reálértékben mindenképpen, de többnyire nominálisan is.

Éltesd a talajt komposzttal! – December 5. a talaj világnapja

A talaj világnapján idén a komposztálás jelentőségére hívja fel a figyelmet az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi). Az ökogazdálkodók és házikertészek egyik legsokoldalúbban hasznosítható anyaga a komposzt, amely a talajt, annak élővilágát és a termesztett növényeket egyszerre élteti.

Tisztább levegő száraz tűzifával: a legegyszerűbb lépés

Jelentősen lehetne csökkenteni a tűzifa-felhasználást és javítani a levegő minőségét, ha a tűzifa-értékesítőket köteleznék arra, hogy kizárólag száraz fát árusíthassanak. Egy ilyen előremutató szabályozás bevezetésére dolgozott ki részletes javaslatot a WWF Magyarország.

December 5. a Talaj Világnapja

A világ élelmiszer ellátásának 95%-át talajaink biztosítják, miközben a Föld szilárd részének mindössze 11 %-a termőföld, azaz elsősorban élelmiszertermelésre, legeltetésre használt, nem erdőnek minősülő terület. Az EU átlag közel 30 %, de hazánkban ez az érték 60% feletti. A talajok védelmének egyik szükséges feltétele az erdők fennmaradása és fejlődése, amely a Pilisi Parkerdő Zrt. egyik… Tovább »

Lipcsém, kíméllek! Lipcse a nulla hulladékot termelő nagyváros?

Lipcséről sok minden eszünkbe juthat, a híres vásártól Bachon és a Tamás templomon át Goethéig és a Faust egyik helyszínéül szolgáló, jövőre ötszázadik születésnapját ünneplő Auerbach pincéig. A környezettudatos látogatók azonban a szász nagyváros legvonzóbb tulajdonságát a fenntarthatóságban látják, Lipcse ugyanis 2030-ra el akarja nyerni a Zero Waste City, azaz nulla hulladéktermeléssel működő város címet.

Egyre nagyobb teret kapnak a fiatalok a COP-on

Idén először az UNICEF Magyarország két fiatal nagykövete is részt vett a világ legnagyobb nemzetközi klímacsúcsán, a COP29-en. Elmondásuk szerint sok más ifjú klímavédővel találkoztak az eseményen, akik évről évre egyre nagyobb számban személyesen képviselik korosztályuk érdekeit. Céljuk, hogy ráirányítsák a figyelmet a klímaváltozás gyermekekre gyakorolt aránytalanul hátrányos hatásaira.

Nem jött össze a kiemelt beruházásokról szóló népszavazáshoz elég aláírás

A Nemzeti Választási Bizottság szerint nem gyűlt össze a szükséges háromszázezer aláírás az LMP-Zöldek kiemelt beruházások ügyében kezdeményezett népszavazásához. Ez az a törvény, ami Csárdi Antal ex-LMP-s képviselő szerint lehetővé teszi, hogy „a Fidesz az emberek feje felett átnyúlva építsen akkumulátorgyárakat vagy bármilyen más beruházást”.