Hirdetés

A szlovákiai bohunicei erőmű A1-es blokkjában 41 évvel ezelőtt történt egy elég komoly baleset. A reaktorban részleges leolvadás következett be, két munkás meghalt, az erőmű környéke jelentős radioaktív szennyeződést kapott. A történtek után a megrongálódott reaktorblokkot végleg le is állították. Annak idején teljes hallgatás kísérte az első csehszlovák reaktor balesetét a szocialista országokban, ezért sokan még ma sem hallottak az eseményről.

Hogy az 1976-os események nem vezettek egy Csernobilhoz hasonló mértékű katasztrófához, az erőmű két alkalmazottja, név szerint Milan Antolík és Viliam Pačes lélekjelenlétének volt köszönhető, akik a szervizcsatorna elzárásával és az összetört fűtőelemek eltávolításával megakadályozták, hogy a reaktor leolvadjon.  

Hogyan történt a baleset?

Az A1-es blokkban egy fűtőelem cseréje közben az kilökődött és összetört. A baleset következtében a reaktor hűtésére használt gáz szökni kezdett a nyitva maradt szervizcsatornán keresztül. Ha csatornát nem sikerült volna 30-60 percen belül bezárni, olyan mennyiségű hűtőgáz szabadult volna el, hogy nem maradt volna elég a reaktor hűtéséhez, és bekövetkezett volna a reaktor leolvadása. Az esemény során így is jelentős mennyiségű radioaktív gáz került a légkörbe, 11 km-re az atomerőműtől 480Bq/kg cézium-137 izotópot mértek a fűben és 407 Bq/kg jód-131 izotópot mértek a kukoricában.  

További balesetek történtek

1977 februárjában újabb baleset történt, amelyet a hétfokozatú Nemzetközi Nukleáris Eseményskálán (INES) 4-nek értékeltek (jelentése: „legmagasabb belső szintű baleset”). Összehasonlításul a Csernobili katasztrófa ezen a skálán a 7-es osztályzatot kapta. A baleset körülményeiről és az esetleges radioaktív szennyezésről csak keveset lehet tudni. Az A1-es reaktorblokkot a történtek után végleg leállították, a fűtőanyag elszállítását 1999-ben fejezték be.  A Körkép.sk szerint Szlovákia az EU-csatlakozás egyik kritériumaként kötelezte magát, hogy a bohunicei atomerőmű további két blokkját leállítja. Ez meg is történt két lépcsőben, 2006-ban és 2008-ban, jelenleg hivatalosan a leszerelés fázisában vannak, amely becslések szerint 2025-ig tart majd. Az EU által szabott feltételek azonban lehetővé teszik, hogy vészhelyzet esetén a leállított reaktorblokkokat újraindítsák, mint ahogy ez történt 2009-ben az orosz-ukrán gázválság idején is.

A fukusimai sugárzás likvidálta a második robotot is

A fukusimai sugárzás likvidálta a második robotot is

A fukusimai atomerőművet üzemeltető Tokiói Elektromosenergia-szolgáltató Vállalat (TEPCO) két héten belül a második robotot is beküldte az atomerőmű 2-es blokkjába. Ennek is annyi- írtuk tegnap.

 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás