Szerbia felől lassan másfél éve ömlik Magyarországra az – esetenként átcímkézett – orosz gáz. A beérkező mennyiség sokkal nagyobb, mint amit az oroszokkal kötött hosszútávú szerződés indokolna. A többletgáz pedig minden jel szerint kifejezetten olcsó, és ennek megfelelően néhányan rengeteg pénzt keresnek rajta. Az egyik nagy nyertes a néhány hete 126 milliárdos osztalékelőleget fizető, a napokban román áramszolgáltatót vásárló állami MVM lehet.

Biztonság mellett versenyképes ár

Orosz gáz nélkül nem lehet Magyarország energiabiztonságát garantálni. Ez nem ideológia, hanem fizika és matematika kérdése… Alig egy hónap múlva, október elsején indul az új gázév és kezdődik a fűtési szezon is. A mi felelősségünk most is világos: magyar otthonok fűtésének biztosítása.

Ezt posztolta augusztus végén Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával összehozott szentpétervári találkozójáról Szijjártó Péter külügyminiszter. Ekkor már több mint másfél éve élt az a megállapodás, amely értelmében a magyar fél a hosszútávú gázszerződésben szereplő 4,5 milliárd köbméter felett is vásárolhat (és vásárolt is) gázt az orosz Gazpromtól.

A kormányzati magyarázat az orosz kapcsolat fenntartására, sőt fokozására szinte végig ez volt: a magyar ellátásbiztonságot csak így lehet fenntartani. Az energiaválság hatására csökkenő fogyasztás, illetve az egyre csak növekvő orosz behozatal mellett azonban egyre kevéssé állt meg ez a narratíva. Különösen, hogy ezzel párhuzamosan Szijjártó Péter nagyjából a világ összes földgázkészlettel rendelkező országát körbejárta, és mindenhonnan valamilyen megállapodással tért haza. Egy pont után így teljesen érthetetlenné vált, hogy mire kell ez a rengeteg gáz az országnak, illetve az állami MVM-nek, és mit fogunk egyáltalán kezdeni vele.

Ilyen előzmények után már nehéz volt ellátásbiztonsággal érvelni, és ennek megfelelően szép fokozatosan meg is jelent egy új elem a kormányzati kommunikációban. A külügyminiszter néhány hete a Telexnek már úgy fogalmazott, hogy

ezek a kiegészítő kereskedelmi szerződések olyan kereskedelmi ügyleteket tesznek lehetővé, amelyek csökkentik a megvásárolt gáz átlagárát. Tehát ezeket azért kötjük folyamatosan, vagy havi, vagy negyedévi jelleggel, hogy a gáz ára – amellett, hogy biztonságban vagyunk, mert jön – versenyképes legyen regionális és kontinentális összehasonlításban is.

A G7 piaci információi szerint pedig mostanra egyértelműen ez az árszempont lett a meghatározó. A többlet orosz gáz behozatalán egyes piaci szereplők nagyon sokat keresnek, és ez amellett, hogy már a külkereskedelmi statisztikákban is látszik, a hazai és a régiós gázpiaci viszonyokat is átalakította.

Folytatás a G7-en: A vezeték

Nyitókép:  Szijjártó Péter külügyminiszter és Aleksandar Vulin szerb belügyminiszter felavatják a nagynyomású földgázszállító vezetéket a Kiskundorozsma Nemzetközi Mérőállomáson 2021. szeptember 30-án. Fotó: MTI/Rosta Tibor