Hirdetés

Megúszni gyilkosságot, amit mindannyiunk szeme előtt követnek el? Úgy tűnik, lehetséges. Van egy iparág, amely emberi életek százezreinek a kioltásáért felelős világszerte, mégis zavartalanul folytathatja a tevékenységét. Ez a fosszilis ipar. Rekordmagas lesz idén a fosszilis tüzelőanyagokból származó globális CO2 kibocsátás.

A legnagyobb európai olaj- és gázcégek csak 2022-ben annyi klímaromboló üvegházhatású gázt bocsátottak ki, ami legalább 360 ezer ember korai halálához vezethet az évszázad végéig.

A holland Greenpeace tanulmánya kilenc nagyvállalat (Shell, TotalEnergies, BP, Equinor, Eni, Repsol, OMV, Orlen és Wintershall Dea) tavalyi kibocsátási adatait vizsgálva jutott erre az eredményre. Ráadásul a kalkulációk azokon az adatokon alapulnak, amiket a cégek saját maguk tesznek közzé, így a valós kibocsátási számok magasabbak is lehetnek. A tanulmány csak egy év kibocsátását vette figyelembe, ami azt jelenti, hogy ha a fosszilis tüzelőanyagokat továbbra is ilyen ütemben égeti az emberiség, akkor még többen fognak meghalni ennek következtében.

A fosszilis cégek eddig büntetlenül megúszhatták, hogy meghatározó szerepet játszanak emberek tömegeinek halálában. Ez teljesen abszurd, nem hagyhatjuk tovább futni őket. Ezért a holland Greenpeace felvette a kapcsolatot független jogi szakértőkkel, akik szerint van lehetőség arra, hogy a fosszilis vállalatok ellen büntetőeljárások induljanak, hiszen tevékenységükkel veszélyeztetik az emberi életet és a környezetet.

A jelenleg zajló COP28 klímacsúcson a világ vezetőinek meg kell végre állapodniuk a szén, az olaj és a gáz minél gyorsabb kivezetéséről. Mit kell tenniük ezen kívül? Azonnal és végleg le kell állítani minden olyan projektet, ami új lelőhelyeken indítaná fosszilis tüzelőanyagok kitermelését, és növelni kell a fosszilis cégekre kivetett adókat, melyekből finanszírozni lehet az éghajlatváltozás elleni küzdelmet!
Kayene Yves

Rekordmagas lesz idén a fosszilis tüzelőanyagokból származó globális széndioxid-kibocsátás mértéke

Ez súlyosbítja az éghajlatváltozást és még pusztítóbb szélsőséges időjárási viszonyokat idéz elő – közölték tudósok. A Dubajban, az ENSZ éghajlatváltozási csúcstalálkozóján, a COP28-on közzétett jelentés szerint az országok várhatóan összesen 36,8 milliárd tonna szén-dioxidot bocsátanak ki fosszilis tüzelőanyagokból 2023-ban, ami 1,1 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest. A földhasználatból származó kibocsátást is figyelembe véve a globális szén-dioxid-kibocsátás idén 40,9 milliárd tonna lesz.

A kiszivárgott szövegtervezetekből látszik, hogy a klímacsúcson arról beszélnek, amiről a Greenpeace szerint a legfontosabb beszélni, a fosszilis energiától való megszabadulásról – mondta Perger András, a zöld szervezet klímakampány-felelőse a Klubrádiónak. Kiemelte, hogy még egy hét van a végső szöveg megalkotására, de az eddigi tapasztalatok, és a levezető elnök ellentmondásos beszéde alapján egyáltalán nem biztos, hogy szerepel majd benne a gáz, az olaj és a szén igazságos, meghatározott időtávon való kivezetése.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás