Forrás: euronews

Az új tanulmány szerint a lariocidin hatékony volt az E. coli törzsek ellen, beleértve a gyógyszereknek ellenálló törzseket is. A kutatók azt állítják, hogy felfedezték az antibiotikumok egy új osztályát, amely a gyógyszerrezisztens baktériumok kezelésére alkalmas, és közel 3 évtizede elsőként kerülhetett piacra.

Az új molekula, a lariocidin úgy működik, hogy a baktérium sejtjének egy riboszómának nevezett részét veszi célba, és képes megzavarni a sejt funkcióit.

„Ez egy új molekula, új hatásmóddal. Ez nagy előrelépés számunkra” – mondta Gerry Wright, a kanadai McMaster Egyetem professzora és a tanulmány egyik szerzője a internetes oldalon. A kutatók a Nature című folyóiratban közzétett eredményeik  szerint a baktériumot úgy fedezték fel, hogy egy hátsó udvarban lévő talajból mintegy egy éven át termesztették a baktériumokat. Megállapították, hogy a lariocidint a Paenibacillus baktérium termeli, amelyet a talajban találtak.

A kutatók a mintákat E. coli baktériummal, egy gyakori bélbaktériummal tesztelték, amelynek törzsei súlyos betegségeket okozhatnak. A baktériumokkal szembeni hatásán túl a lariocidin nem mutatott mérgező hatást az emberi sejtekre sem.

Cantón, aki nem vett részt a tanulmányban, azt is kiemelte, hogy a kórokozókat célzó teljesen új mechanizmus felfedezése „mérföldkövet jelent a rezisztens baktériumok elleni küzdelemben”. A vegyület hatékonyságának megerősítéséhez további kutatásokra, köztük klinikai vizsgálatokra van szükség.

Antimikrobiális rezisztencia: növekvő aggodalom a közegészségügyben

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az antimikrobiális rezisztencia (AMR) az egyik legnagyobb globális közegészségügyi fenyegetés.
„Régi gyógyszereink egyre kevésbé hatékonyak, mivel a baktériumok egyre ellenállóbbak velük szemben” – mondta Wright.

A WHO szerint világszerte mintegy 4,95 millió haláleset kapcsolódik az AMR-hez.

Európában és Közép-Ázsiában az antimikrobiális rezisztencia évente 133 000 halálesetet okoz – közölte a WHO európai regionális irodája.

A becslések szerint ez az Európai Uniónak és a Gazdasági Térségnek évente mintegy 11,7 milliárd eurójába kerül a termelékenység csökkenése és az egészségügyi kiadások miatt.

Nyitókép: Depositphotos