A rovat kizárólagos támogatója
greenfo/MTI

A hegyek magasabban fekvő területeit is érinti a klímaváltozás. Ha nem változik az üvegházhatású gázok kibocsátása, a ma szélsőségesen forró nyarak az évszázad végére már normálisnak fognak számítani.

A nyár folyamán a hegyekben is egyre melegebb lesz: még ezerméteres magasság felett is gyakoriak lesznek a 30 Celsius-fok feletti hőmérsékletek – derült ki a Német Meteorológiai Szolgálat (DWD), az MeteoSchweiz svájci meteorológiai és klimatológiai hatóság és az osztrák meteorológiai és geodinamikai központi intézet (ZAMG) tegnap bemutatott értékeléséből.

Az ezerméteres magasságban lévő svájci Chateau d’Oex-ban 1990 és 2019 között 19 olyan év volt, amikor a legforróbb napokon 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet. Az azt megelőző harminc évben csupán kétszer fordult elő hasonló. Az ausztriai Seefeldben 1200 méteres magasságban a forró napok száma 5-ről 13-ra emelkedett.

Az Ausztriában lévő gleccserek az 1850-ben mért legnagyobb méretük óta felszínük 60 százalékát veszítették el – áll a DWD közleményében. Svájcban is egyre inkább visszahúzódik a jég: a nulla Celsius-fokos határ középmagassága nyáron rendszeresen 3800 méter körül van, holott 1961 és 1990 között még 3350 méteren volt.
Ez a változási irány nagy valószínűséggel a következő évtizedekben folytatódni fog – vélik a szakértők. „Ha nem változik az üvegházhatású gázok kibocsátása, a ma szélsőségesen forró nyarak az évszázad végére már normálisnak fognak számítani” – emelte ki a DWD.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás