A tiszta vízhez való jog ősidők óta okoz konfliktusokat. Még a Bibliából is ismerünk olyan történetet, amikor komoly viszály keletkezett abból, ki itathatja meg az állatait a folyónál. A vizek védelme, a szennyvíz elvezetése és az ivóvízkészletek okos használata kulcsfontosságú az emberiség számára.
Az Európai Unióban komplex szabályrendszert alkalmaznak a megfelelő mennyiségű és minőségű víz biztosítására. Ezt a témakört járjuk körbe részletesebben, különös tekintettel a szennyvízkezelésre.
A fenntartható fejlődés irányelvei
2015 szeptemberében az ENSZ 193 tagállama egyhangúlag elfogadott 17 fenntartható fejlődési célt, melyek közül több is összefügg a vízgazdálkodással:
A 6. cél “A vízhez és szanitációhoz történő hozzáférés és a fenntartható vízgazdálkodás biztosítása mindenki számára”. Ezen belül több alcél is van:
- Ivóvízhez való jog mindenkinek
- Közegészségügyhöz és higiéniához való jog mindenkinek
- Vízminőség javítása, a vízben lévő szennyező anyagok minimalizálása,
- A kezelt és újrahasznosított szennyvíz szerepének növelése
- A szennyvíz biztonságos újrahasználatának megoldása
- Hatékonyabb vízhasználat a gazdaság minden területén
- Vízhiánnyal összefüggő problémák kezelése
- Nemzetközi összefogás a vízkészletekkel való ésszerű gazdálkodásban
- A vízhez köthető élőlények és élettelen rendszerek megóvása és regenerációja, ideértve a hegységeket, tavakat, folyókat, tengereket, egyéb víztározókat is
- A fejlődő országok bevonása a nemzetközi együttműködésbe, a fenntartható vízgazdálkodás vonatkozásában
- A helyi közösségek bevonása a vízgazdálkodással összefüggő kérdések megoldásába
A 14. cél szintén a vízzel kapcsolatos: “Az óceánok, a tengerek és a tengeri erőforrások megőrzése és fenntartható használata a fenntartható fejlődés érdekében”. Ez itt Magyarországon kevésbé jellemző, ezért ezzel részletesen nem foglalkozunk.
A szennyvízzel kapcsolatos feladatok
Az EU folytatja a megkezdett utat a fenntartható víz- és szennyvízgazdálkodás terén. Ennek alapelvei:
- Csökkenteni a vízbe kerülő szennyezőanyagokat
- Csökkenteni a szennyvíz hígítását
- Szétválasztani a különböző szennyvizeket
- Csökkenteni a szennyvízkezelés során visszamaradó anyagok mennyiségét
- Hasznosítani az erre alkalmas szennyvizeket
Európában több olyan szennyvíztisztító telep működik, ahol a szennyvízből energiát nyernek, vagy egyéb hasznosítható anyagokat vonnak ki. A Pureco is egyre több olyan megoldást kínál, amely ebbe az irányba mutat.
A kidolgozott konstrukciók jövőbeni elterjedése és sikere attól függ, mennyire tudnak javítani a költség-haszon arányon, és mennyire sikerül elfogadtatni az emberekkel a fenntarthatóság alapelveit.