Képzeld el, hogy elmentek a családdal kirándulni a vadregényes Börzsönybe vagy a főváros “tüdejébe”, a Budai-hegységbe, de az árnyas fák helyén csak kopár hegyoldalakat, erdők helyett üres, letarolt területeket találtok. Esetleg olyan erdőfoltok tűnnek el, ahol gyerekként még te is túráztál vagy kempingeztél. Horrorfilmbe illő jelenetek, de akár hasonló is történhet, ha az Országgyűlés elfogadja azt a törvényjavaslatot, amit abszurd módon épp a Föld napján nyújtott be a Kormány.

A magyar kormány az április 22-én benyújtott salátatörvény-javaslatban kulcsfontosságú jogszabályok módosításával tovább gyengítené hazánk természeti kincseinek megóvását. Ne hagyjuk, hogy elfogadják a tarvágást megkönnyítő törvénycsomagot! Csatlakozz a WWF tiltakozásához! írd alá a petíciót!

A törvényjavaslat példátlan támadást indít természeti örökségünk ellen, ellehetetlenítene fontos természetvédelmi hatósági eljárásokat, és bővítené a tarvágás lehetőségeit természetes erdeinkben. Ezzel veszélyezteti a védett hazai erdőket és az állatvilágot, és jelentősen hátráltathatja országunk klímaváltozás hatásaival szembeni védekezését.

De miről is van szó?
Napokon belül egy olyan összetett törvényjavaslatról szavaznak majd, ami lehetővé tenné a tarvágást a legjobb természetességű védett erdeinkben, ahol ősöreg fák és pótolhatatlan élővilág lakozik – mint amilyen például a debreceni Nagyerdő, a mesebeli, ártéri Gemenci-erdő vagy akár a Kékes, ahol az ország legmagasabb pontja is található. Magyarul: akár ott is ki lehetne vágni a fákat, ahol most tilos. Ez azt jelentené, hogy a gyerekeink, unokáink talán már nem láthatják azokat az erdőket, melyek ma még ikonikus erdeinknek számítanak.

Visszatérne a hírhedt tűzifarendelet – de most véglegesen, törvénybe iktatva
Emlékszel? 2022-ben hatalmas volt a felháborodás amiatt, hogy a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva védett helyeken is engedélyezték a tarvágást. Bár már akkor sem volt ennek létjogosultsága (nem véletlen, hogy az agrárminiszter külön utasításban tiltotta meg az alkalmazását az állami erdőkben), de legalább még volt remény arra, hogy a veszélyhelyzet végével hatályát veszti ez az erdeinket rendkívüli módon fenyegető rendelet. Visszavonás helyett azonban most – egy kis csavarral – véglegesítenék a korábban ideiglenesként hozott szabályokat – hogy ez kinek áll érdekében, arról csak találgatni lehet…

Tarvágás az alföldi Fényi-erdőben 2025 április. kép: Gálhidy László WWF

„Ma már alig vannak természetes, pláne háborítatlan erdők Magyarországon. Bár sokak szemében a gazdasági célú faültetvények is erdőnek tűnhetnek, tudni kell, hogy azok rendkívül távol állnak hazánk értékes, természetes erdeitől. Előbbit pár évtizedenkénti levágásra és a faanyag hasznosítására hozzák létre mesterségesen, utóbbi pedig nemzeti természeti kincsünk gazdag élővilággal, akár százhúsz évesnél is idősebb fákkal, állatok és növények sokaságával, amelyektől az emberek jólléte is nagyban függ. Megmaradt természetes erdeinket éppen ezért nem kivágni, hanem minden erőnkkel védeni kellene, különösen az állami területeken” – mondta Gálhidy László erdőökológus, a WWF Magyarország Erdő programjának vezetője.

Természetvédelmi szervezetek közös petíciót indítottak, hogy megakadályozzák, hogy ezt a romboló hatású törvényjavaslatot megszavazzák. Ha te is egyetértesz azzal, hogy az értelmetlen pusztítást nem engedhetjük és erdeink megóvása érdekében ezt a salátatörvény-javaslatot nem szabad megszavazni, kérjük, aláírásoddal csatlakozz tiltakozásunkhoz és az országgyűlési képviselőknek írt nyílt levelünkhöz, amit a törvényjavaslat zárószavazása előtt küldünk el nekik.

tarvágás a Bükkben. kép: Gálhidy László / WWF

Bővebb információért keresd gyakran ismételt kérdéseket megválaszoló oldalunkat, vagy olvasd el a WWF részletes szakmai állásfoglalását.

Ne hagyjuk, hogy elfogadják a tarvágást megkönnyítő törvénycsomagot! Csatlakozz kiállásunkhoz!

Nyitókép: fahalál – természetpusztítás elleni kortárs táncos demó a Bükk hegység tarvágásában kép: Járdány Bence


Elindult a támadás a szabad sajtó ellen. Segítsd munkánkat! 

Ha Halász János „A közélet átláthatóságáról” címet viselő törvényjavaslatát elfogadja az Országgyűlés, akkor Magyarország a független nyilvánosság és közélet korlátozásában a putyini Oroszország szintjére lép. A háborús agresszor Oroszország szintjére. Vagy egy kicsit azon túlra. Ha fontosnak tartod a munkánkat, kérjük támogasd munkánkat amíg büntetlenül lehet.

Kapcsolódó anyagok:

Vegyes salátába csomagolt tarvágás ellen tiltakoznak a természetvédők

Percenként 29 ezer fát vág ki az emberiség a bolygó felszínéről

Szép csendben rengeteg fát kivágtak a nagymarosi Duna parton

Zöld hét 2025/2 Visszaszerezhető a szétlopott közvagyon?