Trump vámháborújának a majdnem az egész világgal szembemenő, önsorsrontó, háborús készülődésén és 180 ország értelmetlen alázásán túl van néhány érdekessége. A sérülékeny gyógyszeripar és az orosz műtrányafüggés furcsaságai.
Sok más mellett amire érdemes figyelni: a mostani vámokból kimaradtak a gyógyszerek és gyógyszerhatóanyagok, amelyeket állítólag az utolsó pillanatban vettek ki, hogy arról Trump majd később döntsön.
Nem véletlenül.
Az USA egyik legnagyobb sérülékenységét ugyanis az adja, hogy az USA-ban felhasznált gyógyszerek hatóanyagainak túlnyomó többségét – tipustól függően 72-97%-át – importálja. Sajátos furcsaság, hogy az Amerikában kidolgozott és a II. világháború óta életek százmillióit megmentő penicillin gyártását 2004-ben gazdaságossági okokra hivatkozva beszüntették, akkor zárt be az utolsó amerikai penicillin-üzem is.
Ma a világ gyógyszergyártásához szükséges hatóanyagok és segédanyagok meghatározó részét, kb. 75-80%-át Kínában gyártják. Az USA által importát hatóanyagok gyakorlatilag kizárólag Kínából származnak, részben közvetlenül, részben Indián és az EU-n keresztül.
Felelőtlenül gondolja Trump, hogy a világnak nincs adu a kezében: elég “csak” egy kisebb kereskedelmi háború, hogy az USA nagyon nehéz helyzetbe kerüljön. Különösen, ha eljátszotta nemcsak a volt szövetségesei bizalmát, de elkezdte provokálni az ellenfeleit is.
++++
A VÁMPOLITIKA FURCSASÁGA: … A Trump által több mint 180 országra kivetett brutális vámokról sokan elvicceltek azon, hogy vannak köztük csak pingvinek lakta szigetek is és sokan elborzadtak, hogy Ukrajna is megkapta a maga 10%-os vámját.
De az igazi gyalázat, ami kimaradt: … Oroszországra ugyanis Trump nem vetett ki vámot. És nem azért mert nem lenne mire: Oroszország a mai napig az USA egyik legnagyobb műtrágya-beszállítója, a teljes amerikai igény kb. 8-10%-áért felel.
És mindeközben, míg mindenki a kereskedelmi háborúval van elfoglalva, Kirill Dmitrijev, az orosz állami befektetési alap elnöke, Putyin különmegbizottja épp most Wasingtonban tárgyal az amerikai-orosz stratégiai együttműködésről.
MI VAN????