A rovat kizárólagos támogatója

2025. március 8-én szombaton, a Szkeptikus Társaság „A valóság határán – a tények és a tudomány esélyei az álhírek és kontók világában“ című rendezvényén adták át  az Orosz László-díjakat. Az egyiket Tauber Zsófia, a Gondolatok egy biológustól című blog szerzője kapta, míg a Szegedi Tudományegyetem molekuláris biológus professzora, Boldogkői Zsolt az Orosz László-életműdíjat vihette haza.

Az áltudományok és álhírek elleni küzdelemben végzett kiemelkedő tevékenység elismerésére létrehozott díjat két kategóriában osztották ki. 

2025 március 8-án került sor az első Orosz László-díj átadására, melyet a Szkeptikus Társaság alapított, azon személyek tevékenységének elismerésére, akik kiemelkedőt alkottak az áltudományokkal és álhírekkel szembeni fellépésben, az ezekkel kapcsolatos felvilágosításban. A díjátadó ünnepségre az egyesület által a BME Főépületében szervezett „A valóság határán – A tények és a tudomány esélyei az álhírek és konteók világában“ című egész napos tanácskozás záróakkordjaként került sor. Két díjat adtak át:
a 2025-ös Orosz László-díjat a „Gondolatok egy biológustólcímű népszerű tudományos ismeretterjesztő blog szerzője, Tauber Zsófia biológus, míg az Orosz
László-életműdíjat a Szegedi Tudományegyetem molekuláris biológus professzora, Boldogkői Zsolt kapta.

Tauber Zsófia, aki jelenleg doktori képzésben vesz részt a Plymouth Egyetemen az Egyesült Királyságban, sajnos nem tudott jelen lenni a díjátadó ünnepségen, de egy rövid zoomos bejelentkezés formájában köszönte meg az elismerést. Kitüntetését az oklevélen szereplő szöveg szerint az indokolta, hogy „alapos és kitartó ismeretterjesztő munkájával az elmúlt években felbecsülhetetlen értékű munkát végzett a tudomány eredményeinek megismertetése, orvosi-biológiai folyamatok megértésének elősegítése, valamint áltudományos nézetek és biológiai témájú tévhitek eloszlatása terén, ezzel nagymértékben segítve a tudományosan megalapozott információk elterjedését a társadalomban.“

Orosz László-díj átadás 2025 március 08 BME

A díjátadó ünnepségen jelen volt még Dr. Takács Gábor, a BME Fizikai Intézet igazgatója, valamint Orosz László testvére, Orosz Judit, illetve gyermekei, Orosz Kincső és Orosz Csegő is.

Boldogkői Zsolt professzor a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének igazgatója és tanszékvezető egyetemi tanára, missziójának tekinti az áltudományok elleni fellépést és a tudományos gondolkodás népszerűsítését. Számos fórumon szólalt már fel az áltudományos nézetek ellen, különös figyelmet fordítva az egészségügy területére. Számos elismerése mellett az „Év ismeretterjesztő tudósa” címet is elnyerte 2024-ben. Fontos gondolatnak tartja, hogy „ne emeljük fel az áltudományt a tudomány rangjára“, az Orosz László-életműdíjat pedig azért kapta, mert „több mint egy évtizede folytatja társadalmi szempontból nagyon fontos leleplező, felvilágosító és ismeretterjesztő tevékenységét, fáradhatatlanul küzdve az áltudományos nézetek és megalapozatlan „gyógymódok“ ellen, miközben gyakran ellenséges, tudományellenes légkörben kell helyt állnia.“

Orosz László a BME Gyerekegyetem rendezvényén a Bagoly kabalafiguraként magyaráz kép: SPOT fotokor

Az idén első alkalommal átadott díjat a BME legendás hírű néhai oktatójáról, az áltudományok elleni küzdelem egyik élharcosának tekintett Dr. Orosz László (1947–2023) fizikusról nevezték el, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Fizika Tanszék oktatójaként és később címzetes egyetemi docenseként tevékenykedett. Tudományos munkája mellett elkötelezetten népszerűsítette a fizikát és a tudományos gondolkodást, valamint aktívan fellépett az áltudományok terjedése ellen. Előadásai legendásak voltak. Szerepet vállalt a Szkeptikus Társaság munkájában, és rendszeresen tartott előadásokat a Budapesti Szkeptikus Konferenciákon, melyeknek egyik házigazdája is volt. Emellett a BME Gyerekegyetem programjának oszlopos tagjaként a fiatalok körében is népszerűsítette a tudományt.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás