Az energiaellátás biztonságának garantálását, a liberalizáció kiteljesítését, a verseny ösztönzését és a megújítható energiaforrások használatának fokozását nevezte meg prioritásokként az Európai Bizottság leendő energiaügyi biztosa hétfő esti meghallgatásán az Európai Parlamentben, Strasbourgban.
A lett jelölt, Andris Piebalgs az ipari, energiaügyi és kutatási bizottság tagjainak kérdéseire válaszolva egyebek között kitért arra, hogy az EU új tagországaiban is meg kell követelni az energiapiaci liberalizálás kiteljesítését: ez a brüsszeli bizottság feladata, és ennek eleget is fog tenni. Azt is hangoztatta ugyanakkor, hogy az alacsony jövedelműek szükségleteinek biztosítása érdekében tekintetbe kell venni azt, hogy az EU-ban megmaradnak a közszolgáltatások is az energiaellátás területén. Fontosnak mondta ez utóbbi érdekében az energiahatékonyság növelését.
Piebalgs kijelentette, hogy külön figyelmet fordít a környezetbarát, illetve újító technológiák ösztönzésére. Az atomenergia jövőjére vonatkozó kérdésekre kitérően válaszolt, de azt többször hangsúlyozta, hogy amíg ilyesfajta termelés zajlik, annak biztonságát a lehető legnagyobb mértékben garantálni kell.
Nagy fontosságot tulajdonított a biztosjelölt az energia értelmesebb és hatékonyabb felhasználásának ösztönzésére szolgáló, úgynevezett „intelligens energia” programnak is, amelynek költségvetése 2007 után eléri az eurómilliárdos nagyságrendet.
Gyürk András (Fidesz-MPSZ) arról érdeklődött a jelölttől, hogyan tervezi a tárgyalások folytatását Oroszországgal, amely úgy tűnik, stratégiai részt szeretne az energiaipar vállalkozásaiból is. Piebalgs úgy vélte, az energiaellátókkal párbeszédet kell folytatni, stabil viszonyt kiépíteni, és az Oroszországgal folytatott tárgyalásokon is ért már el olyan eredményeket az EU, amelyek alapján továbbléphet. Hozzátette: összetett kérdésről van szó, amely Oroszország esetében egyebek között az atomerőművek biztonságával, környezetvédelmi problémákkal és az uniós beruházások jövőjével is összefügg.
Ugyancsak részt vett a meghallgatáson Herczog Edit (MSZP), aki úgy vélte, teljesítménye alapján Piebalgs jelöltsége támogatható. Olyan típusú emberről van szó, aki véghez tudja vinni, amit megígért – tette hozzá, kifogásként említve mindazonáltal, hogy Piebalgs nem vázolt fel hosszú távú képet az energetika területén.
A meghallgatásról távozó képviselők körében meglehetősen egyöntetű volt az a vélemény, hogy Piebalgs alkalmasnak tűnik az energiaügyi portfolió ellátására. A témában talán leginkább kritikus zöld frakció is elégedettnek mutatta magát az elhangzottakat illetően, nem utolsó sorban amiatt, hogy a lett jelölt nem állt ki egyértelműen az atomenergia használata mellett.