A rovat kizárólagos támogatója

Az Országgyűlés előtt van egy törvényjavaslat arról, hogy a csillagos égig drágulhat az orosz atomerőmű! Az eredeti paksi szerződés 12,5 milliárd euróról szól. Ez a több mint 5000 milliárd forint nagyobb, mint amekkora hiánnyal a jövő évi költségvetést tervezik. Ha a fideszes többség belemegy abba, hogy a Roszatom ne 12,5, hanem 25, 30 vagy 35 milliárd euróért építsen nálunk atomerőművet, akkor azon túl, hogy bizonyítványt állítanak ki a kormány teljes alkalmatlanságáról, évekre vagy évtizedekre tönkrevágják Magyarország gazdasági kilátásait is.Az “évszázad üzletéből” az évezred bukása:
Orbán, Putyin és Paks2 története – avagy törvényjavaslat arról, hogy a csillagos égig drágulhat az orosz atomerőmű
2014-ben Magyarország történetének legdrágább beruházásaként emlegették a tervezett paksi bővítést. Most, 10 évvel később a helyzet sokkal rosszabb: Magyarország a történelem legnagyobb balekjának bizonyult az Orbán-kabinet aktív közreműködésével. Ilyen nyilvánvalóan talán még egyetlen magyar kormányt sem vettek palira a vérzivataros történelmünk során. Ha a fideszes többség elfogadja azt a törvényjavaslatot, amit a parlament elé terjesztettek, akkor az utókor még száz év múlva is rajtuk fog kacagni – a számla azonban talán még akkorra sem lesz kifizetve.

A politikai emlékezet közmondásosan rövid, de arra azért sokan emlékeznek, milyen körülmények között kötötte meg Orbán Viktor az „évszázad üzletét” a tervezett paksi bővítésről. Az a legkevesebb, hogy mindenkinek hazudott – közvetlenül a Moszkvába indulása előtt például azt állította, hogy csak a magyar-orosz kapcsolatok állását fogják áttekinteni Putyinnal –, mert sajnos voltak ennél súlyosabb problémák is.
A szerződés aláírását Orbán közvetlen udvartartásán kívül gyakorlatilag mindenki ellenezte, és ebbe beleértendő az atomerőművet akkor üzemeltető állami energiavállalat, az MVM szakembergárdája is. Ezek a szakemberek akkor már több mint egy évtizede dolgoztak egy beruházási tender előkészítésén, ahol tisztességes és átlátható módon dőlhetett volna el, hogy egyrészt Magyarországnak szüksége van-e újabb atomerőműre, másrészt, ha erre a kérdésre igen a válasz, akkor ki és mennyiért építheti fel az igényeinknek leginkább megfelelő reaktorokat.

Azzal, hogy Orbán mindenkit átverve Moszkvába utazott, és ott aláírt egy rajta kívül gyakorlatilag senki által nem ismert tartalmú szerződést, ment a kukába az a tízmilliárdos összeg is, amit addig a tender előkészítésére költött a magyar állam, meg persze az említett szakemberek, kutatók és tudósok évtizedes munkája is.
Bár Orbán Viktor azt is füllentette, hogy „Brüsszel mindenről tudott, mindent jóváhagyott”, rendben van a tender elhagyása és az állami támogatásból történő finanszírozás is, gyorsan kiderült, hogy ebből sem igaz egyetlen szó sem. Az európai atomenergia-beruházások engedélyezésben különleges jogosítványokkal rendelkező Európai Bizottságot is megpróbálták megkerülni, aminek az eredménye három évig tartó uniós vizsgálat lett. Ezt az egészen tragikomikus eljárást a kormány mindig azzal indokolta, hogy páratlanul előnyös szerződést kötöttek, amelynek minden kockázatát az orosz fél viseli: kulcsrakész atomerőművet kapunk, fix áron. Természetesen ebben is hazudtak: a most tárgyalt törvényjavaslattal éppen arra kérnek biankó felhatalmazást, hogy Putyinék tetszőleges mértékben megemelhessék az árat.

Orbánékon kívül mindenki tisztában volt vele: olyan, hogy fix árú atomerőmű, a valóságban nem létezik, mégis ezzel próbálták megvédeni a gyanúsabbnál gyanúsabb trükközéseket Paks körül. Mi, zöldek számtalanszor elmondtuk: az Európában az utóbbi évtizedekben épült atomerőművek közül egy sem készült el a tervezett idő- és költségvetési kereteken belül. És nem apró költségtúllépésekről van szó: hanem átlagosan az ár megháromszorozódásáról. Ráadásul ez nem európai jelenség: ugyanez a helyzet az USA-ban és a világon másutt is. A kormánypártiak mégis mindig azzal hurrogták le azokat, akik a tényekre felhívták a figyelmet: nincs gond, fix áras szerződésünk van.

Most, hogy mégis bepróbálkoznak a parlamentnél ezzel a biankó áremelési opcióval, két eset lehetséges. Vagy a szerződés mégsem fix árról szól, vagyis a kormány beismeri, hogy tíz éven át folyamatosan hazudtak a választópolgároknak. Mivel valóban Magyarország legdrágább beruházásáról van szó, ebben az esetben az érintett kormánytagoknak, beleértve a miniszterelnököt is, aligha lehet más választásuk, mint az azonnali lemondás. És még örülhetnek, ha ennyivel megússzák. Vagy pedig tényleg fix áras a szerződés, benne a minket védő megfelelő jogi és pénzügyi garanciákkal – akkor viszont álljanak elő az érveléssel, miért kellene nekünk ebből a számunkra kedvező szerződésből az orosz Roszatomot önként kiengedni!

Arra még csak ne is gondoljanak, hogy majd a háborúval megmagyarázzák! Ezt az agressziót épp az oroszok indították Ukrajna ellen, méghozzá nem most, hanem még 2014-ben, nem sokkal a paksi bővítési szerződés aláírása után – vagyis ők az egyetlenek, akik a háború miatt nem hivatkozhatnak vis maiorra. És szerintem azt se nagyon hangoztassák, amit a javaslat indoklásába írtak, hogy a beruházás elmaradásának nagyobb a kára, mint a drágulásnak, mert ez ugyanúgy nem igaz, mint amiket eddig állítottak. Az elmúlt években a miénkhez hasonló okokból Bulgária és Finnország is felmondott a Roszatomnak, de egyik országban sem nőtt annyival a piaci áramár, mint nálunk.
Ráadásul a késés is teljes egészében az oroszok hibája, hiszen nyilvánvalóan ők ragaszkodtak az Európai Bizottság engedélyét nélkülöző és a versenyt kiiktató konstrukcióhoz – ez nem magyar, hanem orosz érdek volt. És ők azok, akik mindeddig nem voltak képesek az európai és a magyar előírásoknak megfelelő, engedélyezésre alkalmas tervdokumentációt benyújtani a magyar nukleáris hatóságnak. Csak emlékeztetőül: Orbánék eredetileg azt ígérték, hogy az első új blokk 2023-ban megkezdi a próbaüzemet. Most 2024 vége van, és a Roszatom még a létesítési engedély megszerzéséig sem tudott eljutni. Ez nem a magyar állam hibája – a pénzügyi terheket annak kell viselnie, akié a felelősség.

Hogy világos legyen: itt tényleg Magyarország jövőjével játszanak.

Paks2 drágításának nincs semmiféle fedezete a költségvetésben, az csak az államadósság növelésének terhére történhet. Egy ilyen lépésnek az amúgy is fogyóban lévő pénzpiaci bizalom és a zuhanó forintárfolyam idején beláthatatlan hatásai lennének, hiszen Orbánékkal ellentétben a befektetők és a hitelezőink tudnak számolni.
Az eredeti paksi szerződés 12,5 milliárd euróról szól. Ez a több mint ötezermilliárd forintos összeg nagyobb, mint amekkora hiánnyal a jövő évi költségvetést tervezik. Ha a fideszes többség belemegy abba, hogy a Roszatom ne 12,5, hanem 25, 30 vagy 35 milliárd euróért építsen nálunk atomerőművet, akkor azon túl, hogy bizonyítványt állítanak ki a kormány teljes alkalmatlanságáról, évekre vagy évtizedekre tönkrevágják Magyarország gazdasági kilátásait is.
Ha a magyar országgyűlésben maradt még egy szikrányi önbecsülés, akkor nem szavazza meg a törvénymódosítást, és számonkéri a kormányon ezt az önsorsrontó, önérdekfeladó, példátlanul szégyenteljes próbálkozást.

A politikai konzekvenciák mindenképpen az Orbán-kormányt terhelik, hiába akarják most ezt egy törvényjavaslattal áttolni a parlamentre. Orbán Viktor írta alá a szerződést, a parlamentet is megkerülve.

Ha van benne annyi bátorság, jöjjön ki a fényre, és mondja el, milyen feltételek vannak az azóta is titokban tartott szerződésben! Tényleg fix az ár? Akkor a Roszatom teljesítsen, vagy vonuljon le a terepről, és fizessen kártérítést. Vagy nem fix az ár, és nincsenek garanciák? Akkor ennek nagyon súlyos következményei lesznek.
És még valami: amikor a Bizottság jóváhagyta az állami támogatásból történő finanszírozást, az az engedély az eredeti, 12,5 milliárd eurós árra szólt, hiszen arra számolták ki a megtérülést. Ha változik az ár, újra kell kezdeni az uniós engedélyezést is, kiszámíthatatlan határidővel.
Ezért felszólítjuk a kormányt: eszébe ne jusson nyomást gyakorolni a független nukleáris hatóságra a létesítési engedély kiadása érdekében. Mert ha sebtében elkezdik az építkezést, megpróbálva kész helyzet elé állítani az országot, az EU-t, a választókat meg a következő kormányt, akkor csak a vesztesége lesz nagyobb ennek az eleve bűnben született, egyre katasztrofálisabb, és már így is túl sokba került projektnek.
Egy biztos: mi, zöldek nem fogunk bólogatva asszisztálni ahhoz, hogy az orosz vazallussá tett Orbán Viktor csendben kifossza Magyarországot! És a Fidesznek is azt ajánljuk, hogy még időben gondolják végig: tényleg ennyire akarják, hogy Putyin nevessen a végén?

Tordai Bence országgyűlési képviselő

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás