Hirdetés
greenfo/MTI

Az amerikai külügyminisztérium bejelentette, hogy az Egyesült Államok 2018 végi határidővel kilép az UNESCO-ból, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetéből. Izrael is otthagyja az UNESCO-t.

A mai külügyi közlemény szerint a 2018. december 31-től hatályos döntés meghozatala "nem volt könnyű". Az amerikai álláspont szerint a szervezetnek "alapvető reformokra van szüksége". Washington az állandó tagság helyett megfigyelői státuszt kíván majd fenntartani az ENSZ párizsi székhelyű szervezetében.
Az előző amerikai elnök, Barack Obama kormányzata 2011-ben beszüntette a tagsági díj fizetését, mert a szervezet teljes jogú tagként felvette soraiba a Palesztin Hatóságot. A pénzügyi hozzájárulás elmaradása miatt Washington 2013-ban elveszítette szavazati jogát. Alapokmánya szerint az 1945-ben létrehozott és a 195 tagállammal és 10 társult állammal rendelkező szervezet a nevelés, a tudomány és a kultúra területén kívánja szolgálni a békét és a biztonságot a világban. Ennek érdekében világszerte különböző programokat támogat, például az írástudatlanság leküzdése vagy a nők egyenjogúságának előmozdítása terén elősegítésére.
Az UNESCO dönt a világörökség helyszíneiről is, legutóbb júliusban a ciszjordániai Hebron városát nyilvánította a palesztin világörökség helyszínévé. 

Az UNESCO főigazgatója sajnálatát fejezte ki Washington kilépése miatt

Mély sajnálatát fejezte ki ma Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója az Egyesült Államok mai döntése miatt.  Washington kilépése veszteség az ENSZ-családnak, veszteség a multilateralizmus számára – reagált a főigazgató.  Washington lépését az amerikai külügyminisztérium részben a párizsi székhelyű szervezet állítólagos Izrael-ellenességével magyarázta. Bokova erre reagálva közleményében számba vette az UNESCO egy sor olyan intézkedését, amelyet az Egyesült Államokkal közösen hozott az antiszemitizmus ellen.  Egy éve tört ki botrány Izraelben, miután az UNESCO elfogadott egy Izraelt elítélő határozatot. A tervezet palesztin kezdeményezésre készült, és az arab tagországok – Algéria, Egyiptom, Katar, Libanon, Marokkó, Omán és Szudán – támogatásával került a szervezet végrehajtó tanácsa elé. Pár hónapja pedig Izrael azért akadt ki az UNESCO-ra, mert a világörökség része lett egy palesztin város.

Izrael is otthagyja az UNESCO-t

Az Egyesült Államok után néhány órával Izrael is lépett, megkezdte az előkészületeket arra, hogy az Egyesült Államokkal együtt kilépjen az UNESCO-ból – jelentette be ma délután az izraeli kormányfői hivatal. Az amerikaiak néhány órával korábban jelentették be, hogy 2018 végével kilépnek az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetéből, részben a szervezet állítólagos Izrael-ellenessége miatt.

Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő "bátor és erkölcsös" döntésnek nevezte az Egyesült Államok elhatározását. Izrael jó egy éve már felfüggesztette részvételét az UNESCO-ban, elsősorban azt kifogásolva, hogy a szervezet Világörögség bizottsága megszavazott egy palesztin javaslatot, ami Jeruzsálemet kizárólag a muszlimok szent helyeként mutatja be, egy szót sem ejtve annak zsidó, keresztény történelmi kapcsolatáról.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás