Előre sejteni lehetett, hogy ha Donald Trumpot újra megválasztják az Egyesült Államok elnökének, azt a tudomány meg fogja sínyleni. Már az első ciklusa alatt is voltak tudományellenes intézkedései, most pedig a nyíltan áltudományos nézeteket valló Robert F. Kennedy Jr.-t jelölte egészségügyi miniszternek az új kormányába, és a hasonlóan összeesküvéselmélet-hívő Elon Musk is kapott kormányzati feladatot.
A tudósok aggodalmai hamar beigazolódtak: Trump beiktatása utáni egyik első intézkedése az volt, hogy kilépett az Egészségügyi Világszervezetből és a párizsi klímaegyezményből is. Legutóbbi rendeletcunamijának részeként „nemzeti energiaügyi vészhelyzetet” hirdetett, ami egyebek mellett lehetővé tette, hogy környezetvédelmi jogszabályok felfüggesztésével vágjanak bele energetikai beruházásokba; felfüggesztette a szélerőművek építését szövetségi földeken és vizeken; és az elektromos járművek állami támogatásának megszüntetéséről, valamint a fogyasztói eszközök energiatakarékosságát előíró szabályok eltörléséről is döntött.
A rendeletek hatása széleskörű, több állami tudományos szervezetet is érint, a kutatók pedig már most a legrosszabbtól tartanak – úgy tűnik, nem is alaptalanul: a Trump-adminisztráció a woke-ellenes kampánya részeként problémásnak tartott szavakat akar cenzúrázni a tudományos közleményekből, de ezzel egyúttal megbénítja a tudományos életet, és még a közegészségügyi információk közlését is politikai jóváhagyáshoz köti.
A klímaváltozás is tabutéma lett
Nemcsak a gendertéma és az LMBTQ tiltólistás az állami felületeken: a Trump-adminisztráció megkezdte a klímaváltozásra vonatkozó említések eltávolítását vagy leminősítését is az Egyesült Államok kormányzati weboldalain, számos jelentősebb minisztérium honlapja eltávolítja a klímaválsággal kapcsolatos mindennemű hivatkozást.
A védelmi minisztérium honlapján egy jelentős, éghajlatváltozással kapcsolatos oldalt töröltek, csakúgy, mint a külügyminisztérium honlapjának fő, klímaváltozással foglalkozó rovatát. A Fehér Ház honlapján már nem létezik éghajlatváltozással foglalkozó oldal, és az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma által biztosított ilyen tartalom sem, többek között az erdőtüzekkel kapcsolatos sebezhetőségi értékelések is megszűntek. Ugyanígy nyoma sincs a Közlekedési Minisztérium weboldalán a klímával és fenntarthatósággal foglalkozó résznek, a minisztérium új vezetése pedig elrendelte, hogy minden olyan politikai álláspont, irányelv vagy finanszírozás szűnjön meg, ami „bármilyen módon utal az éghajlatváltozásra, az üvegházhatású gázok kibocsátására, a környezeti igazságosságra”, és természetesen a faji méltányosság, nemi identitás, sokszínűség, egyenlőség és befogadás céljaira vonatkozó témák sem jelenhetnek meg a továbbiakban.
Mindezt azzal indokolták, hogy a Trump-adminisztráció fel akar számolni minden olyan témát, ami „a gazdasági növekedést hátráltató túlzott szabályozásra, az amerikai családok költségeinek növekedésére valamint a szélsőbaloldali programokra” helyezi a hangsúlyt.
Több kutató jelezte, hogy előzetes figyelmeztetés nélkül eltűntek kutatási eredményeik a kormányzati weboldalakról, ezért amiatt aggódnak, hogy az intézkedések megakadályozzák majd, hogy az emberek jobban megértsék az ember okozta klímaváltozás hatásait.
Néhány, az éghajlatváltozással kapcsolatos tartalom megmaradt a kormány weboldalán, bár úgy tűnik, hogy a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) és az Energiaügyi Minisztérium honlapjain ezek a témák kevésbé látható helyre kerültek.

A NASA éghajlatváltozással foglalkozó kulcsfontosságú weboldala, amely segít feltérképezni és elmagyarázni a globális hőmérséklet és a bolygófűtési kibocsátások növekedését, továbbra is aktív, de ez is kicsit át fog alakulni a következő hónapok során. Az új oldalnak például eltávolítják az URL-jéből a „klíma” szót.
Trump legutóbbi elnöksége idején közel 40 százalékkal csökkent a klímaváltozás kifejezés előfordulása a szövetségi környezetvédelmi ügynökségek weboldalain, majd ezeket a tartalmakat Joe Biden elnöksége alatt visszaállították és bővítették. Az első Trump-kormány alatt jól dokumentálták a politikai beavatkozást a klímaváltozással kapcsolatos tudományágaknál: az EPA-nak például a politikai döntéshozók megtiltották, hogy tanulmányokat készítsenek a levegőszennyezés okozta halálozásokról. A Mezőgazdasági Minisztériumnál cenzúrázták a klímaváltozás növényekre gyakorolt hatásaival kapcsolatos információkat.
Trump újraválasztása óta a tudósok – úgy tűnik, teljesen jogosan – attól tartanak, hogy az elnök olyan klímaváltozással, egészségügyi problémákkal és sokszínűséggel kapcsolatos, szövetségileg finanszírozott kutatásokat és adatokat fog megcélozni, amikkel nem ért egyet. Kutatók egy jelentős csoportja az elmúlt hónapban azon dolgozott, hogy megmentsék az eddig összegyűjtött adathalmazokat, amelyek egy része valóban lekerült az internetről az elmúlt két hétben, mióta Trumpot beiktatták. Ráadásul egyáltalán nem tiszta, hogy a nagyon általános új rendelkezések alapján mi számít tűrt és támogatott kutatásnak, mire érkezik majd finanszírozás, és mi az, amit elkaszálnak majd – ez pedig kutatók ezreinek munkáját lehetetleníti el rövid és hosszú távon is.
Részletek a Telexen: Cenzúrázott tanulmányok, visszavont támogatások
Nyitókép: Trump klímaváltozás installáció JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN AFP