Az idei békanászt komoly érdeklődés kísérte az erdőjárók részéről. Nem véletlenül. Az extrém száraz tél után beköszöntő esősebb, koratavaszi időszakban egyes erdei kistavakban tömegesen jelentek meg a barna békákként is ismert erdei- és gyepi békák. A nyílt, erdei tisztások állóvizeit pedig barna varangy tömegek lepték el, hogy gondoskodjanak az utódgenerációról. A tavacskákban rengeteg petecsomó jelent meg és az útmenti árkokban már szinte több volt a békapete, mint a víz. A látott jelenség sokakban azt a téves képzetet erősítette, hogy a békákkal minden rendben van, hiszen sokkal több van belőlük, mint korábban.

Sajnos a valóság éppen az ellenkezője ennek.
A hosszú szárazság miatt az időszakos vízgyülemlések mellett olyan állandó vízű tavacskák is kiszáradtak, melyek az elmúlt évtizedekben biztos peterakó helyeknek számítottak. A szomorú tendenciáról bárki meggyőződhet, ha a Pilis turistatérképén kinézi a tó megnevezésű helyeket pl. János-tó, Csikóvári-tó és felkeresi ezeket. Ma már csak ropogósra száradt zsombékok és kákatelepek jelzik itt az egykori vízi világot.

A kiszáradó erdők békaállománya egyre kevesebb helyen szaporodhat és ez már önmagában is veszélyt jelent a populációra. A nagyobb koncentráció miatt kialakuló tömegverekedésekben, mikor a hímek erőteljes rugásokkal igyekeznek eltávolítani egymást a nőstények közeléből több állat pusztul el. A zsúfoltság másik veszélye az, hogy ha egy nőstény nem tesz szert idejekorán egy domináns védelmezőre, akkor bele is pusztulhat a hímek vehemens udvarlásába.
A megmaradt petézőhelyekkel is van egy komoly probléma.
Ökológiai csapdákká válhatnak. Az ezzel kapcsolatos tudományos kutatásunkat a mai napon kezdtük meg két erdei kistónál a Pilisben. A terepmunka mai feladata a tavak tükröződéses fénypolarizációs mintázatának dokumentálása volt, amit az ELTE biofizikus professzora dr. Horváth Gábor végzett el. A kutatásról részletes filmdokumentáció is készül.

A tavak megközelítésekor az erdei ösvényen haladva két víztócsát is találtunk, melyekben 3 méretes béka petecsomóra leltünk. Ezeket megmentettük a biztos pusztulástól, de ez csak csepp a tengerben, mert az elmúlt hetek csapadékos időjárása miatt most több száz ilyen békapetés pocsolya lehet a Pilis erdei ösvényein. Ezért is lenne nagy segítség, ha a békamentő akciók a petecsomók megóvásával tovább folytatódnának.
Nyitókép: A nőstény békák már messze járnak csak a petecsomóikat hagyták itt kép: Kriska György