Hirdetés
Forrás: euronews

Paul Watsont egy 2010-es ügy miatt tartóztatták le Grönlandon július végén. A japán kormányzat nyomást gyakorol Dániára, hogy adják ki a természetvédőt, akivel az elmúlt évtizedekben a bálnavadászok számos alkalommal összetűzésbe keveredtek.

Paul Watsont, a Sea Shepherd Conversation Society alapítóját júliusban Grönlandon tartóztatták le egy Japán által kiadott nemzetközi elfogatóparancs miatt. Watson szervezetével, amelynek legfőbb célja a tengeri élővilág kizsákmányolásának megakadályozása, főleg a bálnavadászat gátolására fókuszál, sokszor direkt akciókkal. A természetvédőt egy 2010-es akció miatt körözik a japán hatóságok, amikor egy társával engedély nélkül léptek fel egy bálnavadász-hajó fedélzetére a Déli-óceánon. A legénység elmondása szerint a két férfi akadályozta őket munkájukban, ráadásul egyik tagjának sérülést is okoztak. Watsonnal szemben ezután adtak ki nemzetközi elfogatóparancsot.

Paul Watson sorsáról a dán fennhatóság alá tartozó grönlandi kerületi bíróság fog dönteni holnap. Japán már megkereste Dániát a 73 éves férfi kiadatásával kapcsolatban: amennyiben a helyi bíróság emellett dönt, Watson akár 15 éves börtönbüntetést is kaphat. A környezetvédő jelenleg egy grönlandi börtöncellában várja a meghallgatást, és a döntést sorsáról. De hogyan jutottunk el ide? Miért olyan fontos Japánnak Paul Watson, hogy nyomást helyezzenek Dániára kiadásának érdekében?

Nem a szavak, inkább a tettek embere

A világ leghíresebb környezetvédelmi csoportját, a Greenpeace-t 1971-ben alapították Vancouverben. Paul Watson elmondása szerint részt vett az alapításban: ezt azonban a Greenpeace ma már tagadja. Az ellentmondás igazságtartalma a mai napig nem tiszta, az azonban biztos, hogy Watson a szervezet első éveiben a vezetőségi tagok egyike volt, annak ellenére, hogy sok mindenben nem értett egyet a csoport többi vezetőjével. Watson kifogásolta a Greenpeace erőszakmentes, sokszor főleg beszédből álló megközelítését, és 1977-ben kilépett saját útját járni. Ekkor alapította meg a korábban említett Sea Shepherd csoportot, amely a tengeri élővilág helyzetére fókuszált.

Bálnavadászat, forrás: https://oceanographicmagazine.com/news/japan-resumes-whaling/

A csoport hirtelen, direkt fellépéseiről lett híres. A világ különböző pontjain tűntek fel: Spanyolország, Norvégia és Japán partjainál is folytattak néha akár veszélyes akciókat. A Sea Shepherd csoport ugyanis nem állt meg a tiltakozásnál, vagy a hajók megzavarásánal: bizonyos esetekben támadást indítottak a bálnavadászok ellen, elfoglalva, vagy elsüllyesztve hajójukat. Tevékenységüket számos kritika érte akár szakmán belüli berkekből is, azonban Watsonék ennek ellenére folytatták akcióikat. Segítette őket, hogy az 1980-as évek közepén életbe lépett egy nemzetközi szabályzás, amely betiltotta a kereskedelmi célú bálnavadászatot: azt a tevékenységet, amely a Sea Shepherd csoport fő fókuszává vált eddigre.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás