A már Magyarországon is megjelent ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely a párosujjú patás állatokat (például szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét és egyes vadakat) érinti. Bár az emberi egészségre nem jelent fenyegetést, a ragadós száj- és körömfájás súlyosan érinti az élelmezésbiztonságot, a gazdák megélhetését, valamint a belföldi és nemzetközi kereskedelmet.
Tünetei a láz, hólyagok és sántaság; a felnőtt állatokat magas megbetegedési, de alacsony mortalitási ráta jellemzi. A fiatal állatok hirtelen szívelégtelenség következtében elpusztulhatnak.
A ragadós száj- és körömfájás csökkenti a mezőgazdaság termelékenységét, beleértve a tej- és húshozamokat, valamint a reprodukciót. Jelentős gazdasági hatása van a termelési veszteségeknek, az ellenőrzési intézkedések költségeinek és a piacokhoz való hozzáférés elvesztésének. Csupán a termelés csökkenése és a vakcinázás önmagában az érintett régiókban akár 28 milliárd USD éves veszteséget is eredményezhet. A kereskedelemre gyakorolt hatásokat figyelembe véve a tényleges gazdasági teher jóval magasabb. A vidéki közösségek és az állattartó szektor a leginkább érintettek.
Az átfogó ellenőrzési és megelőzési stratégiák elengedhetetlenek eme hatások mérsékléséhez. A száj- és körömfájás oltással, az állatok szállításának korlátozásával és biológiai biztonsági intézkedésekkel fékezhető meg. Bizonyos esetekben a fertőzött állatokat vagy állományokat le kell vágni. A rendelkezésre álló védekezési intézkedések ellenére a betegség továbbra is gyakori, és becslések szerint minden évben a világ szarvasmarha-állományának körülbelül 2%-t sújtja.
Tények a száj- és körömfájásról
- A száj- és körömfájást egy vírus több szerotípusa okozza, mindegyik külön oltást igényel a védettséghez.
- A párosujjú patás állatokat fertőzi, ám az emberre nem jelent veszélyt.
- Száj- és körömfájás járvány jelenleg is van Afrikában, Ázsiában, a Közel-Keleten és Dél-Amerika egyes részén.
- A betegség gyorsan terjed egy-egy térségen belül és azok között a magas fertőzőképessége és számos fogékony faj miatt.
- A védekező intézkedések a következők: oltás, biológiai biztonsági intézkedések, az állatok szállításának korlátozása és esetenként kényszervágás.

A FAO szerepe a megelőzésben és a védekezésben
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) fontos szerepet játszik globálisan a száj- és körömfájás terjedésének nyomon követésében, megelőzésében és visszaszorításában az alábbiak révén:
- Globális stratégia megvalósítása: A FAO az Állategészségügyi Világszervezettel (WOAH) együttműködve támogatja és nyomon követi a globális száj- és körömfájás elleni védekezési stratégia végrehajtását a Határon átnyúló Állatbetegségek Globális Keretrendszere (GF-TAD) keretében. A progresszív védekezés útvonal (PCP-FMD) az elsődleges eszköz az országok számára a betegség ellen.
- Országspecifikus támogatás: A védekezési útvonalban meghatározott keretrendszeren keresztül a FAO segít az országoknak a fokozatos, kockázatalapú és célzott megközelítés alkalmazásában.
- Kockázatfigyelés és felkészültség: a FAO a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésre létrehozott európai bizottsággal (EuFMD) együttműködve követi nyomon a fertőzés globális kockázatait, és hoz létre eszközöket a felkészültség és a védekezés javítására.
- Vakcinázás és biológiai biztonság: A FAO elősegíti az oltóanyagok beszerzését és elosztását, miközben előmozdítja a biológiai biztonsági intézkedések és a jó gyakorlatok terjedését az állattenyésztés és a betegségmegelőzés terén a kockázatok csökkentése érdekében.
- Képzés és tudásmegosztás: A FAO képzési programjai segítik az állat-egészségügyi szolgálatokat a diagnosztikai és reagálási képességeik javításában. Ezenkívül támogatja az együttműködéseket a betegségek felügyeletének és a válaszadás összehangoltságának javítása érdekében.
- Szakpolitikai és regionális együttműködés: A nemzetközi és regionális szervezetekkel együttműködve a FAO elősegíti az átfogó védekezési stratégiák megvalósítását, segíti a megfelelő szakpolitikák kialakítását, és támogatja az élelmezésbiztonságot és a gazdasági stabilitást biztosító intézkedéseket.
- Vészhelyzeti reagálás és erőforrások mozgósítása: A ragadós száj- és körömfájás kitörése idején a FAO kulcsfontosságú vészhelyzeti támogatást nyújt, beleértve a szakértői segítséget és az erőforrások mozgósítását az érintett országok számára.
További hasznos tartalmak a FAO-tól
Bevezetés a száj- és körömfájásba online kurzus. Ez a ingyenes minősített kurzus átfogó tudást a száj- és körömfájásról a betegség által érintett és nem érintett országokban élő állatorvosoknak, állat-egészségügyi szakembereknek, állattartóknak és az állattartó szektorban dolgozóknak egyaránt. Bemutatja a fertőzés első tüneteit, illetve a fertőzés esetleges módjait, a diagnózis menetét, a védekezés és a megelőzés lépéseit.
Gyakorlati útmutatás a ragadós száj- és körömfájás és más országhatárokon átterjedő állatbetegségek fokozatos leküzdésére. Ez a FAO kiadvány egy gyakorlati felügyeleti megközelítést mutat be, amely a betegség széles körű epidemiológiájának és kockázati tényezőinek mérésétől a beavatkozási lehetőségek konkrét értékeléséig és a betegség alacsony elterjedtségének dokumentálásáig terjed. A folyamat a gyakorlati megfigyelési lépések és a járványügyi programok összehangolására épül, a ragadós száj- és körömfájás példáján keresztül.
Nyitókép: © FAO/ Nastya Palagutina
Lásd még: Brutális pusztításra képes a száj- és körömfájás: az egyedüli megoldás az érintett állomány leölése