Mi lehet a közös a nagykovácsi családi ház, a BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ, valamint a balatonfüredi Ófaluban épült társasház között? A szakmai zsűri szerint az Év háza díjat elnyerő épületektől elvárt magas építészeti minőség mellett a környezetükre gyakorolt jobbító hatás.
Az építészeti közélet rangos, független elismerésének idei nyerteseit szeptember 18-án, a Symbol Budapestben mutatták be. A teremben ülő közel 80 szakember mellett sokan a pályázat Facebook sztorijában követték az eseményt.
Az Év háza pályázat családi ház fődíját elnyert, Nagykovácsiban álló épületet, Földes László és Nusszer Diána munkáját, a szakmai zsűri szerint elegáns távolságtartó és befogadó melegség jellemzi. Szoják Balázs, a pályázat kurátora, méltatásában kiemelte az épület egyszerű, mégis nagyfokú funkcionalitását, az ötletesség és a következetesség összhangját, valamint az épület minden részletén nyomon követhető magas építészeti- és lakóminőséget.
2024-ben a szakmai grémium úgy ítélte meg, hogy a középületek közül Gereben Péter és Marián Balázs építészek munkája, a BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ volt az, amely egyszerűnek látszó eszközökkel mégis a legmagasabb színvonalon járult hozzá környezete jobbá tételéhez.
A társasház különdíjat, amelyet a pályázat főtámogatója, a Leier Hungária Kft. alapított, Varga Tamás DLA vehette át a balatonfüredi Ófaluban épült társasház-együttes tervezéséért. Az indoklásban elhangzott, hogy a bíráló bizottság a füredi településszövet történeti hagyományainak követését és a mai igényeknek megfelelő magas színvonalú, térkapcsolataiban választékos kialakítását értékelte a legjobbnak.
Az Év háza pályázat új időszámítása
Idén összesen 47 épületet neveztek építészeik a családi ház, középület és társasház kategóriában: 22 középület, 20 családi ház és 5 társasház került az elismert szakemberekből álló zsűri asztalára. A pályázatot évről-évre a Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége szakmai védnökségével írják ki, fenntartását pedig az építőipar legnagyobb gyártóinak együttműködése és támogatása teszi lehetővé.
A szervezők ezúttal is kikérték a nagyközönség véleményét: idén a családi házak és középületek mellett az elmúlt két év társasházi pályázatai közül is kiválaszthatták a leginkább tetszetőset.
Építőipar, amely a gazdaság tükre
Szoják Balázs, az Év háza pályázat kurátora az alábbi a szavakkal értékelte azt a helyzetet, amelyben a mai eredmények megszülethettek:
“A gazdaságban zajló jelenségeket – legyen az élénkülés vagy megtorpanás – talán az építőipar folyamatai tükrözik legerőteljesebben. A lakásépítések tendenciája, a beruházások volumene, valamint a piac szereplőinek egyéb aktivitása hitelesen mutatja a jelenlegi gazdasági helyzetet. Az Év háza pályázat közreműködői fontosnak tartják a piaci és gazdasági folyamatoktól függetlenül az alkotói és építészeti minőség felkutatását, bemutatását és díjazását. Kiemelten köszönjük, ebben a sok szempontból is nehéz időszakban a támogatóinknak a kitartásukat az ügyért.” – emelte ki Szoják Balázs, a díj alapító kurátora a pályázat megvalósulását támogató cégek fontosságáról.
Noll Tamás, az Év háza pályázat zsűrijének elnöke köszöntőbeszédében megemlítette, hogy számos olyan épület, amely az elmúlt években a független Év háza pályázaton díjazott lett, más hazai vagy akár nemzetközi megmérettetésen is elismerést szerzett azóta, így bizonyítva a több évtizede működő pályázat zsűrijének helyes értékítéletét.
A támogatók képviseletében a díjátadón felszólalt Komlós Andor, a Leier Hungária Kft., mint a pályázatot ötödik éve támogató vezető építőanyag gyártó ügyvezető igazgatója. A szakember az építészeknek a gyártók, így az általa képviselt cég fejlesztéseinek a megrendelő felé történő közvetítésében játszott vitathatatlan szerepét emelte ki. „Minden minőségi építőanyagot gyártó cég számára fontos a nívós építészet, amelynek eredménye lehet egy színvonlas épületállomány. Ebben a folyamatban az építészek szerepe elvitathatatlan. Ezért dönt évről-évre a Leier és más építőanyag-gyártók is az Év háza és immáron az új, a fenntartható építészetet fókuszba helyező építészeti pályázatok támogatása mellett.”
Egy gyártó cég azért csatlakozik szponzorként egy ilyen pályázathoz, mert üzenete van az érintettek, azaz az építészek számára. Erről a családi házat támogató Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. képviseletében az építészekkel való kapcsolattartásért felelős, Ferenczy András úgy fogalmazott: „Nem csupán minőségi termékekkel vagyunk jelen az építészek életében, de a pályázat támogatásával arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ott vagyunk akkor is, amikor segítségre van szükségük a tervezői munka során.”
Minden évben neves zsűri dönt
A példamutató építészeti teljesítményeket értékelő Év háza Bíráló Bizottságában a hazai építészet legfontosabb szakmai szervezeteinek képviselői mellett minden évben meghívást kapnak az előző években Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek is.
A zsűri elnöki posztját Noll Tamás, Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Építész Kamara egykori elnöke tölti be jelenleg. További társelnökök Dévényi Sándor DLA, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, az Év háza pályázat elnöki tisztét 4 évig ellátó szakember, valamint Dr. Hajnóczi Péter DLA, a Magyar Építész Kamara elnöke, Nagy Csaba, Ybl- és Prima Primissima – díjas építész, a Magyar Építőművészek Szövetsége elnöke és Szoják Balázs építész, az Év háza díj alapító kurátora. A zsűri szakértő tagjai Tóth Balázs, okleveles építész, az Építésügyi Minőségellenőrző Nonprofit Kft. szabványügyi és képzési témavezetője, valamint Dr. Tóth Elek, a BME címzetes egyetemi tanára, Álmosdi Árpád, okleveles építészmérnök, a Magyar Építőművészek Szövetségének delegáltja, illetve a 2023-ban Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek: Bordás Péter, Dénes György és Krähling János.
A díjazottakról
Családi ház kategóriában a fődíjat idén Földes László és Nusszer Diána kapta egy téglaburkolatos, magas építészeti és lakóminőséget képviselő családi ház tervezéséért, míg a legjobb középületért járó díjat Gereben Péternek és Marián Balázsnak, a budapesti BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ épületének tervezéséért ítélte oda a neves zsűri.
Szoják Balázs, az Év háza díj alapító kurátora az idei, családi ház kategóriában, a független zsűri által fődíjjal jutalmazott családi házról mondott értékelésében így fogalmazott: „Mondhatom – a sok éves zsűrizésem alatt összességében kevés rokonszenvesebb családi házat láttam, mint Földes Lászlóék új, nagykovácsi épülete. Az elegáns távolságtartás és a befogadó melegség viszonya, a műszerrel mérhető racionalitás és realitás, az egyszerű, mégis magas színvonalú funkcionalitás, az ötletesség mellett jól nyomon követhető következetesség és a mindehhez csatarendbe állított anyagok és szerkezetek kiemelkedő építészeti – és lakóminőséget eredményeztek.”
A BGE Központi Könyvtár és Hallgatói Központ épületének értékelését a zsűri képviseletében Bordás Péter, Ybl-díjjal kitüntetett építész mondta el az eseményen. „Ahogy az épület elkezdett szerkezetében megjelenni, ami a legőszintébb formája egy építészeti koncepciónak, arányok és formák, visszafogottság, léptékhelyesség kezdett el kirajzolódni. Jól jött a rakodások által megnyert pár extra perc a menetidőben, amikor jobban szemügyre lehetett venni mi készül. A formálódó épületszárny nagyvonalú nyitottsága arra sarkalt, hogy a mellettem ülő 10 éves fiamat építészetre tanítsam. Gereben Péter és Marián Balázs kipótolta a hiányt, jobbá tette az épített környezetet. Egyszerűnek látszó eszközöket választottak, mint arányosság, kompozíció, fény és árnyék.”
Az idén másodszor a zsűri elé kerülő társasházak közül a legjobbnak a balatonfüredi Ófaluban épült társasház-együttese bizonyult, így Varga Tamás DLA vehette át a pályázat főtámogatói különdíját. Krähling János, Ybl-díjjal kitüntetett építész méltatásában kiemelte: „Varga Tamás balatonfüredi társasház-együttese a mai Magyarország társasház építészetében különleges minőséget képvisel. A Hild-díjjal kitüntetett város Ófalu településrészének, a mai városközpontnak fejlesztéséhez példaszerűen járul hozzá. Az új beépítés a füredi településszövet történeti hagyományát is követve alkot a mai igényeknek megfelelő magas színvonalú, térkapcsolataiban választékos és összetett köztér-struktúrát.”
Különdíjjal négy épületet jutalmazott a zsűri
Az Év háza pályázat esetében ki lehet jelenteni, hogy a támogatói különdíjak is egytől-egyig szakmai díjak, hiszen odaítélésükről szintén a zsűri döntött – ezúttal is négy ilyen díj talált gazdára.
A következő épületek tervezői vehettek át különdíjat a 2024. évi Év háza pályázaton:
- Fajcsák Dénes, Fábián Gábor: Családi ház, Noszvaj – a Magyar Építész Kamara Szakmai Különdíja
- Lukács István, Vikár András, Gál Árpád, Bencsik Tamás: Balatonfüredi Modern Műtár – a Magyar Építőművészek Szövetségének Szakmai Különdíja
- Sztranyák Gergely és Sztranyák Veronika: Családi ház, Pécs – a Terrán Támogatói Különdíja
- Kokas László, Lukács Péter: Walter Rózsi-villa, Budapest – a Meva Támogatói Különdíja
Közönségszavazás: híd a szakma és a megrendelő között
Az Év háza pályázat építészek által építészeknek odaítélt díj, de a folyamatnak 5 éve része, hogy a szervezők kikérik a nagyközönség véleményét is a pályaművekről. Ennek célja, hogy hasznos információként szolgáljon és hidat teremtsen a szakma és a megrendelők között. A közönségszavazás megrendezését családi ház kategóriában idén is az OTP Ingatlanpont és az OTP Pénzügyi Pont, középület kategóriában pedig a Knauf Ceiling Solutions támogatása tette lehetővé. Idén pedig a 2023-as és az idei társasházak is ringbe szálltak az Internorm Ablak Kft. jóvoltából.
RÉSZLETES információk: www.evhaza.hu