Hirdetés

A negyven éves szovjet atomtechnika üzemidő-hosszabbítása helyett megújulókat! – mondja a Greenpeace. Az EU-ban már ciki, de az Orbán kormánynak kell az atom.

Tegnap a Greenpeace aktivisták megszakítva az Országgyűlés ülését egy „Nincs biztonságos atomenergia – Támogasd az energiaforradalmat!” feliratú, hétszer négy méteres transzparenst eresztettek le az Országgyűlés üléstermének karzatáról. Így tiltakoztak az ellen, hogy miközben világszerte egyre többen ismerik el az atomenergia életképtelenségét és veszélyességét, Fukusima és az atomenergiát elsöprő olasz népszavazás után a magyar kormány az atomtörvény módosításával és az új energiastratégiával egy fél évszázadra függővé tenné az egész országot a nukleáris ipartól, bebetonozva energiafüggőségünket és az atomenergiával járó halálos kockázatokat.

A józan észnek nem, valakinek nagy üzlet.A józan észnek nem, valakinek nagy üzlet.
Rohonyi Péter kampányfelelős az akció kapcsán elmondta: „Fukusima leolvadt 40 éves reaktorai után fel kell fogni: az atomenergia elsősorban biztonsági kérdés, ahol törvényszerűek az emberi, tervezési hibák. Fukusimában az eddig az ipar által biztonságosnak mondott 40 éves japán-amerikai reaktorok olvadtak le és okoztak katasztrófát. Ennek nem csak a földrengés és a szökőár volt az okai, hanem a rossz tervezés és elégtelen műszaki színvonal is. Pakson a már 30 éve épült, 40 éves konstrukciójú szovjet reaktorok üzemidejét tervezik újabb húsz évvel meghosszabbítani. A Greenpeace elfogadhatatlannak tartja, hogy az alternatívák mélyreható vizsgálata nélkül hazánk jövőjét és a magyarok biztonságát eladják az ellenőrizhetetlen nukleáris iparnak.”

„Szerencsére Magyarországnak komoly lehetőségei vannak mind a megújulók, mind pedig az energiahatékonyság-, illetve takarékosság terén. A fenntartható energiagazdálkodás kialakításával 20-40-szer gyorsabban és 2-7-szer olcsóbban csökkenthetjük a CO2 kibocsátásunkat, és sokkal több, ráadásul zöld munkahelyet teremthetünk, évtizedekre fellendítve a kis- és középvállalkozói szektorokat is. A megújulós szektor nem csak a klímavédelem miatt lett mára a világgazdaság egyik fő motorja és a válságból való kilábalás legfőbb eszköze. Itthon azért akadályozzák a megújulók elterjedését, hogy Paks szükségessége megkérdőjelezhetetlennek tűnjön” –tette hozzá Stoll Barbara klíma- és energiakampányos.

Bár az eddigi stratégiákhoz képest az új energiastratégia tartalmaz pozitív elemeket, két alapvető kérdésben a mostani dokumentum sem tudott elszakadni a rossz hagyományoktól.
Egyrészt a stratégia az energia-felhasználás folyamatos növekedésével számol. Ez a mostani rendkívüli pazarlást és rossz hatékonyságot figyelembe véve teljességgel ésszerűtlen és ellentétes a fenntarthatósággal. Másrészt a stratégiában vázolt forgatókönyvek mindegyike tartalmazza az összes paksi blokk teljes – 20 éves –élettartam-hosszabbítását, bebetonozva a halálosan veszélyes atomenergiát, számtalan biztonsági kockázatot okozva mindannyiunk nevében – de mindannyiunk megkérdezése nélkül. Ezzel a kormány ellehetetleníti a megújulók nagyarányú rendszerbe lépését és a fenntartható energia rendszer kiépülését is.

Paks bővítésének költségeit még kormányzati források is 3000 milliárd forintra teszik, mely az ország éves költségvetésének mintegy 25%-át jelenti. Mind a nemzetközi tapasztalatok, mind a hazai nagyberuházások sorsa azt vetíti előre, hogy az összeg menet közben csak nőni fog. Rohonyi Péter ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi atomerőmű a szocializmusban nem piaci alapon épült, az ott termelt áramban nincsenek benne a beruházási költségek. Azonban a bővítés után a rendkívüli beruházási költségek miatt energiarendszerünk nagy része így rendkívül drága áramra lesz utalva – ha egyáltalán be tudjuk fejezni az építkezést.
A Greenpeace felszólítja a magyar kormányt, hogy a magyar állampolgárok biztonságát szem előtt tartva álljon ellen a nukleáris lobbi nyomásgyakorlásának és határozza el a kiöregedő paksi reaktorok lehető leghamarabbi leállítását, és kezdje meg a fenntartható energiagazdaság nagyarányú kiépítését.

Greenpeace további kritikai észrevételei >>>

Kapcsolódó anyagok:

Nyilvánosak a paksi szerződések

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás