A Babócsa és Berzence község területén élő, főként magyar kőris uralta erdeink az utóbbi évtizedben a Hymenoscyphus fraxineus nevű gombától pusztulni kezdtek. A megbetegedett fák törzse korhadásnak indult, a faegyedek vagy lábon elszáradva, vagy hiányos, de élő lombozattal kidőltek.
Vannak olyan területek is, ahol a megnyílt állomány alatt a veresgyűrű som olyan erős cserjeszintet képez, hogy alatta a fafajok újulata nem tud fejlődni, a fény hiányában pár év alatt elpusztulnak. Ez utóbbi jelenség a babócsai erdőben tapasztalható. A területen 30-50 év alatt kialakulna egy természetes erdei ökoszisztéma, ám a hatályos erdőtörvény a záródás bizonyos mértékű csökkenése után előírja a terület két éven belül történő mesterséges újraerdősítését.
A berzencei szálalóvágásos területeken három kisebb kerítés készült el. Ezeken a vad elől elzárt területeken a természetesen megjelenő a magyar kőris, kocsányos tölgy, vénic-szil, mezei juhar, mézgás éger újulatai károsítás nélkül tudnak fejlődni. 2025. év őszén az újulattal nem fedett területeket csemeteültetéssel tervezzük pótolni, illetve kiegészíteni.
A babócsai területen egy nagyobb méretű erdővédelmi kerítés készült el 2024. év őszén. Itt egy 0,53 hektár kerítetlen területet, valamint 4,2 hektár kerített területet 2025. év őszén mesterségesen ültetünk be a keményfás ligeterdőket képviselő hazai fafajok csemetéivel, háromféle módszerrel:
0,53 hektár kerítetlen terület:
kocsányos tölgy, vénic-szil, magyar kőris, vadalma, vadkörte csemeték
2×2 méteres hálózatban, egyedi védelemmel (nevelőcső / hajtatólepel) ellátott csemeték
4,2 hektár kerített terület:
főként kocsányos tölgy, valamint vénic-szil, vadalma, vadkörte és a mélyebb árkokba mézgás éger csemeték
2 hektáron 2m sortávolsággal és 1m tőtávolsággal
2,2 hektáron 2m sortávolsággal és 0,5m tőtávolsággal
Ezek a tevékenységek a 8 ország részvételével megvalósuló RE-ENFORCE elnevezésű nemzetközi projekt keretében zajlanak, melyben az európai erdők természeti állapotát fenyegető tényezőket (kőrispusztulás, szárazodás, szúkár, viharok, erdőtűz, stb.) becsülik fel szakemberek. A kutatóintézetek mellett a nemzeti park igazgatóság, mint területkezelő szervezet úgynevezett pilot akciókkal, kisebb léptékű kísérleti kezelésekkel járul hozzá a projekt megvalósításához. A 8 ország összesen 6 kísérleti akciójával kíván hozzájárulni Közép-Európa leromlott erdőinek helyreállításához. A projektről bővebb információ honlapunkon található.
Szöveg és fotó Merkei Gábor természetvédelmi őr
Az újraerdősítés érdekében 2024. év őszén igazgatóságunk új erdővédelmi kerítéseket épített. A nyitóképen az egyik ilyen kerítés részlete látható.