Az MME Vízimadár-védelmi Szakosztálya által 2022-ben elindított tavaszi szinkronfelmérések a 2025-ös évben is folytatódtak, melynek során a három kiemelt jelentőségű vízimadárfaj – a barátréce, a cigányréce és a nagy goda – tavaszi vonulásának ún. vonulási csúcsán országos felmérést hirdettek. A tavaszi időszakban a 3 faj közül elsőként a barátréce szinkronszámlálása következett március 14-17. között.
A 2025-ös tavasz vízügyi szempontból nem indult a legkedvezőbben. A jelentősebb téli csapadék elmaradása miatt a vizes élőhelyek állapota elmaradt a korábbi két évben tapasztalt vízborításoktól. Szerencsére a helyzet még nem közelítette meg a 2022-es rekord aszályos évet, ennek ellenére nagyon fontos volt vizes élőhelyeink számára a március közepén érkező csapadékos időjárás.
A Kárpát-medencébe betörő front a kíséretében érkező csapadékkal mondhatni „telibe találta” a szakosztályunk által meghirdetett négy napos felmérési időszakot. Az ország nagy részén az időjárás nem tette lehetővé a számlálást, bár az általában vizes élőhelyeket látogató felmérőink nem tudtak őszintén bánkódni a jelentős mennyiségű csapadék érkezése miatt. Mivel a legfontosabb területek jelentős részén a meghirdetett négy nap előtt/után képesek voltak elvégezni felmérőink a számlálásokat, így kényszerűségből kibővítettük az adatelemzésbe bevont időszakot, és a felmérést megelőző/követő 4-4 nap során felmért területeket is belevettük az összesítésbe.
Az esővel és széllel érkező ciklonok jellemzően „megakasztják” a madarak vonulását, így a felmérési időszak kibővítése remélhetőleg kevésbé eredményezte a madarak átmozgása miatti dupla számbavételt. A felmért területek száma (313) megfelelt a 2024-es szinkronfelmérés számainak (316), a megfigyelt barátrécék mennyisége azonban rekordkevésnek bizonyult. Idén március 14-17. között 127 önkéntes felmérőnk végzett felmérést 313 helyszínen, melynek során összesen 6.049 barátrécét figyeltek meg. A teljes megfigyelt barátréce mennyiség mintegy 53%-ánál (3.223 pld.) voltak képesek megadni a hímek és tojók arányát. Ez alapján a hímek és tojók százalékos eloszlása idén 75:25 volt a hímek javára.
A 2022-es év kiugró magas számaihoz minden bizonnyal a rekord aszály is hozzájárult, a megfelelő pihenő- és táplálkozóhelyek korlátozott száma miatt a madarak a nagy felületű, jól felmérhető víztesteken (pl. Tisza-tó) tartózkodtak. A 2025-ös év rekordalacsony számaihoz is minden bizonnyal volt köze a március közepén érkező többnapos szeles-esős időjárásnak. Ennek ellenére az adatokból egy határozottan csökkenő trend látszik. Ennek elsősorban nem a valós állománycsökkenéshez lehet köze, hanem a hagyományosan március középső hétvégéjén végzett szinkronfelméréseken egyre inkább „lemaradunk” a barátréce ún. vonulási csúcsáról. A klímaváltozás miatt egyre enyhülő telek a vonuló fajok mozgási mintázatára is hatással vannak, a barátrécék tömegei pedig a korábban jellemző márciusi vonulási csúcshoz (Prof. Dr. Faragó Sándor, 2020) képest egyre korábban vonulnak át a Kárpát-medencén.
