Lehet-e a fenntarthatóság elveit figyelembe véve építkezni? Milyen lehetőségei vannak azoknak, akik méreteiben jelentősebb beruházást terveznek, vállalatuknak telephelyet hoznak létre, vagy éppen bővítik azt? Van-e olyan épülettípus, amely a tartósságot, a funkcionalitást, egyedi kialakíthatóságot és a körforgásos irányelveket is egyesíti? A témában elkötelezett acélcsarnok-gyártó, a Frisomat technológiáját vizsgáltuk.
Természetesen számos forrás számol be öko-házakról és megoldásokról, azonban ezek jórészt kisebb építési projektek, családi ingatlanok megvalósításában relevánsak. Az évek óta jelentős ingadozást mutató globális és hazai gazdaság számos kihívással állította szembe még a nagyobb, akár éppen multi környezetű vállalatokat is. Ezek egyikeként jelent meg a bármilyen gyártási tevékenységgel foglalkozók alapanyag-beszerzési bizonytalansága. A nyersanyagok és egyéb erőforrások drágulása általánosságban kívánta meg a gyártók mindennapi folyamatainak átalakítását, majd terelték azokat tudatosabb irányba. A hazánkban is jelen lévő belga Frisomat azonban már évtizedek óta a körforgásos gazdálkodás elvei szerint építi termelést, logisztikát és kivitelezést átszövő folyamatait. Miben segít azonban mindez a gazdasági bizonytalanságok elhúzódó időszakában?
Előnyök a körforgásban
A vállalat tapasztalati szerint a gazdasági nehézségek kezdetén a körforgásos stratégia első pozitív hozománya a problémák későbbi, visszafogottabb intenzitású megjelenése volt. A mindennapi folyamatokban ez természetesen több tényezőből áll. A Frisomat elvei szerint ugyanis kiemeleten fontos a nagykapacitású saját raktározás lehetősége – ez ugyanis biztosítja az acél alapanyag nagy mennyiségben történő vásárlását, illetve tárolását, ami az ügyfél oldalon az árak hosszabb ideig történő stabilitásában mutatkozik meg.
Szintén ide sorolandó az alapanyag típusa is, amely a Frisomat esetében a hideg megmunkálású, rozsdamentes acél. Ez ugyanis – amellett, hogy 100%ban újrahasznosítható – jelentősen kisebb súlyú, mint a melegen hengerelt társa, ami nem csak a későbbi alapozás, de már logisztika és szállíthatóság szempontjából is fontos szempont. Emellett a hidegen hengerelt acélelemek gyártása átlagosan 30%-kal kevesebb nyersanyagot vesz fel – így környezeti terhelés szempontjából sem elhanyagolható ez az alaptulajdonsága. A nagy mennyiségű raktárkészlet emellett biztosítja a rendelések optimális ütemű kiszolgálását is.
Kivitelezés oldalról vizsgálva hasonlóképp fontos tényező a Frisomat egyedi gyártási technológiája az előfúrt és méretpontos gyártású acél építési elemek. Ezeknek köszönhetően az adott megrendelési helyszínen az acélcsarnokok csavarozásos összeszerelése történik – pár hét alatt, szinte hulladékmentesen.
Ezek a tényezők szintén fontossá válhatnak más építési technológiákkal, úgy, mint a betonnal szemben is: az acél mérsékeltebb tömege az épületalapra is kisebb súlyterhelést jelent, moduláris rendszerben történő megvalósításuk pedig rugalmas tervezhetőséget, illetve a későbbiekben hasonlóképp rugalmas bővíthetőséget biztosít. Mindezek a szimpatikus előnyök ugyanakkor nincsenek negatív hatással az acélcsarnokok terhelhetőségére és a szerkezeti stabilitásra.
Kapocs a fenntarthatóságban
A fenntartható elvek már a Frisomat gyártási folyamataiban is jelen van: a globálisan két nagy gyártósorral rendelkező vállalat mindkét ilyen telephelyét 100%-ban zöld energiával működteti. 2022 vége óta a cég minden újonnan gyártott acélcsarnokával átadja a napelem-telepítés lehetőségét ügyfeleinek is. A tetőszerkezetek ugyanis azóta kizárólag az átlag napelempanelek súlyterhelésének figyelembevételével kerülnek tervezésre. Akinek pedig több helye van, akár különálló tartószerkezeteket is választhat a szolár panelek szabad földterületen történő telepítésére vagy éppen parkolók lefedésére.

Mindezek mellett maguk a fenntartható elvek is összekötik a Frisomat vállalatot és – a sok esetben már állandó – partnereiket. Egyre nagyobb mértékben tapasztalható ugyanis, hogy a környezetkímélő módon működő vagy éppen környezetbarát anyagokkal, termékekkel foglalkozó cégek olyan partnert keresnek telephelyük bővítéséhez vagy megvalósításához, akikkel gondolkodásban és irányelvekben azonosulni képesek. Ilyenek például az újrahasznosítható vagy lebomló csomagolóanyagokat gyártó cégek vagy az organikus gazdaságok. Utóbbi kategória esetében az állattartók 2024. őszént két pályázat által is segítséget kaphattak telephelyeik korszerűsítéséhez. Ide értendő az építéssel, így az acélcsarnokkal járó bővítés, de a napelemes energetikai fejlesztések is.
Ez a közös szemlélet tehát a kapcsolódási pont, ami az első tapasztalások szerint a jövőben kiemelkedő értéket képviselhet a fenntarthatóság iránti törekvésekben.
A Frisomat építési rendszerekről és acéltechnológiájáról bővebben ITT TÁJÉKOZÓDHAT