A rovat kizárólagos támogatója
greenfo/MTI

A legeldugottabb esőerdőkben is különös változásokra lettek figyelmesek a kutatók az elmúlt években: a trópusi erdők biomasszája és változásuk üteme nő, biológiai sokféleségük azonban csökken.

A megnövekedett tápanyagellátásra utaló folyamatokra eddig nem volt egyértelmű magyarázat. A levegő megnövekedett szén-dioxid-tartalma ilyen mértékű változásokat nem képes elérni. A bécsi agrártudományi egyetem (Boku) kutatója, Peter Hietz és nemzetközi csapata most a Science című folyóiratban arra a következtetésre jutott a Der Standard ismertetése szerint, hogy inkább más gázok tehetőek nagyobb mértékben felelőssé, mint eddig gondolták: a nitrogénvegyületek.

Eddig is ismert tény volt, hogy az ember által előidézett nitrogén-kibocsátás a trópusokon az elmúlt 35 év során több mint háromszorosára növekedett. Panamában és Thaiföldön elvégzett  fa- és levélelemzések segítségével most első ízben sikerült a kutatóknak kimutatniuk ennek trágyázó hatását. A szövetek nitrogéntartalma megnövekedett, a nitrogénizotópok aránya pedig megváltozott.
Ugyanez lehet a biológiai sokféleség gyérülésének oka is.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás