Magyarország 2024-ben is aktívan hozzájárult az EU ETS rendszer célkitűzéseihez, a szén-dioxid-kibocsátások csökkentéséhez. Az adatok alapján az ország érdemben csökkentette az üvegházhatású gázok kibocsátását, különösen az ipari szektorban. A vegyipar és néhány más ágazat kibocsátásának növekedése ugyanakkor azt jelzi, hogy az éghajlat-politikai intézkedéseknek differenciáltabbnak kell lenniük a jövőben.

  • Az EU ETS rendszer keretében jelentős mértékben csökkentek a kibocsátások Magyarországon 2024-ben.
  • A 2023 és 2024 közötti időszakban Magyarországon az EU Kibocsátás-kereskedelmi Rendszerébe (EU ETS) tartozó létesítmények szén-dioxid-kibocsátása 4,6%-kal csökkent. Ez az érték 15,26 millió tonnáról 14,56 millió tonnára való visszaesést jelent, amely 700 ezer tonnás megtakarítást eredményezett az ország számára az üvegházhatású gázok terén.
  • Jelentős ipari csökkenések: a vas- és acélipar az élen.
  • A kibocsátáscsökkenés különösen látványos volt az ipari szektorban, ahol a teljes kibocsátás 5,5%-kal esett vissza, 4,08 millió tonnáról 3,85 millió tonnára.

A legjelentősebb csökkenések az alábbi ágazatokban történtek:

  • Vas- és acélipar: -78,8%
  • Kokszgyártás: -76,9%
  • Légiközlekedés: -16,6%
  • Lime (mészgyártás): -26,6%
  • Cementipar: -6,3%

E csökkenések mögött a gazdasági aktivitás mérséklődése, energiahatékonyabb technológiák bevezetése, valamint a környezettudatosabb termelési módszerek állhatnak. Az acélipar és a kokszgyártás jelentős, majdnem 80%-os visszaesése elsősorban a magyarországi Liberty Steel (Dunaújvárosi Vasmű) bezárásának tudható be. A légiközlekedés visszaesése részben az utazási szokások változásával, illetve a magasabb működési költségekkel magyarázható.

Vegyipar: kivétel a csökkenő trend alól

A csökkenő trenddel szemben a vegyipari kibocsátás 8,8%-kal nőtt, ami 165 998 tonnás többletet jelent az előző évhez képest. Az „egyéb” kategória szintén 8,5%-os növekedést mutatott. Ezek az emelkedések arra hívják fel a figyelmet, hogy bizonyos iparágakban még jelentős kihívásokkal kell szembenézni a dekarbonizáció terén.

Energiaágazat: mérsékelt, de folyamatos csökkenés

A villamosenergia- és hőtermelés kibocsátása 1,9%-kal csökkent, amely folytatja az utóbbi években megfigyelhető enyhe, de stabil dekarbonizációs tendenciát. Ez a visszaesés az energiamix átalakulásával, valamint a megújuló energiák térnyerésével is összefügg.

2024 fontos mérföldkő volt az európai klímapolitikában. A megújuló energiaforrások terjedése, az iparágak eltérő ütemű fejlődése, valamint új szereplők – például a tengeri közlekedés – bevonása azt mutatja, hogy továbbra is szükség van a kibocsátáscsökkentési stratégiák folyamatos frissítésére annak érdekében, hogy Európa elérje a 2040-es és 2050-es klímacéljait.

Forrás: A Global Factor elemzése az EU hitelesített kibocsátási adatai alapján

A Global Factor  egy nemzetközi cégcsoport, amely a fenntarthatósági, klímaváltozáshoz való alkalmazkodási és energetikai megoldásokra specializálódott, és az egyik európai piacvezető a környezetvédelmi piacokon. Több mint 20 éves tapasztalattal, a Global Factor innovatív és személyre szabott megoldásokat kínál vállalatoknak, szervezeteknek és közintézményeknek. Szolgáltatásai közé tartozik a klímaváltozással és fenntarthatósággal kapcsolatos szaktanácsadás, a környezetvédelmi piacok kezelése, valamint az energiahatékonyság és mérnöki szolgáltatások. A Global Factor műszaki és sokoldalú megközelítést alkalmaz, miközben átfogó, nemzetközi szemléletet képvisel. Célja, hogy megbízható partner legyen az éghajlati és környezeti kihívások kezelésében.

Amennyiben részletesebb adatokat szeretne kérni, kérjük, forduljon hozzánk bizalommal.

Global Factor: Mészáros Dóra (06 1 701 0893)
dmeszaros@globalfactor.com