Hogy az eredeti határidők teljességgel légből kapottak és tarthatatlanok, hogy a várható minimum 10 éves csúszás óriási költségnövekedéssel fog járni, hogy a Krím-félszigetet 2014-ben megszálló Oroszországra bízni egy ilyen stratégiai projektet súlyos kockázatokat hordoz, hogy ehelyett az energiahatékonyságra és a megújuló energiaforrások elterjesztésére valamint a hálózat és a energiatároló kapacitások fejlesztésére kellett volna fordítani a forrásokat, ezt a Párbeszéd – Zöldek már 2014-2015-ben elmondta.
Már csak 2034-re tervezik Paks II. indulását
A Fidesz a kormány médiaistállójának egy kevésbé látható termékét, az egykor szebb napokat látott Világgazdaságot szemelte ki arra, hogy elkezdje csöpögtetni Paks II. újabb késésének hírét. A vg.hu cikke szerint további csúszással csak 2033–34-re várható az új erőmű üzembe helyezése, amelynek eredeti céldátuma 2025–2026 volt, ezt módosították 2028-ra, majd 2030-ra, januárban pedig Lantos Csaba miniszter már 2032-es indulásról beszélt. Ez a dátum alig két hónap alatt újabb 1–2 évvel kitolódott, immár 2033–34-re.
Csak úgy röpködnek itt az évek, egyfajta nemzeti tippverseny lett Paks II. indulási dátumának megsaccolása, és szemmel láthatólag minél régebb óta folyik a projekt, annál messzebb van a befejezése – de azért két hónap alatt két év csúszást összeszedni, az világrekord-gyanús mutatvány.
Ez Benny Hill Showt idéző kormányzati csetlés-botlás akár vicces is lehetne, ha nem Magyarország energiaellátásáról és energiabiztonságáról lenne szó. A kormány évtizedes nagyságrendben nem tudja belőni, hogy mikor kezdhet termelni az az erőmű, amelyik pedig szerintük a magyar energetika sarokköve. Ez a dilettantizmus, alkalmatlanság és energiapolitikai ámokfutás nagyon súlyos kockázat Magyarország számára.
Hogy az eredeti határidők teljességgel légből kapottak és tarthatatlanok, hogy a várható minimum 10 éves csúszás óriási költségnövekedéssel fog járni, hogy a Krím-félszigetet 2014-ben megszálló Oroszországra bízni egy ilyen stratégiai projektet súlyos kockázatokat hordoz, hogy ehelyett az energiahatékonyságra és a megújuló energiaforrások elterjesztésére valamint a hálózat és a energiatároló kapacitások fejlesztésére kellett volna fordítani a forrásokat, ezt a Párbeszéd – Zöldek már 2014–2015-ben elmondta.
Hogy szinte minden figyelmeztetésünk valóra vált, az egyáltalán nem tölt el örömmel vagy elégedettséggel. Épp azért mondtuk el ezeket csökönyösen, éveken keresztül, mert előre láttuk a kockázatokat, amiket a politikavezérelt fideszes őrület az energiapolitikában okozni fog, és szerettük volna megelőzni, mindannyiunk érdekében!
Hogy a kormány nem foglalkozott a valóság által azóta sokszorosan visszaigazolt félelmeinkkel és megoldási javaslatainkkal, az viszont Orbán Viktor felelőssége. Miatta futott zsákutcába a magyar energetika, és miatta nem lehet azóta se hátat fordítani a paksi bővítés döglött orosz medvéjének.
A Párbeszéd – Zöldek szerint a kormány feladata nem a tippmixelgetés a paksi céldátumra, hanem egy kiszámítható, biztonságos energiastratégia kidolgozása és megvalósítása.
Mi már 2016-ban elkészítettük a „Zöld Magyarország – Energia Útitervet” az ország energiaellátásának biztosítására 2050-ig, és azóta is folyamatosan elmondjuk a szakmailag helyes és kívánatos lépéseket az energetikában. Az energia túl fontos ügy, hogy egy alkalmatlan kormány szélhámoskodjon vele! – írta Jávor Benedek, a párt EU parlamenti listavezetője .
A témában sajtóközleményt adot ki tegnap a Roszatom, melyről a vg.hu is beszámolt: Kulcsmondat hangzott el a Paks II. projektről
Sikerült előrelépni a két új paksi atomblokk építéséről kötött megállapodás optimalizálása és aktualizálása terén Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel mai tárgyalásai során. Mint jelezték, jól halad az atomerőmű építésének előkészítése. A nyáron egy hétszáz tonnás berendezés érkezik.
Nyitókép: paks2 talajszilárdítás forrás paks II