Bátorliget környéke botanikai és zoológiai kutatását a Magyar Természettudományi Múzeum kutatói már az 1950-es évek elején fontosnak tartották és 40 év elteltével is érdemesnek találták az értékes élővilágú területet újravizsgálni. Most viszont arról értesülünk, hogy egy erdőrészletet tarra vágtak a Fényi-erdőben. Sajnos nem az elsőt…

Most sajnos egy síkvidéki kocsányos tölgyes, a bátorligeti Fényi-erdő példáján is be tudom mutatni a bogárvilágot is érintő negatív hatásokat. Itt az elején felhívom a figyelmet, a Fényi-erdő kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület, a Natura 2000 hálózat része. Bátorliget környéke botanikai és zoológiai kutatását a Magyar Természettudományi Múzeum kutatói már az 1950-es évek elején fontosnak tartották. Eredményeik a „Bátorliget élővilága” című 486 oldalas könyvben jelentek meg Székessy Vilmos szerkesztésében 1953-ban. A múzeum kutatói 40 év elteltével is érdemesnek találták a területet újravizsgálni. A születő két kötetet „The Bátorliget Nature Reserves – after forty years 1-2” (1 – 498 oldal, 2 – 349 oldal) Mahunka Sándor szerkesztette, megjelenési évük 1991.
Először 1993-ban, 28 évesen jártam a Fényi-erdőben. Akkor már tudtam különbséget tenni a természetes, természetközeli erdő és a „sok fa együtt” között – erre Werner Ervin mosonmagyaróvári gimnáziumi tanár, botanikus barátom nyitotta rá szemem, elmém. A síkvidéki Fényi-erdő idős tölgyesének látványa lenyűgözött… Milyen információk nyerhetők ki egy bogárfaunisztikai cikkből?
Olvasd el a cikket, és merülj el az erdei rovarvilág rejtett kincseiben – mert amit nem ismerünk, azt megvédeni sem tudjuk.
Kapcsolódó anyagok: