A rovat kizárólagos támogatója
greenfo/MTI

A közép-dalmáciai Vis és környéke 2017-ben tagja lett az Európai Geopark Hálózatnak (EGN), ennek eredményeként pedig idén elnyerte az UNESCO-tól a globális geopark minősítést.

Horvátországban eddig csak a közép-horvátországi, szlavóniai Papuk Természetvédelmi Park volt tagja az Európai Geopark Hálózatnak.
A szigetvilág az Adriai-tenger jelentős övezete, mészkő és a dolomit alkotja, hét területet foglal magába és különböző természetvédelmi törvények védik. Vis, Brusnik és Jabuka szigetek mellett része a Kék-barlang (Modra Spilja), a Szerzetesfóka-barlang (Medvidina Spilja), Ravnik-sziget és annak barlangja, a Zöld-barlang, valamint a Stiniva-öböl.

A horvátországi visi szigetvilággal együtt nyolc térség, köztük öt kínai tájegység nyerte el a globális geopark címet az UNESCO igazgatóságának április 17-i ülésén. Ezzel a világ 41 országában immár 147 régió rendelkezik a rangos minősítéssel.

A 2000-ben létrehozott geoparkhálózat célja a geológiai változatosság védelme, a geológiai örökségek bemutatása és népszerűsítése, a geoturizmus fejlesztésével a geoparkok fenntartható gazdasági fejlődésének támogatása. A földtudományi értékek mellett a geoparkokban bemutatják az élő természeti értékeket és a kulturális örökségeket is, és az egyes tevékenységekbe bevonják a helyi közösségek.

Magyarországon a Bakony-Balaton Geopark 2012-től, a Novohrad-Nógrád Geopark 2010-től tagja az európai hálózatnak. Az Európai Geopark Hálózatba felvett tagok az UNESCO egy 2015-ös döntése alapján az UNESCO Globális Geopark Hálózatának is tagjává válna.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás