Hirdetés
Forrás: nol.hu

Pattanásig feszült a helyzet a Vaslui megyei Pungesti községben, ahol a Chevron arra készül, hogy a helybéliek ellenkezése ellenére felállítsa első romániai szondáját. A pletykák szerint a tüntetéseket a hatóságok magyar csendőrökkel verették szét.

Az amerikai olajvállalat október elején kapott engedélyt, hogy palagáz-kitermelés érdekében próbafúrásokat végezzen a Románia legszegényebb vidékeként számon tartott Vaslui megyében. A három helyszín egyike a megyeszékhelytől negyven kilométernyire található. A kéthektáros telep és környéke – 650 méterre Silistea és 950 méterre Pungesti falutól – azóta a Chevron és a helybéliek közötti csatározások helyszíne.

A Chevron által alkalmazott úgynevezett hidraulikus törés (fracking) technológia keretében homokkal és vegyszerekkel kevert, nagy nyomású vizet sajtolnak a kőzetbe, hogy kitermeljék onnan a gázt. A tüntetők attól tartanak, a vegyi anyagok és a gáz megmérgezik a talajvizet.  A környéken sokan dolgoznak külföldön, ez többnyire a fiatalok öltözékén látszik. A többség azonban állattartásból él. – Ha a vízprobléma nem lenne, nem lennék itt – magyarázza egy középkorú férfi Silistea határában. Éppen arról próbálja meggyőzni a faluból kivezető utat elálló csendőrök egyikét, hogy engedje át. Alig kétszáz méterrel odébb a falubelijei dulakodnak a Chevron telepét védő rohamosztagosokkal.

A palagáz ellenzői a szemközti domboldalon, egy magánterületen tábort improvizáltak. Onnan indítottak támadást, hogy ledöntsék a Chevron telkét körülvevő drótkerítést, és egy hónap leforgása alatt másodszor is megfutamítsák az amerikai céget. A tüntetők mintegy hatszázan lehettek, a nagy erőkkel felvonuló rohamosztagosok csaknem ugyanennyien.  A csendőrség 14 tüntető ellen büntetőeljárást indított garázdaságért, többeket megbírságolt, majd szisztematikusan felszámolta a tüntetők táborát. Három órával az „ostrom” után a tábort az utolsó tiltakozó is elhagyta. A román sajtó szerint a tüntetők között számos környezetvédő aktivista volt. Tény, hogy a település környékén legfeljebb másfél tucat „idegen” jármű állomásozott a konfliktus idején, közülük négy-öt újságíróké.

A tüntetők győzelme kérészéletűnek bizonyult: vasárnap reggel a Chevron bejelentette, hogy folytatja az előző nap felfüggesztett munkálatokat. Ráadásul a csendőrség úgynevezett különleges közbiztonsági övezetté nyilvánította Pungesti térségét. Igaz, már előző nap is minden autót megállítottak a faluba vezető országúton, a benne ülőket kikérdezték az utazásuk céljáról, és felírták az adataikat. A településen december eleje óta éjjel-nappal több száz fős csendőrkülönítmény állomásozik, hogy – a rohamrendőrség szóvivője szerint – megakadályozza az erőszakos cselekményeket. Nemcsak az országúton, a mezőn is rendőrök járőröznek a Chevron-telep környékén.

– A tolvajokat védik – mondja jelentőségteljesen egy fiatalember, majd amikor látja, hogy a közelben álló rohamrendőr felkapja a fejét, megismétli: „A tolvajokat véditek”. Egy héttel korábban, a hajnali órákban csendőrök lepték el az ellenzéki tábort, durván ütlegelve az ott talált aktivistákat és helybélieket. Szárnyra keltek olyan pletykák is, hogy a kegyetlenkedő csendőrök magyarul beszéltek, bár kérdéses, hogy ha a magyarok által lakott megyékből vezényeltek is alakulatokat Vasluiba, az ottaniak felismernék-e a magyar beszédet.

Pungesti község önkormányzati testülete októberben egyhangú határozatot fogadott el a palagáz betiltásáról. A képviselők pártállástól függetlenül valamennyien megszavazták a határozatot. November 24-re helyi referendumot írtak ki a kérdésről, ezt azonban a Vaslui megyei kormánymegbízott megóvta. A bíróságon a per ma is tart, és nem tudni, mikor ér véget.  Szintén októberben állampolgári kezdeményezésként referendumot hirdettek a polgármester, Mircia Vlasa leváltására. Őt azzal vádolják, hogy illegálisan rátette a kezét a kéthektáros területre, ahol a Chevron elkezdte első romániai szondájának a felállítását december elején. A prefektúra ezt a határozatot is megóvta. Nem akarják elengedni az emberük kezét – tartják a pungestiek. Tudni vélik azt is: nyomást akarnak gyakorolni a referendum mintegy ezer kezdeményezőjére, hogy vonják vissza az aláírásukat. Az ezer ember a választójogú polgárok több mint felét teszi ki, ha népszavazásra kerül sor, Mircia Vlasának mennie kellene.

Marius Ignat, a Vaslui városban élő aktivista szerint a csendőrség megfélemlíti a helybélieket. Az utcán tízméterenként két-három csendőr áll. – Az egyszerű parasztok óriási nyomásként élik meg, hogy ha kiteszik a lábukat a kapun, igazolniuk kell magukat, beszámolniuk arról, hogy hova mennek, és miért. Ilyesmi az ötvenes években sem történt errefelé – magyarázza.

– Azt szeretném, hogy minden ugyanúgy legyen, mint azelőtt. A földből, állatokból élünk, ha a vizet megmérgezik, elveszik a betevő falatot tőlünk – mondja egy fiatalember. Kéri, hogy azt is írjuk meg: nem érzi magát szegénynek.

– Inkább most meghalunk, mint hogy a Chevron megmérgezzen bennünket – mondja eközben Constantin Spiridon, a község korábbi polgármestere. – Tanulmányokat olvastunk, tudjuk, mivel jár a palagáz kitermelése. Ha öt év múlva elhullnak az állatok, nem nő a fű, ki segít rajtunk? Az amerikai segít? Hiába próbálnak félrevezetni, mindent tudunk. Pungesti és Vaslui egész környéke sivataggá válna – tette hozzá.

Nem találunk a településen senkit, aki nyíltan vállalná, hogy egyetért a Chevron jelenlétével. A bukaresti kormány nem akar tudomást venni a helyiek elégedetlenségéről. Pedig nemcsak a polgármester, hanem a megye vezetői is kormánypártiak. Az itteniek azért szavaztak a Szociálliberális Unió jelöltjeire a tavalyi választásokon, mert azt ígérték, fellépnek a Chevron ellen.  „Kétszáz pungesti nyomást gyakorol húszmillió román állampolgárra” – állapította meg a napokban egy tévéinterjúban Liviu Dragnea miniszterelnök-helyettes. Victor Ponta kormányfő többször kifejtette, hogy nem állhat néhány száz ember „az ország fejlődésének az útjába”. Az álláspontok összebékíthetetlenek.

– Ne a megyei tanács vagy a miniszterelnök döntsön arról, hogy mi történjen velünk. Jogunk van az élethez. Ha sehogy se jutunk dűlőre, az egész országot Pungestibe hívjuk. Addig nem hagyjuk abba a tiltakozást, amíg a parlament nem tiltja be a palagáz kitermelését, ahogyan a bolgárok tették – mondja Spiridon. – A szondát nem engedjük felállítani. Ha jön a szonda, itt halottak is lesznek – teszi hozzá vészjóslóan.

Szőcs Levente, Silistea–Pungesti (Románia)

Kapcsolódó anyagok:

Újabb palagáz elleni tüntetés Romániában

Kopaszodnak a gáz- és olajkutak mellett lakók

Startol a lengyel palagáz kitermelés

Dél-Afrikában is gyilkolhat a palagáz

A Nagy Olajsvindli – ha a pala-boom… kipukkad

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás