Hirdetés
Forrás: népszava

Megszületett a döntés az Európai Bizottságban, a 21 modellt váltott (KEKVA) egyetem továbbra is kimarad az Erasmus+ és Horizont programokból. Ez lenne a „nemzeti” kormányunk jövőépítő programja? A magyar jogszabály nem elegendő az úgynevezett közérdekű alapítványok (kekvák) igazgatótanácsaiban fennálló összeférhetetlenségi kockázatok kezelésére, ezért az ilyen alapítványokra és az általuk fenntartott szervezetekre vonatkozó intézkedésnek hatályban kell maradnia – áll az Európai Bizottság (EB) mai határozatában.

A brüsszeli testület nem tartja kielégítőnek a kekvákról szóló törvény novemberi módosítását, ezért a 21 modellt váltott egyetem továbbra is kimarad az Erasmus+ és a Horizont Európa programokból.  A kiadott közlemény szerint az EB világosan felvázolta, hogy milyen kiigazításokra lenne szükség a helyzet megfelelő orvoslásához, amelyeket ezek szerint a budapesti kormány figyelmen kívül hagyott.

A 2021-ben létrehozott KEVKA-k korábban az állam által gyakorolt funkciókat és állami intézményeket – egyetemeket, múzeumokat, állami gazdaságokat, értékes ingatlanokat – kaptak meg. Korábban az egyetemek és más érintett intézmények felett az állam, pontosabban a mindenkori magyar kormány gyakorolt kontrollt. Az új törvény ezt a jogot ingyen ruházta át nem állami szereplők, a választott politikusok által nagyjából ellenőrizhetetlen szervezetek kezébe.

Magyarország december 2-án hivatalosan értesítette az EB-t a közérdekű alapítványokra és az általuk fenntartott szervezetekre vonatkozó jogszabály-módosításról. Ezzel az értesítéssel egyben felkérte a biztosi kollégiumot, hogy javasolja a kormányokból álló EU Tanácsnak a két évvel ezelőtt hozott tiltó rendelkezése megváltoztatását vagy megszüntetését.
Mivel a bizottsági értékelés az elfogadott törvényt nem találta megfelelőnek, a tanácsi döntés hatályban marad.

Így nyúlja le a közvagyont a Fidesz polip KEKVA

Mint a sajtó beszámolt róla a Tanács 2022. december 15-én az Európai Bizottság javaslata alapján határozatot fogadott el az uniós költségvetés védelmére a jogállamiság magyarországi megsértésével szemben. Értékelése szerint a jogsértések a közbeszerzésre, az ügyészségi fellépésre, az összeférhetetlenségre, a korrupció elleni küzdelemre és a közérdekű alapítványokra vonatkoztak. A kormányközi intézmény emiatt egyrészt felfüggesztett 6,3 milliárd eurót a Magyarországnak a 2021-2027 közötti időszakban járó felzárkóztatási támogatásokból, másrészt megtiltotta, hogy az EB finanszírozást nyújtson a kekváknak és az általuk fenntartott intézményeknek.

A tegnapi bizottsági döntés a két évvel ezelőtti határozatot teljes egészében érvényben hagyja, mivel Magyarország nem jelentett be semmilyen intézkedést a vázolt problémák megoldására, a módosított törvény pedig nem felel meg az elvárásainak.

Nyitókép: Budapesti Corvinus Egyetem C épület

Kapcsolódó anyagok:

Így nyúlja le a közvagyont a Fidesz polip KEKVA

Kinevezett szakértők – A Lánczi-dinasztia

Magyar tudomány a lejtőn

Az egyetemek mintájára az akadémiai kutatóhálózatot is lenyúlná és elszegényítené az Orbán kormány

Még több állami vagyonnal kitömhetik a fideszes egyetemi alapítványokat

A kék kekva-laguna – Áder János alapítványa műalkotás átadás

Vajon miért kaphat havi 3 milliót Lázár helyettese Áder alapítványánál?

Áder alapítványa is beszáll a hulladékbizniszbe

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás