Először sikerült felvételt készíteni a fukusimai atomerőmű 1-es reaktorroncsában. Furcsa, jégcsapszerű képződményeket fotóztak azok a robotok, amelyek a fukusimai atomerőmű 1-es blokkjának vizében úszva vizsgálták meg a reaktort – íme a képek.
Egy kígyószerűen mozgó robottal, valamint több kisebb drón segítségével néztek a Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) mérnökei a fukusimai atomerőmű sérült 1-es reaktora alá – számolt be róla az IFLScience.
Az erőművet üzemeltető és a leszerelési programot irányító vállalat még márciusban nézett be a reaktor alá. Ez volt az a hely, amely a legnagyobb károkat szenvedte el a létesítményben. 2011. március 11-én egy földrengés, majd az utána érkező szökőár elárasztotta a tartalék generátorokat, így megszakadt a szivattyúk áramellátása, amelyek folyamatosan hűtőfolyadékkal látták el a reaktormagot. Emiatt végül leolvadt a mag, ami veszélyes mértékű sugárzást bocsátott a környékre.
Tizenhárom évvel a katasztrófa után a mostani az első alkalom, hogy sikerült felvételeket készíteni az 1-es reaktor belsejéről.
A képeken furcsa, a jégcsaphoz hasonlító, lelógó összenövéseket lehet látni a reaktor falán. A szakemberek úgy vélik, ezek az üzemanyaghoz vagy a berendezéshez tartozó megolvadt részek, amelyek az idő előrehaladtával lehűltek és megszilárdultak. A The Asahi Shimbun beszámolója szerint a mérnökök úgy vélik, nagyon fontos információkat sikerült szerezni a reaktorról.
A vállalat szerint 30-40 év kell majd a teljes helyreállításhoz. Ennek első lépése, hogy 2023-ban rábólintottak a hatóságok, hogy a sugárzó vizet az óceánba engedje Japán.