Hirdetés
Forrás: bbc.com

Egy új tanulmány szerint India ad otthont a világ legnagyobb tigrispopulációjának, annak ellenére, hogy itt a legmagasabb az emberi népsűrűség. Alig több mint egy évtized alatt India megduplázta tigrispopulációját több, mint 3600-ra, ami a világ tigriseinek 75%-át teszi ki.

Ezek a tigrisek jelenleg 138 200 négyzetkilométer területen élnek. Ezt a nagymacskák orvvadászattól és élőhelyvesztéstől való megóvása, a zsákmány biztosítása, az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusok csökkentése és a helyi közösségek felemelése tette lehetővé – áll a Science című folyóiratban megjelent tanulmányban.

„Úgy gondoljuk, hogy az embersűrűség káros a nagyragadozók (például a tigrisek) megőrzésére. A sűrűségnél azonban az emberek hozzáállása számít” – mondta Yadvendradev Vikramsinh Jhala, a tanulmány vezető szerzője a BBC-nek.  Példaként Malajziát hozta fel, ahol annak ellenére, hogy gazdaságilag virágzó és kisebb a népsűrűsége, mint Indiában, a tigrispopulációkat nem sikerült újraéleszteni.

Az indiai tigrisek megerősödése megmutatja, hogy a természetvédelem hogyan védheti meg a nagymacskákat, növelheti a biológiai sokféleséget és támogathatja a közösségeket – kulcsfontosságú tanulságokat kínálva a világ számára – vélik a kutatók.

Jhala úr, Ninad Avinash Mungi, Rajesh Gopal és Qamar Qureshi tanulmánya elemezte a tigrisek felmérését Indiában 2006 és 2018 között. 2006 óta India négyévente vizsgálja meg a tigrisek élőhelyeit 20 államban, figyelemmel kísérve a nagymacskák, a társragadozók, a zsákmány eloszlását és az élőhely minőségét. Ezalatt az idő alatt a tigrisek élőhelye 30%-kal nőtt – évente körülbelül 2929 négyzetkilométerrel.

Ám míg az országban a tigrisek a védett, prédákban gazdag területeken boldogulnak, alkalmazkodtak a közel 60 millió ember által közösen használt tájakhoz is, elsősorban a tigrisrezervátumokon és nemzeti parkokon kívüli gazdálkodó közösségekben és településeken élnek.  A kutatók megállapították, hogy a tigrisekkel való együttélés szintje Indiában eltérő, a gazdasági, társadalmi környezet és kulturális tényezők befolyásolják. Az olyan államokban, mint Madhya Pradesh, Maharashtra, Uttarakhand és Karnataka, a tigrisek nagy sűrűségű emberekkel osztoznak a területen.

A bozóthúsvadászattal vagy orvvadászattal rendelkező régiókban, mint például Odisha, Chhattisgarh, Jharkhand és Északkelet-India, a tigrisek vagy hiányoznak, vagy kihaltak. Ezeken a területeken India legszegényebb körzetei is találhatók.  Más szóval, a kutatók megjegyzik, hogy a tigrisek és az emberek együttélése gyakran megtalálható a gazdaságilag virágzó területeken, amelyek részesülnek a tigrisekkel kapcsolatos turizmusból és a konfliktusok veszteségeiért járó állami kompenzációból.

tigristetemek wildlife-crime-museum-trafficking

De a fejlesztés „kétélű fegyver” – mondja Jhala úr.

A kutatók szerint az ökoszisztémák fenntartható használatán keresztül megvalósuló gazdasági jólét segíti a tigrisek növekedését. Ez azonban gyakran olyan változásokhoz vezet a földhasználatban, amelyek károsítják a tigrisek élőhelyeit.

„A tigrisek felépülését tehát a társadalmi-gazdasági spektrum ellentétes végein korlátozza az intenzív urbanizáció és a szegénység” – mondják a kutatók.

„Ennélfogva egy befogadó és fenntartható vidéki jólét elfogadása az intenzív földhasználat-változás által vezérelt gazdaság helyett elősegítheti a tigrisek felépülését, összhangban India modern környezetvédelemmel és fenntarthatóságával.” A fegyveres konfliktusok jelentősen növelik a tigrisek kihalásának kockázatát is – állapították meg a kutatók.

Világszerte a politikai instabilitás a vadon élő állatok drasztikus csökkenéséhez vezetett, mivel a fegyveresek finanszírozás céljából kizsákmányolják a vadon élő állatokat, így a törvénytelen területeket orvvadászat-gócpontokká változtatják. Indiában a Manas Nemzeti Park elvesztette orrszarvúit a konfliktus során, ami tükrözi Nepál orrszarvúinak hanyatlását a polgári zavargások során.

A kutatók azt találták, hogy az indiai maoista konfliktus által érintett körzetekben a tigrisek kihaltak, különösen Chhattisgarh és Jharkhand tigrisrezervátumaiban.

Azok a rezervátumok, ahol a konfliktust irányították – Nagarjunsagar-Srisailam, Amrabad és Similipal – fellendülést mutattak.

A kutatók megállapították, hogy Odisha, Chhattisgarh, Jharkhand, Telangana, Andhra Pradesh és Kelet-Maharashtra számos élőhelyén fegyveres lázadások támadtak, aminek következtében a tigrisek száma alacsony és a kihalás kockázata magas. „A politikai stabilitás javulásával ezeken a területeken a tigrispopulációk fellendülhetnek” – mondják.

India tigrismentes élőhelyei – mintegy 157 000 négyzetkilométer – főként Chhattisgarhban, Orisában és Jharkhandban találhatók. A kutató szerint a tigrisek visszatelepítésével és az élőhelyek kapcsolatának javításával  a védett területeken körülbelül 10 000 négyzetkilométert lehetne helyreállítani. A kutató szerint kihívást jelent a nagyragadozók helyreállítása a zsúfolt, szegénység sújtotta területeken.

Bengáli tigrisek Depositphotos

Az egyik megközelítés, a föld kímélése, az emberek elkülönítését javasolja a ragadozóktól. A másik, hogy a földmegosztás támogatja az ember és a vadon élő állatok együttélését. A kritikusok azzal érvelnek, hogy a földmegosztás konfliktusokhoz vezet, míg a földkímélés nem praktikus lehet. A tanulmány azt mutatja, hogy mindkét megközelítés – a föld kímélése és a földmegosztás – szükséges a tigrisek helyreállításához Indiában, mivel mindegyiknek „szerepe van a nagyragadozók megőrzésében”.

India az emberi és vadon élő állatok közötti növekvő konfliktussal is küzd, ami a tigristámadások halálos áldozataihoz vezet. Hogyan illeszkedik ez a növekvő tigrispopulációhoz?

„Évente 35 embert veszítünk el tigristámadások miatt, 150-et leopárdok és ugyanennyit vaddisznók miatt. Ezenkívül 50 000 ember hal meg kígyómarás következtében. Aztán évente körülbelül 150 000 ember veszíti életét autóbalesetben” – mondja Jhala úr.

„Nem a halálozások számáról van szó. Kétszáz évvel ezelőtt a ragadozók által okozott emberi halálesetek a halandóság normális részét képezték. Ma már abnormálisak, ezért kerülnek a címlapokra. Valójában a tigrisrezervátumokon belül nagyobb valószínűséggel hal meg autóbalesetben, mint tigristámadásban.”

Nyitókép: Depositphotos

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás