Kutatásunk célja, hogy képet kapjunk arról a társadalmi környezetről, amelyben meg kívánjuk védeni a földikutyát, mert a természtvédelmi intézkedések csak akkor lehetnek eredményesek a gyakorlatban, ha a védendő faj élőhelyén osztozó emberek megfelelően be vannak vonva és partnerek a védelmében.

Egy kérdőíves kutatás segítségével szeretnénk megismerni a Magyarországon található két földikutyafajjal, a magyar földikutyával (Nannospalax hungaricus) és a délvidéki földikutyával (Nannospalax montanosyrmiensis) (innentől összefoglalóan földikutyaként utalunk együtt a két fajra) kapcsolatos ismereteket, valamint a lakosság és a szakemberek vélmeményét egyaránt.

A kérdőív eredményei segítenek a GRASSLAND LIFE projekt (LIFE17 IPE/HU/000018) kereteiben készülő földikutya fajmegőrzési tervek megalapozásához, így hozzájárulnak a földikutya hosszú távú megőrzéséhez. Ehhez a lakosság minél szélesebb körét szeretnénk elérni, így kérjük, hogy járuljanak hozzá a felmérésünk sikeréhez a kérdőív kitöltésével ezen a linken keresztül. A kérdőív kitöltése előzetes ismereteket nem igényel, minden információ és annak a hiánya is értékes adat a számunkra, amely segít a megfelelő védelmi intézkedések kialakításában.

A földikutya gyepekhez kötődik, korábban az ország nagy részén elterjedt volt, mára azonban csak kevés, kis egyedszámú populáció maradt fenn, jelenleg Európa egyik legritkább emlősének tekinthető. Pedig megőrzésük a mi felelősségünk, ugyanis a Magyarországon élő fajok kizárólag a Kárpát-medencében fordulnak elő, itt őshonosak. A földikutyát számos tényező veszélyezteti, közülük napjainkban az egyik legsúlyosabb az élőhelyvesztés és -feldarabolódás, amelyet a földikutya még megmaradt élőhelyein is történő zöldmezős beruházások jelentősen felgyorsítanak.

A földikutyával kapcsolatban számos érdekességet megtudhatnak a kitöltők a kérdőív végén letölthető, a legújabb kutatási eredményeinket is tartalmazó ismeretterjesztő kiadványból. A válaszok helyességének ellenőrzésével pedig megnézhetik az igaz-hamis eredményeket, amelyből kiderül, hogy például van-e a földikutyának szeme, vagy terjeszti-e a keleti marhavészt.

A kutatáshoz szükséges anyagi forrásokat a LIFE IP GRASSLAND-HU (LIFE17 IPE/HU/000018) projekt biztosítja, amelynek célja a gyepes élőhelyek és az ezekhez kötődő fajok természetvédelmi helyzetének a javítása és hosszú távú megőrzése. A magyarországon található fajgazdag gyepek a Pannon ökorégió részeként világviszonylatban is rendkívül értékesek.

A földikutyáról és a Grassland LIFE  projektről az MNMKK Magyar Természettudományi Múzeum blogján további érdekességeket olvashatnak:

A földikutyák érdekes, de rendkívül bonyolult rendszerezéséről a legújabb eredményeket itt olvashatják angolul >>>

Videórészlet a földikutyáról a Ragadozók zsákmányai – a középső láncszem filmből:

 

Köszönjük előre is a kitöltését!

Csorba Gábor (MNMKK MTM), Németh Attila (DE), Pongrácz Péter (ELTE), Szapu Julianna Szulamit (ELTE)

Nyitókép: Délvidéki földikutya a bajai földikutya-rezervátum területén 2017. április 6-án.  MTI Fotó: Ujvári Sándor