Magyar-amerikai kétoldalú kérdéseket, így a kettős adóztatás ügyét és az energetikai együttműködést, valamint az ukrajnai konfliktus rendezése körüli amerikai erőfeszítéseket tekintette át Magyar Levente, a Külgazdasági- és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára Washingtonban John Coale-lal, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának európai ügyekért felelős főigazgatójával április 25-én.
Magyar Levente az MTI-nek a tárgyalás egyik konkrét elemeként említette azoknak az amerikai szankcióknak a kérdését, amelyek közvetve érintik a paksi erőmű-beruházást, a létesítmény építését. John Coale ígéretet tett arra, hogy az amerikai adminisztráció megvizsgálja a magyar kérést arra, hogy Paks2-t mentesítsék a szankciók közvetlen és közvetett hatásai alól – mondta a magyar politikus. A tárgyaláson szóba került annak lehetősége is, hogy a további magyar energiaszükséglet kielégítése érdekében magyar-amerikai atomenergetikai együttműködésben amerikai nukleáris technológia is megjelenhet Magyarországon, akár üzemanyag, akár további kis erőművek építése formájában.
A magyar-amerikai megbeszélés témái között szerepelt a kettős adóztatás elkerüléséről szóló – a korábbi Biden-adminisztráció idején érvénytelenített – egyezmény megújításának kérdése – mondta el Magyar Levente, hozzátéve, hogy egy ilyen megállapodás újbóli létezése erősítené a befektetői bizalmat Magyarország iránt.
Az ukrajnai rendezéssel kapcsolatban John Coale amerikai szempontú helyzetértékelés adott – mondta el az államtitkár és hozzátette, hogy az amerikai partner szerint az orosz és ukrán békeszándékot illetően a jövő hétre várható “tiszta kép”. Magyar Levente arról is beszámolt, hogy a Nemzetbiztonsági Tanács főigazgatója nem mutatkozott optimistának azt illetően, hogy napokon belül a megállapodás létrejöhet, mert egyelőre hiányzik az ezt lehetővé tevő kompromisszumkészség orosz és ukrán részről.
Nyitókép: John Coale a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának európai ügyekért felelős főigazgatója forrás: Magyar Levente FB.jpeg
Kapcsolódó anyagok:
Nem kapott mentességet a paksi atomerőmű bővítés az amerikaiaktól
2027-től a franciák szállítják a paksi sugárzást
Az Atomenergia-ügynökség szerint aggasztó, ami most a legnagyobb európai atomerőműnél folyik