Rend a lelke mindennek. A Gödöllő-Vác Térségi Környezetvédelmi, Beruházó és Szolgáltató Vízgazdálkodási Társulatnak itt is sikerült felszámolnia a rendetlenséget okozó biodiverzitást.Részlet a Dunakeszi a Mi városunk közleményéből: „Az Óceán-árok esetében 2571 folyóméter hosszban végzi a társulás a növényzetmentesítési munkálatokat, azaz eltávolítják a kidőlt fákat, amelyek a biztonságos lefolyást akadályozzák, kivágják az inváziós sarjakat, lágyszárúakat, cserjét és sarjhajtásokat, nádat kaszálnak a rézsűs, és a meder sík területein, eltávolítják a mederben felhalmozódott iszapot.”


Hogy értsük pontosan miről is van szó: A patak 2,5 kilométeres hosszában teljesen kipusztították a természetes növénytársulásokat. A természetkárosítás során 30-50 éves, egészséges, társulásalkotó, NEM IDEGENHONOS ÉS NEM INVÁZIÓS, fűz- és nyárfa matuzsálemeket vágtak ki, pár méterre az ex lege védett Dunakeszi-láptól. A behazudott nádkaszálás helyett kotrógépes nádaskitermelést folytattak. A nádasok teljes állományát felszámolták! Kiírtották a patakot kísérő természetes mocsári növényzetet és az erdő- és bokorlakó madárfajok számára kiemelt jelentőségű cserjéseket. A patak anyagforgalmában létfontosságú mikrobiális és makrogerinctelen élőlényegyüttesnek otthont adó holtfát eltávolították a mederből és medermélyítéssel segítették elő a víz gyors lefolyását. Emiatt nem léphettek működésbe a patak természetes öntisztulási folyamatai, amik biztosították volna, hogy a Mogyoródi- majd a Szilas-patakba folyva tisztább víz kerüljön a Dunába az Északi Vízbázis mellett.

Emlékeztetőül: A budapestiek 70%-át ivóvízzel ellátó Északi Vízbázis a Szilas-patak torkolatától tart a Dunakeszi szabadstrand vonaláig, tehát az Óceánárok-patak szennyezése közvetlenül érinti ezt a területet.

A nádkaszálással kapcsolatos ordas hazugság kapcsán egy 15 évvel korábbi történet jut az eszembe. 2010. szeptember 23-án a Dunakeszi-láp két lápfoltja közül az áruházhoz közelebb esőnek a növényzetét elkezdte felszámolni egy favágó brigád. A tetten ért favágók, elismerték, hogy az Auchan-tól kaptak megbízást a terület lápcserjéseinek kiirtására. A civilek által kihívott rendőrök szabálysértési ügyben eljárást kezdeményeztek. Az Auchan későbbi nyilakozatában (láncfűrészes) parlagfűgyérítésként aposztrofálta az akciót, amit a hivatal írt elő számukra kötelező jelleggel.

Most is hasonló a nóta. Csak éppen nádasokat „kaszálnak” kotrógéppel, lecsapolják a Rákospalotai-lápot és tönkreteszik a pest vármegyei patakokat. A természetvédelmi hatóságok szemhunyása mellett, a helyi önkormányzatok anyagi támogatásával.

Óceánárok-patak parti erdőirtás kép: Kriska György

Dunakeszi a Mi városunk közleménye:
„Dunakeszin az Óceán-árok, a Házgyári árok, a Mogyoródi patak és a Tőzeg-vasút területek vízvédelmi, vízkárelhárítási, karbantartási feladatait évente két alkalommal 2018 óta a Gödöllő-Vác Térségi Környezetvédelmi, Beruházó és Szolgáltató Vízgazdálkodási Társulat látja el.”
A fentiekből sajnos kiderül, hogy az Auchan egykori vezetése kispályás volt hozzájuk képest, hiszen ők csak egy láp elpusztításán serénykedtek.

Végezetül még egy megjegyzés. 2009-ben két kezemen meg tudtam számolni azokat a természetvédőket, akik részt vettek a Dunakeszi-láp megmentéséért folytatott évtizedes küzdelemben. Demonstráltak és folyamatosan konfrontálódtak. Környezetvédelmi miniszterrel, köpönyegforgató államtitkárral, természetvédelmi hatóságok korrupt vezetőivel, álzöld civil szervezettel, téves szakvéleményt kiadó szakértővel, a lápterület magántulajdonosaival, az Auchannal és Dunakeszi Önkormányzatával. Küzdelmük célt ért. Ma nem egy 2800 fős parkoló van a Dunakeszi-láp területén, hanem tanösvény. Most már több száz tagot számláló, természetvédő FaceBook csoportok léteznek. Ideje lenne a tettek mezejére lépniük.