Hirdetés

A globális üvegházgáz-kibocsátás közel tizedéért az autóipar felelős. A globális autóipar üvegházgáz-kibocsátása 2018-ban nagyobb volt, mint az egész Európai Unióé együttvéve. Jövőre tovább szigorodik az új személygépkocsikra, kisteherautókra vonatkozó széndioxid-kibocsátási korlát az Európai Unióban. A Volkswagen-csoport a legfőbb klímagyilkos.

Most jelent meg az Európai Közlekedési és Környezetvédelmi Szövetség (T&E) új tanulmánya arról, hogyan teljesíthetik a gépkocsigyártók a 2021-től érvényes előírásokat, és menekülhetnek meg a büntetéstől.

Habár sok éve tudni lehet, hogy az egy gyártó által egy évben eladott új gépkocsik átlagos széndioxid-kibocsátása 2021-től fokozatosan 95 gramm lehet csak kilométerenként – a fogyasztásban ez 100 kilométerre 4,1 liter benzint vagy 3,6 liter gázolajat jelent –, kérdéses, kinek mennyire sikerül ennek megfelelnie.

A gépkocsigyártók új autóikkal a tavalyi adatok alapján kilométerenként 120 gramm körül teljesítenek, azaz vagy 25 grammal haladják meg a 2021-es korlátot. Ahhoz, hogy ezt leszorítsák, bevezethetnek technikai változtatásokat a benzines, dízeles járműveknél és növelhetik a csak akkumulátoros és a hibrid gépkocsik arányát a kínálatban. A marketingpolitikájukon is változtathatnak, nagyobb hangsúlyt adva a villanyautóknak, és felhagyva az utóbbi éveknek a luxusterepjárókat (SUV) népszerűsítő kampányaikkal. (Mint az kiderül a tanulmányból, a SUV-eladások megugró részesedése hozzájárult ahhoz, hogy több gyárnak is nőtt az éves átlagos kibocsátási értéke.)

„A magyar állam paradox módon nemcsak a széndioxid-kibocsátás jelentős csökkenését érheti el, ha a kisebb kibocsátású járművek használatát mozdítaná elő a személygépkocsik adóztatásának átalakításával, hanem az autógyártóknak is segítene azzal, hogy az új gépkocsieladásokat az alacsonyabb, leginkább a nulla kibocsátású modellek felé tereli. Mindenekelőtt arra volna szükség, hogy az autók adózása a jelenleginél sokkal inkább arányos legyen azzal, hogy évente mennyi széndioxidot bocsátanak a levegőbe. Ma ugyanis a cégautók adóztatása kifejezetten kedvez a nagy fogyasztású autók vásárlásának ” – állapította meg Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.

„Bár fontos, hogy mielőbb nullára csökkenjen az új gépkocsik széndioxid-kibocsátása, és jó indulásnak látszik a jövőre életbe lépő korlátozás, szükség van a forgalom csökkentésére is. Napi utazásaink észszerűsítését, a saját gépkocsi használata helyett inkább más utazási mód választását ösztönző közlekedéspolitikára is szükség van. Anélkül képtelenség a magyarországi széndioxid-kibocsátást annyira csökkenteni, hogy az megfeleljen az éghajlatvédelmi céloknak” – tette hozzá Vargha Márton, a T&E tagszervezet Levegő Munkacsoport közlekedési témafelelőse.  További részletek ábrákkal a Levegő Munkacsoport blogján találhatók.

Klímagyilkos autóipar

A globális autóipar üvegházgáz-kibocsátása 2018-ban nagyobb volt, mint az egész Európai Unióé együttvéve – derül ki egy friss Greenpeace-jelentésből. A tanulmány kimutatja, melyik az a 12 legszennyezőbb autógyártó cég, ami a leginkább károsítja a klímánkat és az egészségünket. A környezetvédő szervezet azt várja az üzleti és a politikai élet szereplőitől, hogy viselkedjenek a klímavészhelyzetnek megfelelően: 2028-ig vezessék ki a szennyező belsőégésű motorokat, fejlesszék az elektromos közlekedést és javítsák a közösségi közlekedés minőségét. A Greenpeace azt várja az üzleti és a politikai élet szereplőitől, hogy viselkedjenek a klímavészhelyzetnek megfelelően: 2028-ig vezessék ki a szennyező belsőégésű motorokat, fejlesszék az elektromos közlekedést és javítsák a közösségi közlekedés minőségét.

„Klímagyilkos autóipar” címmel készített jelentést a Greenpeace, melyben a világ 12 vezető autógyártójának az éghajlatunkra gyakorolt hatását vizsgálta. A „piszkos tizenkettőből” a hazai Audi gyárat is magáénak tudó Volkswagen-csoport került ki legfőbb klímagyilkosként. Őket követi a Renault Nissan, a Toyota, a General Motors, majd a Hyundai-Kia csoport.

2018-ban a három német autógyártó cég (VW, Daimler, BMW) együttes kibocsátása több volt mint Németország teljes évi kibocsátása. A Volkswagen egymaga pedig több szén-dioxiddal terhelte a klímát, mint Ausztrália.

A fotó a Frankfurt International Motor Show alatt készült, ahol Greenpeace-aktivisták demonstrálnak az autógyártó cégek növekvő üvegházgáz-kibocsátása ellen.

Dacára annak, hogy a klímaválság hatásait már most a bőrünkön érezzük, az autógyártó cégek csak tovább növelik  az átlagnál is sokkal több szén-dioxidot kibocsátó SUV-ok (utcai terepjárók) gyártását. Európában a SUV-ok piaci aránya a 2008-as 8%-ról 2018-ra 32%-ra nőtt, míg az USA-ban tavaly közel 70% volt a piaci részesedésük.

Benjamin Stephan, a Greenpeace Németország közlekedés- és klímakampányosa szerint „a belsőégésű motoros járművek hatékonyságának növelése és a hibridek terjedése csak ráncfelvarrás a klímavészhelyzet időszakában. Ennél jóval felelősségteljesebb hozzáállást várunk el az autóipartól. Az lenne a feladatuk, hogy lehetőséget adjanak az embereknek a valóban zöldebb, tisztább és klímabarátabb közlekedési eszközök választására.”

A párizsi éghajlatvédelmi egyezmény céljainak eléréséhez, a globális felmelegedés 1.5°C alatt tartásához a Greenpeace szerint többek között arra van szükség, hogy az autógyártó cégek:

— vezessék ki 2028-ig a dízel, benzines és hagyományos hibrid motorokat;
— hozzák nyilvánosságra ütemtervüket, melyben bemutatják, miként állnak át a lehető leghamarabban a kisebb, energiahatékonyabb elektromos járművek gyártására;
— növeljék az elektromos járművek (EV) kutatás-fejlesztésére fordított összegeket annak érdekében, hogy az akkumulátorok gyártása mind társadalmi, mind környezeti szempontból megfelelő legyen.

A klíma- és egészségbarát közlekedés érdekében jócskán van teendőjük a kormányoknak és a városvezetőknek is. Ez különösen igaz Magyarországra, ami megfelelő intézkedések hiányában kezd a nyugat-európai nagyvárosokból kitiltott régi, különösen szennyező járművek lerakatává válni.  A dízelüzemű személygépjárművek száma több mint duplájára nőtt az elmúlt 12 évben hazánkban, és nőtt az autók átlagéletkora is. Magyarország nem rendelkezik továbbá megfelelő tervekkel a közlekedésből származó üvegházhatású gázkibocsátás csökkentésére sem, pedig ez az a szektor, ahol hazánk kibocsátásai folyamatosan nőnek.

„Azonnali cselekvést várunk a városvezetőktől, ezen belül a főpolgármestertől is: mihamarabb hozzák nyilvánosságra a régi, szennyező gépjárművek kivezetésének ütemtervét. Ez vonatkozik a közösségi közlekedésben használt szennyező autóbuszokra is, melyeket sürgősen le kell cserélni tiszta, elektromos alternatívákra, hogy ki tudják váltani az autóforgalmat. Tízezrek várnak azonnali és valódi lépéseket. A klímavészhelyzet kellős közepén ez már nem csak az egészségünkről, de a gyerekeink jövőjéról is szól” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace légszennyezési szakértője.

A fotók a Frankfurt International Motor Show alatt készültek, ahol Greenpeace-aktivisták demonstrálnak az autógyártó cégek növekvő üvegházgáz-kibocsátása ellen.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás