A kiemelt kormányzati beruházás az itthoni diktatúra egyik legerősebb vadhajtásának, az építészeti parancsuralomnak az eszköze. Ezzel bármely helyi vagy országos szabály felülírható, figyelmen kívül hagyható: az adott építkezésre vonatkozó szabályokat a kormányhivatal határozza meg.
Népszavazás a kiemelt beruházásokról: Buda ismét utat mutatott – nagy kár, hogy a többiek nem követtek minket! – írta Tordai Bence Buda zöld, független, ellenzéki országgyűlési képviselője FB oldalán:
„Ha van valami, amit azonnal meg kellene szüntetni Magyarországon, az a kiemelt beruházások intézménye. Ez teszi lehetővé, hogy az érintettek és a helyi közösségek, önkormányzatok feje fölött és érdekeik ellenében, főként a keleti és NER-es nagytőkét kiszolgálva döntsenek olyan beruházásokról, amelyek rendre emberek egészségét, biztonságát, nyugalmát és vagyonát veszélyeztetik, sokak lakhatását lehetetlenítik el, természetes élőhelyeket és épített örökséget tesznek tönkre, és korrupt módon szórják el az adófizetők pénzét.
Az elmúlt hónapokban mindent megtettünk, hogy ezen változtassunk. A Budai Zöld Aktivistákkal együtt 60 órát töltöttünk az utcán, 14 budai helyszínen gyűjtve az aláírásokat. Kemény munkával sikerült elvégeznünk a házi feladatunkat: összegyűjtöttünk 3000 aláírást!
Ez a választókerületünk sikere: Buda ismét utat mutatott! Köszönöm mindenkinek, aki aláírásával támogatta az ügyet – együtt mutattuk meg, hogy Budán létezik cselekvő közösség! Külön is szeretném megköszönni annak a közel 100 aktivistának, akik a pultokban vagy másutt gyűjtötték az aláírásokat.
Hála és tisztelet azoknak a civil közösségeknek is, akik az ország számos pontján beleálltak az ügybe! Jó látni, hogy van felelős politikai cselekvés a hivatásos politika világán kívül is… Sőt, úgy tűnik, hogy leginkább ott van.
Az ellenzéki pártok ugyanis – régiek, újabbak és legújabbak egyaránt – elegánsan távol tartották magukat a kezdeményezéstől és a terepmunkától. Meggyőződésem, hogy ez hiba volt: egy 2025-ös népszavazás a kiemelt beruházásokról hasonló politikai hatással lehetett volna, mint a 2008-as szociális népszavazás. De ez a hajó elment.
A népszavazási kezdeményezés kudarcáért – mert egészen bizonyos, hogy szégyenletesen kevés aláírással zárul a projekt – a legfőbb felelősség természetesen a kezdeményezőt terheli. És mivel az LMP gyakorlatilag egyszemélyes párttá vált, kimondhatjuk, hogy a kudarc Ungár Péteré, aki büszkén kivezette pártját az ellenzékből, aki nemrég lebukott, hogy Rogán Antallal egyeztette a Vitézy-kampány stratégiáját, és aki az elmúlt hónapokban sikeresen elvette az ellenzéki szervezetek kedvét attól, hogy akár egy ilyen fontos ügy kapcsán együttműködjenek a pártjával.
Tegyük hozzá, Ungárban valószínűleg az akarat sem volt meg, hiszen egy NER-es, ingatlanbefektetésekkel foglalkozó cég egyik főrészvényeseként sokkal inkább tud azonosulni a kiemelt beruházási törvény kedvezményezettjeivel, mint a kárvallottjaival. Hiába, ahogy kutyából nem lesz szalonna, úgy NER-es milliárdosból sem lesz zöld politikus.
Mi a tanulság a népszavazási kampány kudarcából és a budai eredményekből?
Az, hogy nagy szükség van erős, cselekvőképes, helyben-választókerületi szinten szerveződő politikai közösségekre, és autonóm gondolkodásra alkalmas, elkötelezett terepmunkára hajlandó, hiteles politikusokra, akik a pártérdekek helyett képesek a nagyobb közösség: az ellenzék és az ország érdekeit szolgálni.
Ha 2026-ban változást akarunk az egész országban, erre kell elindulni. Mi, budaiak nemcsak mutatjuk az utat, de szívesen segítünk is, ha szükség van rá.
Ha budai vagy, és szeretnél részese lenni egy olyan csapatnak, amely példát mutat az egész országnak, ha szeretnéd, hogy Te is kimondhasd: mindent megteszünk az Orbán-rezsim ellen, csatlakozz a csapatunkhoz – mert mi nem állunk meg!”
FRISSÍTÉS: Nem gyűlt össze elegendő aláírás a kiemelt beruházások elleni népszavazáshoz- írta sajtóközleményében november 6-án a párt.
Az LMP nem tudta összegyűjteni a szükséges aláírásokat a kiemelt népszavazásról szóló népszavazásra, amiért a párt vállalja a felelősséget. Az már az elején is látszott, hogy az LMP jelen helyzetében egyedül képtelen lett volna összegyűjteni a kellő számú 200 ezer érvényes aláírást, ezért minden pártot, érintett önkormányzatot, polgármestert és civil szervezetet megkeresett, hogy álljanak bele ebbe a valóban nemzeti ügybe és segítsék az ajánlások gyűjtését.
Sajnos egyik nagy ellenzéki párt se csatlakozott a gyűjtéshez, pedig egy sikeres népszavazás érdemi és súlyos problémákat okozott volna a kormánypártnak. Az LMP vállalja saját felelősségét, de vállalniuk kell azon politikai szereplőknek is, akik szavak szintjén ellenzik a kiemelt beruházásokat, de szervezeti szinten pusztán a pártpolitikai logika mentén nem voltak hajlandóak támogatni a kezdeményezést. Az LMP nagyon sajnálja, hogy ezen erőknek a pártpolitikai logika fontosabb volt, mint az akkumulátorgyarmatosítás megakadályozása.
Az LMP mindazon civileknek és politikusoknak köszöni a munkáját, akik fáradtságot nem ismerve gyűjtötték az aláírásokat!