A korábbi visszakozás ellenére Lázár minisztériuma ma mégis kiírta a Közlekedési Múzeum Debrecen mellé költöztetésére szóló építészeti tervpályázatát. Szégyenteljesen rossz, minden létező szakmai szemponttal ellentétes döntés ez- írta Vitézy Dávid.
A Fővárosi Közgyűlés tagja, a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője szerint 3 éve Lázár semmit nem tett a Múzeum újranyitásáért, a kőbányai helyszínre készült világszínvonalú, az adófizetők számára milliárdokba terült, teljesen elkészült kiviteli terveket kidobta, az időszaki kiállítást bezáratta (az Északi Járműjavító évek után idén először nem is látogatható).
Majd ezek után az egyik utcai üvöltözős fórumán visszakozni kezdett. Akkor azt mondta: “ha a társadalom úgy dönt, hogy Budapesten legyen a Közlekedési Múzeum, azt tudomásul veszem”, majd az egészet Debrecenre fogta, mondván, “nem látom a debreceniekben az elszántságot és másokban sem”.
Budapest világosan jelezte: szeretnénk, ha a Közlekedési Múzeum Budapesten maradna és a kőbányai Északi Járműjavítóban az elkészült tervek megépítéséhez minden támogatást megadunk. A Közgyűlés nagy többséggel döntött is erről.
Semmilyen reakció nem jött persze erre.
Lázár János azt gondolhatta, ha már semmi más nem sikerült mostanában, akkor mégis megmutatja a budapestieknek, hol a helyük? Vagy akkora a baj már Debrecenben is, hogy ezzel próbálják a várost megtartani a jövő tavaszi választáson? Persze a kormányzati ciklus utolsó hónapjaiban 3 év semmittevés után ilyen új beruházást indítani finoman szólva is kétséges hitelességű.
Bízom benne, hogy komoly építészirodák nem adják a nevüket ehhez a szégyenhez, és a jövő tavasszal hivatalba lépő kormány lemondja ezt az átgondolatlan, teljesen elhibázott beruházást.
Hiszen egy, Debrecentől is tíz kilométerre fekvő külterületi szántóföld az autópálya-csomópont mellett Nyugat-Magyarországról, Zalaegerszegről vagy Szombathelyről akár 7-10 óra utazás is lehet egy iskolás csoportnak. De még Debrecen belvárosából is fél óra. A helyszín országos múzeumnak teljesen alkalmatlan, tömegközlekedési kapcsolatai nincsenek, legfeljebb kamionos pihenő számára lenne alkalmas helyszín.
Ne felejtsük: Budapesten és vonzáskörzetében él az ország lakosságának egyharmada, a nemzetközi turizmus is itt összpontosul. Messze itt van a legnagyobb közvetlenül elérhető közönség Magyarországon egy XXI. századi, a múltról és a jövőről egyaránt beszélő, világszínvonalú Közlekedési Múzeumnak.
A Közlekedési Múzeumot minden Budapesthez köti: a szakmai és muzeológiai stáb, az egyetemi háttér, az intézmény 126 éves fővárosi története és lássuk be, a magyar közlekedéstörténet legfontosabb történetei is a kisföldalattitól a villamosokig, a Csepeltől az Ikarusig, Széchenyitől Ganz Ábrahámig.
Ez a kormány volt az, amelyik szerintem helyesen úgy döntött: ha már a Közlekedési Múzeum a Városligetben bezárt, akkor egy méltó új otthont kapjon Kőbányán, az Északi Járműjavítóban, ami egy autentikus és gyönyörű vasúti csarnok a Népliget mellett. Súlyos és megmagyarázhatatlan károkozás ezt az elvégzett munkát kidobni a kukába, nem csak a tervekre és a terület előkészítésére elköltött mintegy 8 milliárd forint miatt, de sok száz kiváló szakember sok éves munkája miatt is.
Személyes garanciát vállalok rá, hogy minden egyes forintért megdolgoztak a mérnökök, tervezők, kiállítástervezők. Világszínvonalú terv született, ami önmagában is turisztikai vonzerőt képezne.
A kiválasztott helyszín még Debrecenbe költöztetés esetén is abszurd volna: egy, minden városi szövettől távoli, gyalogosan és tömegközlekedéssel megközelíthetetlen területen nem lehet XXI. századi múzeumot csinálni, ez teljesen nyilvánvaló.
A Fővárosi Közgyűlés tavaly már a javaslatomra világossá tette: természetesen támogatjuk a vidéki múzeumi kínálat bővítését, de nem Budapest kárára! A debreceni Modem miatt se zárt be a Szépművészeti Múzeum.
A Közlekedési Múzeum fő kiállítóhelyének Budapesten, az Északi Járműjavítóban a helye.