A Magyar Környezeti Nevelési Egyesület célja, hogy minél több ember tudjon róla: beporzó rovarok nélkül sokkal sivárabb lenne az életünk. Ételünk-italunk egyharmada eltűnne, vagy megfizethetetlenül megdrágulna, ha eltűnnének a beporzók. Megszületett az Év beporzói szavazás eredménye: idén a darázscincérek a nyertesek.
Beporzók nélkül a természet, a tájak, a parkok, kertek teljes élővilága is jóvátehetetlenül elszegényedne. Az ő védelmük (és velük együtt a rovarok védelme) tovább gyűrűzik, és általában is a természet védelmét jelenti. Beporzó rovarjaink segítése – mint a természet, pláne a természettel való foglalatosság általában – ráadásul jót tesz a mentális egészségnek. És a természet apró csodáival ismerkedhetünk meg általuk is – egy új világba vezetik el az érdeklődőt.
Miben más?
A Magyar Környezeti Nevelési Egyesület Beporzók munkacsoportjának kampánya annyiban tér el a többi „Év élőlénye” szavazástól, hogy nemcsak a figyelmet fordítjuk a jelöltek és majdan a győztes felé, hanem szülőknek, pedagógusoknak, múzeumpedagógusoknak számos ötletet is bemutatnak, hogyan dolgozhatják fel, hogyan tehetik élménnyé, szórakozássá az ismeretek megszerzését tanítványaiknak vagy a közönségnek.
2025-ben három bogárcsoport közül lehetett választani, a szavazáson 1308-an vettek részt. A szavazatok 54,7%-ával a darázscincérek végeztek az első helyen, a marókafélék és a lágybogárfélék előtt.
A bogarak a földi élővilág legtöbb fajt számláló, legváltozatosabb rendje. A sokféleségből hazai, kisebb testű, köztük kifejezetten apró, nem rovarászok előtt alig ismert csoportokat bocsátottak most szavazásra.
Két védett darázscincér fajunk van, a magyar darázscincér és a párducfoltos darázscincér, eszmei értékük 5 ezer forint.
- Darázscincérek – rövid ismertető
- Az Év beporzói 2025-ben a darázscincérek– A dokumentumban bővebben olvashatnak a darázscincérekről. (PDF)
- Beporzó csodabogarak – ötletgyűjtemény – Módszertani anyagok a 2025-ös Év beporzóinak, és általában a bogaraknak komoly vagy könnyed bemutatására, a velük való foglalatosságokra. (PDF)
Darázscincérek (Clytini tribusz) cincogó bogarak darázsköntösben – rövid ismertető

Képek balról jobbra: Díszes darázscincér, Kecskés Ferenc, Magyar Környezeti Nevelési Egyesület, teljes méretű kép, CC-BY-SA-4.0 /
Lucernacincér, Siga, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Plagionotus_floralis_triple.jpg, CC BY-SA 3.0 /
Amerikai darázscincér, Benyó, https://www.izeltlabuak.hu/talalat/271443, CC BY 4.0
A 2 cm-es, rövid csápú bogarak sárga mintázatukkal a darazsakat utánozzák, így próbálják megtéveszteni a rájuk vadászó rovarevőket. (Nincsenek egyedül: lepkék, legyek is élnek ezzel az előnnyel, sőt, még a darázspók is!) Színezetük bizonyos határok között változó, a mintázat azonban sokszor fajra jellemző. Egész Európában elterjedtek. Fás területeken találkozhatunk velük. A kifejlett állatok nektárral és virágporral táplálkoznak. Élelem után kutatva közreműködnek a beporzásban. A lárvák két éven át fejlődnek, legtöbbször legyengült vagy elhalt fák szöveteit fogyasztva.
A amerikai (Chlorophorus varius) fekete-sárga megjelenése nagyon „darazsas”. Az Alföldön és dombvidékeinken ernyősvirágzatú növényeken látható nyáron.
A lucernacincér (Echinocerus floralis) öreg lucernás állományokban a növény gyökerében fejlődik (gazdasági jelentősége nem nagy), a kifejlett egyedek virágport és nektárt fogyasztanak.
Az amerikai darázscincér (Neoclytus acuminatus) behurcolt faj. Lárvái az elhalt fákban növekedve hosszú szállításokat is átvészelnek. Sajnos könnyen megfertőzik a vízhiány miatt legyengült fákat.
Hazánkban több nemzetségben bő egy tucat darázscincér fajt ismerünk, amelyek lárvái károkat okozhatnak, de a kifejlett egyedek beporzó munkája hasznos.
Nyitókép: lucerna darázscincér Echinocerus floralis izeltlabuak.hu Balogh Diána.jpg