Hirdetés

Mégiscsak jön alternatív fűtőelem Paksra, ráadásul a Westinghouse-zal is tárgyal a kormány az ellátásról, de mégsem, mert ez csak sokára esedékes. A francia Framatome által biztosítható 2027-2028 kerül szóba céldátumként az új fűtőelemekre, miközben a Westinghouse Csehországba már akár jövőre is szállíthat üzemanyagot az orosz VVER-440-es erőműhöz. Zavaros ködösítés.

De a lecserélést is úgy képzeljük el, hogy azért függőek maradjunk az oroszoktól, és a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója úgy beszél a szankciókról, hogy nem ejti ki őket a száján. A Duna hőmérséklete és az atomerőmű hűtővízellátása bevallottan probléma, de ebből nem következik semmi Paks II.-re, a kapacitás (és a hűtővízigény) megduplázására nézve.

Zűrzavaros? Ne aggódjon, nem csak Önnek! Sajtótörténeti jelentőségű interjút adott Horváth Péter János, a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója a kormánylap Világgazdaságnak, amelyben odavetett félmondatokban cáfol meg dolgokat, amiket a kormány eddig állított, és úgy beszél fontos körülményekről, hogy meg sem említi őket. No de aki hozzászokott a rendszerváltás előtt a kommunista sajtó sorok között elbújtatott üzeneteinek megfejtéséhez, az 2023-ban és bőséggel kamatoztathatja képességeit a kormánypropaganda olvasásakor.

1. Az ellentmondásos kormányzati kommunikációval szemben Horváth egyértelműen kimondja: tárgyalunk az orosz fűtőelemek lecseréléséről, sőt, nem csak a Lantos miniszter által már korábban emlegetett Framatome-mal, de a Westinghouse-zal is!

2. Bár ez utóbbi Csehországban várhatóan már jövőre kipróbálja az orosz atomerőművekhez fejlesztett fűtőelemeit, ezáltal lehetővé válik a függetlenedés az orosz üzemanyagtól, mi ezt mégsem tesszük meg, annak ellenére, hogy mi is tárgyalunk a japán-amerikai céggel. Helyette, jóllehet van helyettesítő forrás, 2027-2028-ig várunk, hogy a Framatome, amelynek – szemben a Westinghouse-zal – jelenleg nincsennek VVER-440-es erőművekben használható fűtőelemei, a nulláról kifejleszti őket. Addig is örömmel kiszolgáltatjuk magunkat és fizetünk Oroszországnak, pedig volna más megoldás.

3. Ráadásul a leválást is úgy képzeljük el, hogy azért továbbra is orosz fűtőelemekkel fusson Paks, csak azok összeszerelésének utolsó fázisát Oroszországon kívül, valahol az EU-ban hajtsák végre. Az orosz fűtőelemeket egy bonyolult és drága manőverrel orosz fűtőelemkre cseréljük, az Oroszországtól való függetlenedés jegyében.

4. Bár a vezérigazgató száján nem jön ki a “szankció” kifejezés, de egyértelműen utal rá, hogy emiatt válhat szükségessé az új beszerzési forrás. Ugyanakkor két szempontból is eljátsza a hülyét. Egyfelől a jelenlegi jogszabályi környezetre hivatkozik, amely szerinte nem kényszeríti ki a fűtőelemek cseréjét. Ami igaz, csak a fűtőelemellátás szempontjából nyilvánvalóan a jövőben várható szankciókra kell felkészülni, amikor viszont kényszerhelyzetbe kerülhet Magyarország. Erről egy szót sem ejt, ahogy arról sem, hogy ha nincs kényszer az új üzemanyagforrások megtalálására, akkor mégis, minek csinálják? Másfelől azt sem válaszolja meg, hogy ha a jövőben a szankciók miatt mégiscsak búcsút kell mondani a Roszatomnak, akkor mégis hogy képzelik el, hogy a szankció alatt álló cég Franciaországban vagy Németországban fűtőelemösszeszerelő üzemet létesít?!

5. Végre hivatalosan is kimondja a Paksi Atomerőmű részéről valaki, hogy folyamatos probléma a hűtővíz, részben a Duna túlhevítése miatt nyaranta a visszaengedett hűtővíz révén, részben az alacsony vízállások esetén az erőmű vízellátásának biztosítása is megoldhatatlan problémákat okozhat. Két olyan téma, amit Paks II. engedélyezése kapcsán 2014 óta folyamatosan ismételgetünk, de mindig azt a választ kaptuk, hogy nem értünk hozzá, ez nem okozhat gondot. Most kiderült, hogy 9 éve igazunk van, és azok nem értettek hozzá, akik nagyképűen lekeverték a kritikáinkat.
Mennyivel egyszerűbb lenne minden, ha minderről 10 éve nyílt társadalmi vita folyna, nem pedig politikai hecckampány és kormányzati hályogkovácskodás. És nem interjúk sorai közé dugott, ki nem mondott sejtetésekből kéne következtetnünk arra, hogy mekkora posványba ragadt az ország a kormány oroszokat feltétel nélkül kiszolgáló energetikai ámokfutásával.

Jávor Benedek zöld politikus,  a Párbeszéd – A Zöldek Pártja EP-listavezetője, Magyarország volt európai parlamenti képviselője. Budapest Brüsszeli Képviselője

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás